Dolar bilježi najveće vrijednosti u zadnje dvije godine

Dolar je ojačao na najjači nivo u više od dvije godine nakon što je Federalna rezerva signalizirala usporavanje tempa monetarnog popuštanja sljedeće godine.

Svijet 19.12.2024 | 13:05
Dolar bilježi najveće vrijednosti u zadnje dvije godine

Bloombergov indeks dolara porastao je u srijedu za 0,9%, što je najviši rezultat od 2022. Uspon je doveo do pada drugih glavnih valuta. Evro i funta pali su 1% u odnosu na američki dolar, dok je offshore kineski juan pao na najnižu razinu od 2023.

Mjerač dolara napredovao je više od 7% do sada ove godine, ojačavši u odnosu na sve konkurente u razvijenom svijetu i na putu da ima najbolju godinu od 2015., prenosi SEEbiz.

Kako su ekonomski “podaci pristizali snažno, očekivanja Fed-a postala su sve opasnija, podupirući dolar”, rekla je Skylar Montgomery Koning, devizni strateg u Barclaysu, nakon sastanka Feda.

Centralna banka snizila je kamatne stope za četvrtinu boda u srijedu i najavila dva dodatna smanjenja u 2025.

Nedavni podaci potaknuli su zabrinutost da bi se inflacija mogla zadržati iznad Fedovog cilja od 2%. Srednja projekcija inflacije na kraju sljedeće godine skočila je na 2,5%, s 2,1% iz septembra.

– Čini se da Fed počinje iščekivati potencijalni inflatorni učinak novih trgovinskih politika s obzirom na promjenu u srednjoj prognozi inflacije – rekla je Helen Given, trgovac stranim valutama u Monexu.

“Ovo je recept za jačanje dolara kroz sastanak u januaru, ili barem ne za značajnu slabost.”

Obećanje novoizabranog predsjednika Donalda Trampa da će uvesti oštre carine mnogim američkim trgovinskim partnerima pomoglo je oporavku dolara uoči izbora. Oporavak se nastavio dok je američka ekonomija nadmašila mnoge druge zemlje.

U međuvremenu, mnoge središnje banke širom svijeta moraće progresivno smanjiti troškove zaduživanja kako bi pomogle anemičnom ekonomksom rastu.

(Biznis.ba) Foto: Akta.ba

Komentari / 3

Ostavite komentar
Name

reakcionar

19.12.2024 13:10

Bezvredno naštampana papirina bez ikakvog pokrića ima vrednost manju nego stare novine bačena na reciklažu u kontejner. Zato je Putin pokrenuo deodlarizaciji i eliminisanje dolara kao sredstva u međunarodnim plaćanima. To ih najviše boli, jer neće moći više dolarom da porobljavaju čovečanstvo.

ODGOVORITE
Name

Bankar

19.12.2024 15:18

A Putin kao veliki igrac more zavrsiti dedolarizaciju,sitna je on riba za Amerikance po pitanju finansija.

Name

Re: Bankar

19.12.2024 18:44

"Море", "море", али није Путин Русија. Само будала мисли да Русију води један човјек. Русија је систем који нико не може поробити. Запад нема подлогу ни за шта и технички су пукли, али сами пред собом пумпају и фризирају некакве шупље податке. Дакле, "Банкаре", "море, море", само гледај и учи!