Ne biraju sredstva: Borba za svaki glas sve otvorenija

Kako se predizborna kampanja zahuktava, sve češće su negativne pojave pa i incidenti u političkoj sferi. Dok kampanja sve više obiluje zloupotrebama i negativnim pojavama, pravo je pitanje čega će se još građani nagledati u narednim danima?

Republika Srpska 22.09.2024 | 20:00
Ne biraju sredstva: Borba za svaki glas sve otvorenija

Od obećanja, dizanja tenzija, velikih najava i manipulacije kampanja se pretvorila u prijetnje i fizičke obračune. pa smo tako imali slučajeve paljenja kuća, udaranja i nanošenja povreda, a sve izraženija je i funkcionerska kampanja. Kako se približavaju izbori ova izborna kampanja bi mogla da bude najprljavija i najneizvjesnija.

Od naizgled mirne i uobičajene na početku, predizborna kampanja svakim danom se sve više zaoštrava.

Predsjednik Opštinskog odbora opozicionog Narodnog fronta i kandidat u Rudom Marko Novaković, fizički je napadnut, a napadač je aktivista SNSD-a. U Doboju je zapaljena kuća kandidata za odbornika Liste za pravdu i red Slaviše Pavlovića.

Pavlović je urednik portala Dobojski.info koji kritički izvještava o radu vlasti u Doboju.

Ionako zaoštrenu atmosferu i visoke tenzije vlast dodatno podiže, pa je tako predsjednik Republike Srpske poručio da je Obavještajno-bezbjednosna agencija pripremala atentat na njega, a prije toga Dodik je poručio da su smanjene šanse za život onome ko ne glasa za njegovog kandidata za gradonačelnika Banjaluke, ljekara, Nikolu Šobota.

"I sad neko ima problema i dolazi njemu u salu. On pogleda ono glavni operator na srcu Nikola Šobot, a on glasao protiv njega. To su ti smanjenje šanse za život", poručio je Dodik.

Iz redova SNSD-a su nakon ove izjave horski tvrdili da je u pitanju anegdota međutim pitanje je da li je to primjereno jer je u pitanju život i zdravlje građana.

"Zaista krajnje nepromišljeno. Mislim da neko ko se toliko godina bavi politikom i nosi ogromnu odgovornost kako prema javnosti tako prema svojoj funkciji svakako bi trebalo da stane i razmisli prije nego izjavi tako nešto, a takva vrsta retorike koja se plasira građanima zaista samo dodatno potpiruje strah, nepovjerenje i nesigurnost koja je u našem društvu postala nešto što se doživljava kao normalno i očekivano", smatra sociolog Mirjana Čeko.

Dodik je međutim nastavio, da kako hoda po Republici Srpskoj, prijeti posebno tamo gdje su male šanse da SNSD pobijedi. Pa je tako nakon prijetnji u Modriči, u nastavku kampanje građanima Bijeljine poručio da ako ne glasaju za njegovog kandidata, neće dobiti ništa.

"I šta sad? Hoćete opet da se inatite? Inatite se, imaće te opet 4 godine zastoja. Imaćete opet ništa, imaćete nulu", poručio je Dodik.

Otvorene ucjene međutim nisu novost. Od Dodika su se i prije ovih izbora čule prijetnje da sredstava iz budžeta neće biti za one koji ne glasaju za SNSD.

"Dodik je već ranije počeo sa tim prijetnjama da lokalne zajednice u kojima ne pobijedi SNSD neće dobiti novac od Vlade RS. Ovo je samo nastavak, sad je počeo i individualno znači ko ne bude glasao za doktora ne može računati da bude primljen na operaciju. To je nonsens i nebuloza, doktori moraju operisati svakoga pojedinačno, ali to je jedna od njegovih neslanih šala kojoj se mnogi smiju. E to je problem jer mu aplaudiraju, smiju se na njegove neslane šale i naravno da će on nastaviti sa takvim ponašanjem i neće tretirati na jednak način sve građane", smatra politikolog Ivana Marić.

Još jedna negativna predizborna pojava nastala u poratnom periodu, a koja i dalje ne jenjava, kažu u civilnom sektoru, su mnogi kandidati koji koriste lošu situaciju u kojoj se nalaze brojni građani pa za mizerne pakete socijalne pomoći, pokušavaju da od njih dobiju podršku na izborima.

"Tu su građani na velikom ispitu jer moraju biti svjesni jedne činjenice da oni daleko više vrijede od tih i takvih nisu svi takvi politički subjekti, koji tako procjenjuju na neke mizerne vrijednosti pokušavajući dobiti njihovu naklonost", smatra Vehid Šehić iz koalicije Pod lupom.

