Zašto je u BiH zarobljeno više od 800 miliona maraka?
Preko 800 miliona maraka, prikupljeno od akciza i putarina, Elektroprenosa i Regulatorne agencije za komunikacije BiH, deponovano u državnu kasu, stoji netaknuto i neiskorišćeno, jer se lideri vladajućih političkih družina na nivou BiH, ne mogu dogovoriti kako da podijele ulov i u šta da ga utroše. Ovaj novac skuplja prašinu, dok se sa strana dižu krediti i po mogućim i po nemogućim uslovima i sa ogromnim kamatama, koje svake godine dospijevaju na naplatu građanima.
Bosna i Hercegovina 19.11.2024 | 20:03
Dok ogromna količina novca stoji deponovana i neraspoređena u BiH, lideri vladajuće koalicije izmišljaju razloge kako da zatežu, svako sa svoje strane, da traže uslove i do ispunjenja ne daju da se novac rasporedi, da bi sebi prikupljali političke poene, kažu analitičari. Ovaj put pritisnuti od strane Evropske unije, morali su hitno da rasporede evropski novac iz Plana rasta za Zapadni Balkan, dok se o domaćem novcu i ne pregovara.
„Nije nikakva novost ili veliko znanje ukoliko kažemo da je BiH jedna u potpunosti nefunkcionalna država. Jedan od razloga jeste sam strukturalni razlog da je država tako uređena da smo mi jedna konsocijativna demokratija, gde se do odluka dolazi jako teško. Odnosno potreban je konsenzus sva tri naroda da bi se došlo do postizanja odluka. Sa druge strane imamo zaista nedorasle političare, neodgovorne političare, kojima ovakvo stanje i odgovara. Njima odgovara da se u državi ništa ne dešava i ne rešava, jer su oni svoje interese i interese političkih partija zadovoljili“, ističe politički analitičar Velizar Antić.
Imamo novac, a ne možemo do njega jer je zajednički, a dogovora o podjeli nema, dok neophodni projekti, dugovi i kamate čekaju. A pošto dugovi ne znaju da ćekaju, nego postaju još veći, vlade se zadužuju kod jednih bankara, da novac vrate drugima, a kako vremena ni izbora nema, dugovi za sobom vuku nezamislive kamate, koje plaćau građani.
„Problematično je u startu što ne mogu da se dogovore oko podjele nečega, a ako oni ne mogu da se dogovore, znači da ne mogu da se nađu u svemu tome, da nađu neki interes, a najmanje je u svemu tome interes građana. To smo do sad više puta vidjeli. Kad god je u pitanju raspodjela na osnovu nekih njihovih interesa, ako postoji mogućnost da zadovolje te interese, veoma lako postižu dogovor, kad nema mogućnosti, onda opstruišu na sve moguće načine“, smatra politički analitičar Mladen Buboljić.
„Sasvim je jasno da ova koalicija nije željena koalicija i nije programska, već da je prinudna koalicija partnera, koji nemaju puno toga zajedničkog. Ono što jeste zajedničko je da svako želi više novca i naravno da će najviše sporenja biti oko toga ko će dobiti koji procenat, iako postoje jasne porocedure o procentima.naravno da svako od njih želi da za sebe izvojuje malo više novca i to smo posebno bidjeli kod Dodika, koji je u vrlo lošoj finansijskoj situaciji, to jest doveo je rEpubliku Srpsku u vrlo lošu, katastrofalnu finansijsku istuaciju i naravno da će pokušati na svaki način da izvuče novac gdje god može“, kaže analitičarka Ivana Marić.
Novac od akciza i putarina, namijenjen za izgradnju puteva i auto-puteva, sredstva Elektroprenosa BiH, te sredstva od Regulatorne agencije za komunikacije BiH, na čiju se raspodjelu čeka već pet mjeseci, je namjenski prikupljen novac i ne može da se raspoređuje po željama političkih elita, upozoravaju ekonomisti.
„Oni svi gledaju taj novac kao nešto što bi trebalo staviti u budžet, a taj novac je namjenski prikupljen i mora biti namjenski i potrošen. Ali pošto mi nemamo kontrolnog mehanizma, koji bi vodio brigu o tome da se prikupljeni novac za određene namjene za te namjene i troši, a ako bi ga htjeli trošiti na nešto drugo, mora da se dobije odobrenje od Skupštine, to je normalan sistem, ali ovde se radi o tome da se koalicioni partneri dogovore kako će rasporediti taj novac između sebe i koje će projekte finansirati i ko će te projekte raditi na kraju. Tako da to je ustvari dioba plena“, smatra ekonomista Zoran Pavlović.
