Štedi onaj ko ima, većina sastavlja kraj s krajem
Ukupni depoziti stanovništva kod komercijalnih banaka u BiH na kraju septembra iznosile su 16,94 milijarde KM i veći su za 1,42 milijarde KM ili 9,2 odsto u odnosu na septembar lani.
Bosna i Hercegovina 01.11.2024 | 07:20
I dok ekonomisti smatraju da građani imaju veliko povjerenje u banke, iz udruženja za zaštitu potrošača ističu da je štednja privilegija nekolicine bogatih, dok ostali jedva sastavljaju kraj s krajem.
Kako je saopštila Centralna banka BiH (CB BiH), a povodom Svjetskog dana štednje, koji je obilježen juče, depoziti stanovništva imaju najveće učešće u ukupnim depozitima kod komercijalnih banaka, od 51,6 odsto, pa stoga predstavljaju važnu osnovu finansiranja i funkcionisanja banaka.
"Ako posmatramo depozite stanovništva po ročnoj strukturi, oročeni i štedni depoziti na kraju septembra iznose 5,31 milijardu KM ili 31,4 odsto od ukupnih depozita stanovništva, i veći su na godišnjem nivou za 15,6 odsto. Važno je naglasiti da dugoročno oročeni depoziti stanovništva bilježe porast na godišnjem nivou od 16,7 odsto, što je siguran znak stabilnosti bankarskog sektora i rezultat pokrenutih akcija dosta visokih kamatnih stopa preko tri odsto na oročenu štednju, štednju sa posebnim pogodnostima kao isplata kamate unaprijed, fiksne kamatne stope, stimulativne kamatne stope itd", saopšteno je iz CB BiH.
U pogledu valutne strukture, dodaju, na kraju septembra ukupni depoziti stanovništva u domaćoj valuti iznose 9,53 milijarde KM, što čini 56,3 odsto učešća, uglavnom zbog velikog učešća transakcionih računa stanovništva u KM u iznosu od 7,21 milijardu KM, depoziti u evrima i u KM sa valutnom klauzulom vezanom za evro valutu iznose 6,70 milijardi KM ili 39,6 odsto, a depoziti u ostalim stranim valutama 707 miliona KM ili 4,1 odsto od ukupnih depozita stanovništva.
Marko Đogo, profesor na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Istočnom Sarajevu, za "Nezavisne novine" kaže da je štednja građana rasla posljednjih petnaestak godina, što je dovelo do toga da se kod nas promijenila struktura depozita kod banaka.
"Nekad je bila čudna struktura, kad smo imali jednu trećinu depozita građana, te jednu trećinu štednje privrednih subjekata, pri čemu su dominirali depoziti banaka iz inostranstva, koje su držali kod matičnih banaka u BiH, kako bi omogućili kreditni rast. U jednom trenutku smo imali, pogotovo u Republici Srpskoj, nakon privatizacije, od 2007/08. godine, značajne depozite države. U međuvremenu se struktura promijenila, tako da su depoziti građana postali dominantan izvor sredstava banaka, što je dobro. Banke su po definiciji finansijske institucije koje prikupljaju veliki broj manjih depozita građana i plasiraju manji broj većih kredita privredi. To što se desilo je bilo dobro i to je normalniji način poslovanja u odnosu na ono što smo imali neposredno nakon rata i godinama kasnije. Banke su nakon rata imale negativno nasljeđe nevraćene stare devizne štednje i tu štednju novca nisu vratili građani već RS i zemlje regiona iz budžeta, te su pomogle bankama", rekao je Đogo.
Pojašnjava da naši građani imaju prilično povjerenje u banke i bankarski sistem, gdje je Agencija za osiguranje depozita odigrala pozitivnu ulogu, pogotovo kad su dvije banke iz RS otišle u stečaj.
"Taj mehanizam je funkcionisao kad je trebalo, i rekao bih da građani imaju prilično veliko povjerenje u banke. Visokom nivou štednje doprinosi nerazvijenost finansijskog tržišta, a pogotovo tržišta kapitala, jer je to, pogotovo u Americi, alternativa bankarskom sektoru. To je razlog zašto su građani postali dominantan izvor štednje, a banke dio finansijskog sektora BiH", ističe Đogo.