Zloupotrebe kroz funkcionersku kampanju još su intenzivnije, pa zvaničnici ne štede javna sredstva koja troše u cilju stranačke promocije. Borba za svaki glas postaje sve otvorenija, a koliko je situacija zaoštrena po kazuje i primjer iz Banjaluke gdje su iz PDP-a optužili SNSD da namjerno prave saobraćajne gužve kako bi naštetili njihovom kandidatu.

(BN) Foto: BN

Komentari / 57

Ostavite komentar
Name

па шта,@@@

22.09.2024 20:18

па нема те силе,нема тих пара,пријетњи и незнaм ти чега, да би мој глас отишао за додика,његов снсд и његове кандидате.

ODGOVORITE
Name

Re

22.09.2024 21:42

Za njega mogu samo lopovi i budale glasati.

Name

Duško dugoćuško

22.09.2024 22:14

Ljudi, nije ovo borba za vlast zbog vlasti već da taj koji pobijedi učini sve da nama bude bolji i ugodniji život. 🖕Zato će se voditi krvava borba pa ko preživi ima da živi s našim parama a mi ćemo da glođemo 🦴. Samo se pljujte i udarajte do istrebljenja da i mi progledamo očima.

Name

Synchron

22.09.2024 22:19

Ovakvoj budali moze jos samo Djajic da aplaudira..

Name

duduk

23.09.2024 06:19

7 milijardi KM narodnih opljačkanih para treba braniti, pa i po cenu života jer su mu pare na prvom mjestu, i u ratu bile kad se nije znalo šta će biti ishod.

Name

Za Re

23.09.2024 08:34

Posjeduje sve uslove da glasaš za njega.

Name

re

23.09.2024 09:54

Burle će sve pokrasti ili kupiti pokradenim novcima naroda RS izbore , i onda će kažnjavati narod sa glađu i visokim cijenama svega kao sada u budućem lošem životu svega sa njim na vlasti u RS.

Name

Re Re

23.09.2024 12:01

Dal je moguće, Da je u ovoj državi više budala i lopova nego normalnih i poštenih ljudi. Daj narode pokažimo 6 Oktobra da smo jači od kako navedoh gore , budala i lopova.

Name

Re re

23.09.2024 14:11

To isto misle i ovi za vas koji podržava te opoziciju.

Name

Re re

23.09.2024 14:12

A 46 miliona od bihaca,gdje one zavrsise?

Name

Duboka Drzava

22.09.2024 20:27

Zaista Zaista Pokusala sam biti uzdrzana tokom ove kampanje. Medjutim , zaista smo.dotakli dno dna. Ja znam da.je konj plemenita zivotinja ali ipak ovdje covjek samo moze reci K O NJ ! Narode.prst na celo 6 oktobra i.rjesite se ove posasti .

ODGOVORITE
Name

Realno

22.09.2024 20:31

Sve stranke su iste i samo se bore za vlast i funkcije. Ne dao Bog da smo u ratu imali ovoliko stranaka ne bi nam trebao drugi neprijatelj, svi bi završili preko Drine.

ODGOVORITE
Name

11903

22.09.2024 21:54

Realno što je's je's, najbolji je SDS.

Name

Re Realno

23.09.2024 07:05

Nije tačno da su iste jer Dodik grlio Radijčića dok nije izgubio BL a onda ga popljuvao i otjerao a to čeka i Šobota! Šefu CIA Dodik morao potpisati da neće spominjati secesiju i pojela maca veliku jezičinu krošnji,eto ko je on!

Name

Vlašću obespravljeni građanin

22.09.2024 20:46

Da nije žalosno bilo bi smiješno.Baš mi je žao tog doktora. Koja degradacija takve profesije. Djeluje kao Dodikova pudlica.S konja na magarca.

ODGOVORITE
Name

Dr klovn

22.09.2024 22:43

Nisam vjerovao da čovjek koji je visoko obrazovan i dokazan u profesiji može biti retardiran.Ovo je očit primjer

Name

Re Dr klovn

30.09.2024 12:26

Ti si pravi klovn! Dr se kandiduje za gradonačelnika ! Misliš da retardiran može voditi glavni grad RS?

Name

Najgora Politika

22.09.2024 20:48

Je seljačka politika.

ODGOVORITE
Name

Sjeverna Koreja je mila majka

22.09.2024 20:53

Lijep pozdrav

ODGOVORITE
Name

Arsa

22.09.2024 20:55

Ko se sa burnom grli brzo završi karijeru ima tih primjera u Bijeljini i još nekim mjestima tako da bolje neće proći ni taj doktor.Ko se zadnji smije najslađe se smije.

ODGOVORITE
Name

borac

22.09.2024 20:58

Obracun mafija.

