Kako je Tramp uspio da kupi srce Latinoamerikanaca?

Donald Tramp je ostvario neverovatnu pobedu nad Kamalom Haris, koja je uživala ogromnu podršku demokrata, ali uprkos svemu nije uspela da pobedi u trci za predsednika SAD.

Svijet 09.11.2024 | 14:21
Kako je Tramp uspio da kupi srce Latinoamerikanaca?

Novoizabrani republikanski predsednik pokazao je snagu pred biračima iz redova bele populacije i radničke klase koji su ga doveli u Belu kuću prvi put 2016. godine, da bi sada dobio i ogromnu podršku Latinoamerikanaca.

On je iznenadio i time što je postigao bolji učinak od očekivanog među mlađim Amerikancima, posebno muškarcima.

Među Latinoamerikancima, ključnim delom demokratske biračke baze decenijama unazad, Tramp je, prema izlaznim anketama, imao dodatnih 14 odsto više u odnosu na izbore iz 2020. godine.

Trampovo preoblikovanje biračkog tela nigde nije očiglednije nego u državama kao što su Pensilvanija, Mičigen i Viskonsin - za Trampa veoma željeni "plavi zid" koji je pomogao Džozefu Bajdenu da odnese pobedu 2020. godine.

Ovog puta, Tramp je pobedio u sve tri države, srušivši nade demokrata da bi Harisova mogla da pronađe put do pobede zbog gubitaka na prevremenim izborima u južnim državama: Severnoj Karolini i Džordžiji.

U svom pobedničkom govoru na Floridi, Tramp je ovaj rezultat pripisao "najvećoj, najširoj, najjedinstvenijoj koaliciji" u američkoj istoriji.

- Dolazili su sa svih strana, oni koji su bili za uniju, oni protiv nje, Afroamerikanci, Hispanoamerikanci. Dobili smo sve i ovo je prelepo - rekao je okupljenima.

U Pensilvaniji, državi "bojnom polju", Tramp je imao koristi od ogromne podrške rastuće latino populacije te države.

Izlazne ankete su pokazale da su Latinoamerikanci u Pensilvaniji dali oko 5 odsto od ukupnog broja glasova. Tramp je dobio 42 odsto glasova, u poređenju sa 27 odsto kada se kandidovao protiv Džoa Bajdena 2020. godine.

Ankete su nastavile da se menjaju kako su se glasovi brojali. U državnom "latinopojasu" - istočnom industrijskom koridoru koji se pomerio udesno tokom poslednja dva izbora - neki glasači su rekli da nisu iznenađeni rezultatom.

- Zaista je jednostavno. Svidelo nam se kako su se stvari odvijale pre četiri godine - rekao je Semjuel Negron, policajac iz Pensilvanije i član velike portorikanske zajednice u gradu Alentaun.

Negron i druge Trampove pristalice u sada većinski "latino" gradu naveli su druge razloge zbog kojih se njihova zajednica kretala ka Trampu, uključujući socijalna pitanja i percepciju da su njihove porodične vrednosti sada usklađenije sa Republikanskom strankom. Odlučujući faktor je, međutim, bila ekonomija - konkretno, inflacija.

- Ovde plaćate 5 dolara za desetak jaja. Nekada je to bio 1 dolar ili čak 99 centi. Mnogi od nas su se probudili, po mom mišljenju, iz demokratskih laži da su stvari bile bolje. Tada smo mislili da su stvari bile bolje - dodao je Negron.

Uoči izbora, ankete su takođe sugerisale da su mnogi Latinoamerikanci – širom SAD, a posebno u Pensilvaniji – bili privučeni Trampovim predlozima da blokira migrante na granici između SAD i Meksika i donese mnogo strožije zakone o imigraciji.

Danijel Kampo, Amerikanac iz Venecuele, rekao je da ga Trampove tvrdnje o puzajućem "socijalizmu" podsećaju na situaciju koju je imao prilike da oseti u svojoj domovini.

(Kurir) Foto: AP Julia Demaree Nikhinson 

Komentari / 0

Ostavite komentar