Admir Arnautović, predsjednik Udruženja kluba potrošača srednje Bosne Travnik, ističe da banke iz godine u godinu objavljuju podatke o štednji građana, koje su u ukupnom iznosu u porastu, ali da ne objavljuju podatke o broju štediša i visinama pojedinih štednji.
"Time bi pokazali da u stvari postoji ogromna razlika između većine građana Bosne i Hercegovine, koji jedva sastavljaju kraj s krajem i koji nemaju apsolutno nikakve mogućnosti da štede i malog broja građana koji imaju izuzetno visoke, čak i multimilionske iznose štednje", rekao je Arnautović za "Nezavisne".
Nažalost, kako kaže, štednja je postala privilegija bogatih i luksuz koji je, ističe, daleko od prosječnog stanovnika naše zemlje.
(Nezavisne) Foto: depositphotos
Komentari / 14
Ostavite komentarA
01.11.2024 07:40šta ja da uštedim od svoje kobajagi penzije? Štede tajkuni od ukradenog novca i imaju još veće koristi.
ODGOVORITERe A
01.11.2024 08:14A što bolan nisi zaradio sebi veću penziju. Sada ti neko drugi kriv , a !?
re
01.11.2024 08:26Pa trebao si ranije stediti,sad uzivati.
Hm
01.11.2024 08:29Reći ću samo jedno: narod nikad bolje nije živio a više kmečao. Naravno da i ja ne mislim da je to uspjeh ove vlasti čak naprotiv ona je totalno nesposobna ali narod i bez nje ide ka boljem.
ODGOVORITEDirekt
01.11.2024 11:01Za ovo zadnje se slažem, život teče dalje svojim tokom i bez njih. Srećom, ovakvi političari, kakvi su naši, ne vode npr. Njemačku, niti imaju uticaja na npr. tržiste kriptovaluta, tako da postoji način, kao i bezbroj drugih načina, da se djela i mimo članstva u crvenom klubu, što van zemlje, što u zemlji, samo treba naći način. Dobro bi bilo, kada bi država, banke ili ko već, promovisao razne vidove štednje i ulaganja, a ne samo štednju u bankama, jer od toga slaba je vajda, kada je inflacija jača od kamate na štednju.
Maruska
01.11.2024 08:33Kako da ustedim minimalac rs ima li kakav carobni stapic?
ODGOVORITEmlko
01.11.2024 08:44Nikad se nije bolje zivilo,kafici i restorani puti,to se zdere,bahati.Voze se bijesni dzipovo. Otkud narodu pare nikako mi nije jasno.
Nina
01.11.2024 08:50Jedino rjesenje je "selo". Imamo 2 velike svinje utovljene za zimu, 23 pilica u zamrzivacu, puna okna psenice i kukuruza, imamo svoju kravu tj. frisko mlijeko svaki dan i sir, napravila sam zimnicu od svoga povrca, iako moram da kazem da smo ove godine morali nesto povrca da dokupimo zbog velike suše. Takodje imamo svoj krompir. Moj muz radi za minimalac,a ja kod kuce brinem o nasem malom imanju. A, bogami poslije posla radi i on na njivi. Sve u svemu , nema Krise,ali se mora raditi da bi imao. A, sada dolazi zima i naravno odmor do proljeca. Ali, svako mora da zna za sebe sta mu je najbolje i da tako odluci. Dragi ljudi ,budite mi zivi i zdravi.
Haha
01.11.2024 09:03Ima, odkači se s minimalca i počni zarađivati. Posla ima ako hoćeš raditi gdje se može i zaraditi.
Joja
01.11.2024 08:51Vecina ima pare . Nego vi lazete . Svo rade kafici restorani kafane kladionice buregdzinice1
ODGOVORITERe
01.11.2024 10:18I manjina ima pravo na pristojan život. Ne mogu svi na sendviče Joja, kao ti
Direkt
01.11.2024 13:50Sve je to luksuz. I tiket u kladionici od 1 KM i kafa od 1 KM - 1.5 KM i pica od 1 KM - 2 KM. Samo bahato i ne štedi na kečapu. :)))
H
01.11.2024 08:59Oni nemaju potrebe da stede besplatan prevoz besplatna gardaroba ,hrana pice goruvo reklamiranje putovanja go pitate ih posto je mlijeko i hljeb niko ne zna
ODGOVORITERe Mlko
01.11.2024 09:14Da dzipovi su kupljeni od plate...tacno i mnogi drugi skupocjeni automobili...zivi se sve od plate...
ODGOVORITE