ODGOVORITE
Name

Pera

22.09.2024 21:02

Ma pustite to sve smo mi to zaslužili! 20 godina nas varaju ajmo im dati šansu još jedan put! Draško je u B Luci za četiri godine više uradio od svih Gradonačelnika zajedno od RATA pored svih opstrukcija skupštinsku većinee pa opet imamo pojedince koji nisu zadovoljni BOLJA IM BILA STARA VLAST!

ODGOVORITE
Name

Za Peru

23.09.2024 07:26

Jel ima gradjevinsku dozvolu za bilo koji projekat?

Name

Trgovac

23.09.2024 08:03

Zašto nije ukinuo rad nedeljom...kakav Draško gori je od Mile

Name

Čiča

22.09.2024 21:13

Krvoločni psi -političari. Kao kerovi, otimaju se oko plijena zvanog ,,javne nabavke,,. Jer koji još političar živi od plate, raznih primanja na ime kojekakvih odbora,komisija i sl. Javne nabavke su zlatna koka i za nju se bore do smrti. Alavi političari - korumpirana bagro.

ODGOVORITE
Name

Xx

22.09.2024 21:13

Sekta se služi svim i svačim. Zato ljudi izađite na izbore i glasajte samo za opoziciju da se riješimo ovih kabadahija. Dosta ih je više. Sva nedjela potiču od njih.

ODGOVORITE
Name

Јарић Живадин

22.09.2024 21:14

НЕЋУ гласати за СНСД

ODGOVORITE
Name

Maybe

22.09.2024 21:17

Samo lud čovjek može glasati za Dodika, koji je sve pokrao.. Pogledajte Srbiju kolike su penzije i plate.. Ovde Dodik samo vodi propasti, on i jeste postavljen da sve rasturi..

ODGOVORITE
Name

Cakan

22.09.2024 21:22

Kako je ova opozicija nervozna,puca od muke znaju da ce izgubiti pa vec sada poceli ogovarati.

ODGOVORITE
Name

Arsa

22.09.2024 21:41

Misliš na SNSD u Banja Luci i Bjeljini ?

Name

Kretemcina

22.09.2024 21:36

Kretencino, ne treba mi nista od tebe, dragi Bog nam daje u nasoj plodnoj Semberiji. Zbog svoje pogane naravi i retorike, raspadaces se. Zelices umrijeti, neces moci. Crkni pobijedice Ljubisa! Tad ce te srce zdrmati.....!

ODGOVORITE
Name

Miki

22.09.2024 21:46

Jel stvano za ovo moze neko da glasa kad vidis ovu vulicku mrak padne na oci samo poremecen um ljudski to moze da uradi

ODGOVORITE
Name

DelPo

22.09.2024 21:48

Kako ti znaš da ce opozicija izgubiti izbore, mora da ste spremili ponovo friziranje rezultata!! Čini mi se botu da si ti malo nervozan i da si svjestan da odlazite pa žuriš da zaradiš sendvič i 2 kile brašna!!

ODGOVORITE
Name

Грми

22.09.2024 21:59

Ако сада народ невиди шта му се спрема наредне четири неће никада видети. Продају се за врећу брашна на четири године. Можели то им бити четири године ? Нека мисле главом не репом.

ODGOVORITE
Name

BLB

22.09.2024 22:03

Goli smo kao crkveni misevi, nije mi jasnan ovaj osmijeh na licima ?!

ODGOVORITE
Name

Smeun

22.09.2024 22:05

Ja ću glasati za snsd ali kada procveta daska

ODGOVORITE
Name

DLL

22.09.2024 22:09

Najveća kradljivica glasova u Doboju izmedju tate i sina .Ako se za muskarce kaže sirovina ,grbava nakaza ,primitivac ,za nju nema adekvatnog imena ...možda opajdara,mahaluša ili konjoglava,opasna konkurencina biserki,tj.Čizmici.Zatvor plače za sektinim ,,veličinama"-nadajmo se pravdi i istini !

ODGOVORITE
Name

Bolnica

22.09.2024 22:26

Tamo gdje se pita Sanja Miskova zena znajte da je sve moguce, sad je preuzela upravljanje i Gimnazijom.

ODGOVORITE
Name

Re

23.09.2024 10:32

Misko upravlja GO SNSD a , Vodama Srbske, MUP om u Bijeljini , Elekto Bijeljinom, Sanja upravlj Bolnicom i Gimnazijom, a zajedno kadruju, ugledali se na Dodika sve ostaje u porodici

Name

Sl

22.09.2024 23:11

Daleko vam lepa kuca ! Brlog je to mafijaski.

ODGOVORITE
Name

Igor

23.09.2024 00:19

Jedna firma za mog Igora !

ODGOVORITE
Name

Ana Marija

23.09.2024 05:19

E moj Pera zao je meni tebe i takvih kao ti (koji jos nisu shvatili igru),lako je za ove.

