U Višegradu dosta lošija turistička sezona ove godine

Turistička sezona u Višegradu, u odnosu na prethodnu, mnogo je lošija za što postoji više razloga, tvrde u Turističkoj organizaciji grada, banjskom i kompleksu Andrićgrada kao i vlasnici turističkih brodića .

Republika Srpska 30.08.2024 | 12:50
U Višegradu dosta lošija turistička sezona ove godine

Turistička sezona u Višegradu dobro je počela u maju zbog više vezanih neradnih dana da bi bila slabija u julu i avgustu zbog toplotnog talasa.

Na smanjen broj gostiju u tranzitu kroz grad na Drini uticao je i manji broj turista u Crnoj Gori.

"Nakon izgradnje autoputa kroz dio Crne Gore dosta ljudi se iz Srbije odlučuje da njim putuje, i tako brže stiže do mora i nažalost tu Višegrad ispašta i ito je neki razlog zašto imamo manji broj turista koji su u tranzitu",  rekao je direktor Turističke organizacije Višegrad Branislav Andrić.

Jedan od razloga što turisti rjeđe dolaze u Višegrad, posebno preko agencija sa Zlatibora i Tare, su ogromne gužve na graničnom prelazu Vardište gdje se na prelazak granice čeka i po nekoliko sati. Što se Višegradske banje tiče situacija sa gostima je drugačija.

"Zbog ljekovitosti naše banjske vode  naši objekti su uvijek tokom godine popunjeni. Ove sezone smo imali manje smještajnih kapaciteta zato što smo radili na proširenju smještajnih jedinica, četvrti sprat,  objekta", rekla je  potparol Višegradske banje Danka Marković.

I kompleks Andrićgrada osjetio je, u odnosu na prošle godine, manji priliv turista iako su smještajni kapaciteti bili popunjeni. 

"Što se tiče smještajnih kapaciteta kompleksa Andrićgrada oni suu popunjeniji nego prošle godine  jer imamo goste iz Srbije, Hrvatske, Slovenije , pa Mađarske, Bugarske  kao i prekookeanskih gostiju. Ali osjetno je manja posjeta turista u kompleksu kao i gradu", kaže radnik kompleksa Andrićgrada Bojana Guzina.

Vlasnik jednog od desetak turističkih brodića Marina Guzina tvrdi da je manje vožnji turista ovim plovilima .

"Što se tiče vožnje brodićem  malo manje je zainteresovanih ove godine. Naši gosti su iz iz opština Zlatiborskog okruga, koji kad srade malinjake odlaze na odmor. Ove godine nisu naplatili rod maline pa ih je manje i u Višegradu", ističe Simićeva.

Turisti nemaju primjedbi na gostoprimstvo u Višegradu ali zamjeraju nerješavanju problema graničnog prelaz u Vardištu. Republičke  vlasti godinama zagovaraju i obećavaju gradnju integrisanog prelaza sa Mokrom Gorom u Srbiji ali se od obećanja nije dalje otišlo.

(BN) Foto: BN

Komentari / 14

Ostavite komentar
Name

💯%propast srpska

30.08.2024 13:04

у Випеграду је све пропало и уништено доласком снсдеовог начелника на чело општине.Снсдеовци само смишљају кско да навуку народ да гласа за њих,а не да буде граду и народу боље.Пропаст чиста,а снсдеовци све богатији и бахатији.

ODGOVORITE
Name

Re

30.08.2024 14:46

Za turizam treba opuštena atmosfera a ne srbovanje

Name

Takojeeee

30.08.2024 22:27

Koliko su se trudili,toliko projekata,manifestacija,komcerata,pozorišnih predstava i svega ostalog,meni stvarno nije jasno kako ste podbacili,više vašar u Dobrunu skupio gostiju za dan nego Kustin Andrić-Kamen grad ,moj profesore kakav si nam šljam doveo i ostavio

Name

Mirko

30.08.2024 13:05

Taj most što je Bajica odnosno kasnije veliki vezir Mehmed Paša Sokolović ostavio svome narodu je stvarno veličanstven, hvala vam za predivnu forografiiju.