Interesi predstavnika svih naroda trebalo bi da idu u pravcu poboljšanja stanja u državi, ali na primjeru BH vladajuće koalicije vidljivo je da to nije bas primjer u praksi. Vođenje države decenijama je potpuno potčinjeno ličnim interesima i ne naziru se promjene, smatraju analitičari. Dodaju da bi svaka promjena tog načina mogla da se protumači kao njihova slabost.
Zbog neodlučosti onih koji odlučuju, mnogi projekti stoje na čekanju, BiH se dodatno zadužuje, a građani ispaštaju. Da je o upotrebi novca razgovarano sa političkom ozbiljnošću i odlučeno o njegovom ulaganju, zasigurno bi i u svijetu slika o BiH bila bolja, a i investitori bi BiH smatrali kao sigurno tlo za ulaganje, međutim, mnogi ovu zemlju zaobilaze upravo zbog političke nestabilnosti, koja podriva tlo investicijama i projektima, a samim tim narušava i BH ekonomiju.
(BN) Foto: Ilustracija
Komentari / 14
Ostavite komentarDubioza
19.11.2024 20:30Glasali smo, zaslužili smo sve što nam se događa.
ODGOVORITENjiva
19.11.2024 21:13Rjesenje jednostavno sve pare prebaciti Baji na bankovni racun i mirna BIH. Smetaju vam pare sto stoje Neka ih a ova bjedna vlast nek dize kredite koje bi svakako i dizali,,,
ODGOVORITENormalan
19.11.2024 21:18Mi smo krivi kada biramo ove polupismene nesposobne lopove na vlast, mi smo krivi zato djecu liječimo SMS porukama. Mi smo krivi.
ODGOVORITEMicko
19.11.2024 22:02Sta se imaju dogovarati, je li BiH sastavljena od dva entiteta, jednom ide 51 posto, drugom 49 i to je to.....
ODGOVORITEipe
19.11.2024 22:39Toliki "klipan" i vjeruješ u bajke,Reč Deda Mraz,ispunjavajući želju ...i.
RE Micko
20.11.2024 06:12E pa nemoze tako, dijeli se procentualno koliko je ko potrosio. Do sada dte uzimali tako e nemoze vise sad sleduje 30 posto za vas. Nek stoje 100 godina al ne popustit
Micko
20.11.2024 08:49Za re micko:ako je zajednicka kasa, onda se tako i dijeli kako je BiH sastavljena, od dva entiteta. Ako cemo gledati koliko je ko trosi, onda fino vi svoju kasu, mi svoju, i racun cist, pa vi cete onda imati vise para, mi manje, ali bar znamo da su nase, nema prevare. A ne ja tebi puniti kasu sa 20 ili 70 posto a ti meni dati kako ti zelis. Znaci, pola pola, ili svako svoju kasu, to je jedino ispravno....
Re Micko
20.11.2024 19:40Uzmi sendvič i cuclaj ga 49%
Ra micko
20.11.2024 02:41Ti bi da ti brat radi a ti loces I kurcis se po kafanama svagdje na zapadu u bogatim drzavama to su pare za auto puteve most na Scepan ulazak u Crnu goru a ne za kafane i pjevaljke
ODGOVORITEPrijedorčanin M.
20.11.2024 07:16Samo pod ključ lovu,špirić to mjerka odavno sa svojih 40 razbojnika.
Micko
20.11.2024 08:45Pa nek daju za auzoputeve, za put preko Scepan polja, itd. Ko je rekao da treba da da meni, tebi.....
Kako
20.11.2024 09:51bi to Milorad rado potrosio ali para nema vise
ODGOVORITEIskreno
20.11.2024 11:01Стока народ грађане су дивели до руба сиромаштва и преживљавања нека их боље неко да,се перу и извлаче ореко оп шор фирми блиских владајућим политичарима и власти..
ODGOVORITEGkhg
20.11.2024 11:19Nije to zarobljeno već je kod porodice Dodik
ODGOVORITE