ODGOVORITE
Name

Q

23.09.2024 05:43

Borba je za neke na krv i nož, jer ako ti izgube vjerovatno će robijati. Ne krv i nož več život i smrt.

ODGOVORITE
Name

Iskreno

23.09.2024 07:14

Politicki suplje, a ljudski bas ogavno. Promenada kica i nemorala!

ODGOVORITE
Name

Mira

23.09.2024 09:10

Boze sacuvaj ovakvu budaletinu nisam vidjela dosad svaki dan sve ludji. Po imali lijeka za budaletine sram dai bude

ODGOVORITE
Name

Da budemo jasni

23.09.2024 09:21

Lojevčani,I Drvarčani kombinacija,zakloni I sačuvaj bože,komunizam na djelu nadji te mi dobrog borca ili jedinicu za vreme ráta u tim.krajevima,tamo su petokraka I partizani učinili svoje I takvi danas gradjanima pričaju o patriotizmu,takvi ucjenjuju ljude ako dodju na pregled ili operaciju kód Ṣ̌obota.

ODGOVORITE
Name

Ducko

23.09.2024 12:03

Podrska SNSD

ODGOVORITE
Name

Sam1965

23.09.2024 15:50

Podrska u mirnom razdruzivanju!

Name

Vesna Bajič

23.09.2024 14:37

Oni će se sa svačim služiti, samo da pobjede, još 4 godine, da zataškaju kriminal i zastari.Znaju oni ako Jelena, Vukan, Petrović, Miličević, kraće rečeno opozicija pobjede, da su gotovi. Slijedi ih zatvor, oduzimanje imovine itd. Sad za ove izbore treba, da odgovaraju Gradonačelnici i Načelnici, lopovi, ima ih. Narode opameti se, idemo u provaliju a oni će napustiti i otići u drugi grad a možda i zemlju, sa svojim milionima i milijardama.

ODGOVORITE
Name

SLAB MATEMATIČAR

23.09.2024 19:02

Ovaj Dodik stvarno je izgubio potpuno kompas. Kaže da ako izgube ove izbore da će nam isto biti i u sledeće 4 godine. Očigledno je zaboravio da su sledeći izbori za DVIJE GODINE, kada ćemo ga konačno poslati u prošlost. Istrpili smo nepotrebno svo ovo vrijeme od kako su oni na vlasti, pa istrpićemo i sledeće dvije godine. A tada živi bili pa vidjeli da on neće dočekati objavu rezultata u Republici Srpskoj, nego negdje daleko u inostranstvu. Za to će trebati avion Džambodžet i opet svi neće moći da stanu.

ODGOVORITE
Name

Lipen

23.09.2024 19:48

U Ribniku živi haos. Jedno od najjačih ŠĢ u Republici Srpskoj direktor iz Banja Luke i gazdinstvo u gubitku. Kandidat za Načelnika opštine živi u Banja Luci troje djece i žena radi u Banja Luci a predstavlja se građanin Ribnika. Sadašnji kandidat Predsjednik Skupštine,putuje u Banja Luku opštinskim vozilom i obavlja privatne poslove a plata 3300 km

ODGOVORITE
Name

Acko

23.09.2024 19:53

Mq kod te policije nije problem. Mito i korupcija. Ovim mladim momcima u saobraćaju dadnes 100 km i voziš i pijan i drogiran i neispravan sve se prašta. Profesionalni ljudi i pošteni ne mogu doći do izražaja.

ODGOVORITE
Name

U ime boga,

23.09.2024 20:15

Na sta ovo lici dragi boze.Smeh,radost,veselje,pesma za narod koji je naivno podlegao dosadasnjim glasanjem za ove.Nemojte opet biti naivni,potkupljivi i verovati im.Isti su pa mozda i gori.

ODGOVORITE
Name

Iskreno

23.09.2024 21:40

G O T O V I S U. B O T O V I. PADA. CRVENA B O J A.

ODGOVORITE
Name

Realan

23.09.2024 21:50

Svijet nije video takvog lopova i prevaranta. Pa pobogu srbski narode Dodik nije srbin, prestanite više davati podršku onome ko vas uništava. Dodika treba ne samo u zatvor nego proglasiti sve njegove potpise neutemeljenim i neustavnim koji su oduzeli RS njene glavne nadležnosti koje je po Dejtonu imala. Kad srbi shvate da Dodik nije srbin tada će već biti kasno ako već nije. Kasno se srbski narod budi.

ODGOVORITE
Name

Cujte ljudi

24.09.2024 10:49

Ako ovi crvenih opet pobjede ovaj narod treba naaaajzesce bombardovati I istrijebiti.

ODGOVORITE
Name

hašim

24.09.2024 13:46

Glas za Republiku Srpsku, glas za Mileta Dodika i njegove liste!!! Mile, Mile

ODGOVORITE