ODGOVORITE
Name

Faktor

30.08.2024 13:41

Višegrađani su dobili sve da samo upravljaju i organizuju bar NEŠTO a oni ništa. Grad je uništen.

ODGOVORITE
Name

ма људи

30.08.2024 14:06

вишеграђани се не питају ништа, власт бира послушнике,која угађа врху да би их они подржали на изборима.у овој РС нико не поставља паметне,способне и образоване,само постављају послушнике. Ниједан их добар приватник неби примио да му воде фирму.Е зато град задњих 8год.пропада.неким директорчићима ни двије козе не би паметан домаћин дао.

ODGOVORITE
Name

Miki

30.08.2024 14:23

Iz priloženog može se zaključiti da su krive maline za manj broj turista u Višegradu, da nije smješno bilo bih žalosno. Zašto je najljepša bašta na regiji prazna u jeku turističke sezone, gospodo zbog vaših cijena koje su kao da ste u Dubrovniku, zato što je parking duplo skuplji po satu parkiranja nego u Banja Luci u prvoj zoni, o integrisanom graničnom prelazu i saobraćaju uskotračnom prugom Mokra Gora Višegrad pričate samo od izbora do izbora, a kad prođu izbori niko to više ne pominje. Za sve je kriva lokalna vlast, građani Višegradu imaju šansu da se u oktobru oslobode ove ‘’pošasti’’ koja se nadvila nad Višegradom, Vi odlučujete.

ODGOVORITE
Name

Valjda

30.08.2024 22:23

Valjda se će sledeće godine biti bolji rod 😂

Name

neka se pripremi

30.08.2024 14:59

gradić ogrezao u kriminalu, zaobilaze naravno i turisti, kriminal oko nacelnika je unistio i raselio sve, ali zato su clanovi sekte iz vgda svi mahom milioneri. Hapsenje mlađanog Laza Čarkića koji je samo slijepo izvrsavao naredbe M.Đ. samo je nagovještaj većih hapsenja u gradu neposredno nakon izbora, kriminal na HE je prica za sebe i istrazitelji vec uveliko rade na tome

ODGOVORITE
Name

Risto

30.08.2024 20:55

Pa treba pojednostaviti granicnu proceduru,ima li normalni granicni policajaca da ubrza proceduru,propustanjen vozila.Čuj na nekom Vardištu satima čekaš,pa ko će izvojiti toliko za granicu a došo na odmor Taru ili Zlatibor.

ODGOVORITE
Name

WW

30.08.2024 21:06

U predizbornoj kampanji za lokalne izbore biće objelodanjeni ‘’eseji’’ sa konkretnim dokazima svih krivičnih djela ’’KOKIČARA’’ na čelu HE na Drini kako bi mu pomogli da dobije što više glasova. Neće mu ni ’’ šućuralahu’’ pomoći.

ODGOVORITE
Name

Nikola

31.08.2024 15:21

U Visegradu ovu ljetnu sezonu nije bio ni jedan koncert kao ni jedna ozbiljnija manifestacija. Ne radi se apsolutno nista po pitanju turizma koji je zadnja slamka spasa za Visegrad. Vjerujte Visegrad nema 3500-4000 stanovnika,sve sto vrijedi i sto razmislja svojom glavom odavno je otislo ili planira da ide iz Visegrada

ODGOVORITE
Name

Sloba

31.08.2024 16:19

Урадите још нешто у том граду. Рецимо аква парк, о ком се већ одавно говори, али изгледа само ће на томе и остати. Градите туризам на мосту из 16- ог века и камен граду Кусруричином, недовољно! Да је боља туристичка понуда, мени не би сметало чекање на граници. А ретко се чека дуго.

ODGOVORITE
Name

Jelena

01.09.2024 11:39

U Višegradu ima svega, samo nema pravih Višegrađana. Opštinica u kojoj je trula politika doseljenika i pristalica gospodina Dodika uzela ogroman mah, te ono malo kvalitetne omladine otjerala vani. Surova istina.

ODGOVORITE