"Plaćanje mita je redovno" Amerikanci ocijenili poslovno okruženje u BiH, dotakli se i vlasti u Srpskoj
Američki Stejt Department objavio je izvještaj o investicionoj klimi za BiH u 2024. godini te su naveli prednosti i mane ulaganja u državu u aktuelnoj situaciji.
Bosna i Hercegovina 26.07.2024 | 13:07
U sažetku izvještaja, Stejt Department je naveo kako je BiH otvorena za strana ulaganja, ali da postoje brojni izazovi.
– Investitori moraju prevladati značajne izazove uključujući endemsku korupciju, složene zakonske okvire i strukture vlasti, netransparentne poslovne procedure, nedovoljnu zaštitu imovinskih prava i slabo sudstvo. Zemlja nudi liberalan trgovinski režim, a njena pojednostavljena poreska struktura je jedna od najnižih u regiji. Značajna migracija stvorila je izazove u zapošljavanju. Više od 500 preduzeća u državnom vlasništvu i ‘naduvan’ javni sektor istiskuju privatni sektor – navodi se u izvještaju.
Složene institucionalne, političke i teritorijalne strukture BiH komplikuju ekonomski pejzaž zemlje i odvraćaju strane investitore, dodaje se u izvještaju.
– Etničke tenzije su visoke dok se etnonacionalistički politički lideri bore da osiguraju ili zadrže kontrolu nad određenim institucijama. U tom kontekstu, institucije na državnom nivou su napravile mali napredak u sprovođenju neophodnih reformi za jačanje poslovnog okruženja. BiH je postala zemlja kandidat za članstvo u EU 2022. godine, a u martu 2024. godine Evropski savjet odobrio otvaranje pristupnih pregovora uz uslov da BiH ispuni određene dodatne korake. Odluka je široko priznata kao politička, a ne kao odraz značajnog napretka u neophodnim reformama. BiH nije članica Svjetske trgovinske organizacije (WTO) – saopštili su.
Nakon toga, osvrnuli su se i na vlast u Republici Srpskoj.
– Potezi Republike Srpske da protivustavno preuzme kontrolu nad državnom imovinom i ponovljene i eskalirajuće prijetnje predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika da odvoji Republiku Srpsku od BiH su povećale tenzije. Ove radnje, u kombinaciji sa prijetnjama Republike Srpske da će se povući iz državnih institucija i formirati paralelna entitetska tijela poput Agencije za lijekove i medicinsku opremu Republike Srpske, prijete stvaranjem zakonskih nejasnoća koje dodatno komplikuju poslovno okruženje, narušavaju privredu i ometaju ulaganja – pojašnjavaju.
Kada je riječ o privredi BiH, ona prema izvještaju Stejt Departmenta bilježi niži nivo rasta u odnosu na regiju.
– Prema procjenama Svjetske banke, očekuje se rast realnog BDP od 2,8 odsto u 2024. godini i 3,4 odsto u 2025. godini. Privreda BiH nije doživjela značajnije direktne efekte ruskog agresorskog rata protiv Ukrajine i pokazuje otpornost u teškom okruženju. Ipak, izgledi za njen ekonomski oporavak otežani su pogoršanjem vanjskog okruženja, povišenom inflacijom i pooštrenim uslovima komercijalnog finansiranja – objašnjavaju.
Ističe se i kako BiH ima relativno nizak nivo direktnih stranih ulaganja (FDI).
– Uprkos blizini EU, napretku na njenom putu ka EU i tradicionalnim trgovinskim vezama sa zemljama EU, nivo direktnih stranih investicija je veoma nizak. Kao primarni razlozi ističu se politička trvenja i nestabilnost, slab pravosudni sistem, endemska korupcija, te složen i fragmentovan pravni i regulatorni okvir. Rascjepkana vlast u BiH nema ni kapacitet ni političku volju da se posveti pružanju adekvatnih podsticaja ili dobrog okruženja za investitore – saopštili su iz Stejt Departmenta.
Takođe, naglašeno je kako su američke investicije niske.
– Američke investicije u BiH su niske, a većinu američkih kompanija u BiH predstavljaju male prodajne kancelarije koje su koncentrisane na prodaju američkih roba i usluga, uz minimalna dugoročna ulaganja – ističe se u analizi.
Posebna pažnja posvećena je i aerodromima.
– Četiri međunarodna aerodroma u zemlji u Sarajevu, Tuzli, Mostaru i Banjaluci i dalje su u državnom vlasništvu i kojima upravlja te su među najlošijim u regionu kada je u pitanju povezanost i broj putnika. Trenutno se raspravlja o mogućim koncesijama za aerodrome, ali im nedostaje neophodna politička podrška – navodi se u izvještaju.
Najveći dio izvještaja posvećen je pitanju korupcije u privredi, piše Klix.
– Previše složen proces registracije preduzeća i licenciranja u BiH posebno je osjetljiv na korupciju. Plaćanje mita za dobijanje potrebnih poslovnih dozvola i građevinskih dozvola, ili jednostavno za ubrzavanje procesa odobravanja, dešava se redovno.
Digitalizacija javnih usluga kao što su izdavanje dozvola i registracija preduzeća može pojednostaviti procese i smanjiti dodirne tačke za korupciju, ali je uvođenje digitalnih usluga sporadično i gotovo isključivo finansirano od strane međunarodnih donatora. Strani investitori kritikovali su vladine tendere i tendere za javne nabavke zbog nedostatka otvorenosti i transparentnosti – zaključuje se u izvještaju Stejt Departmenta.
(Srpskainfo) Foto: iStock
Komentari / 25
Ostavite komentarPa
26.07.2024 13:11Pa pocnite to jednom rijesavati. Evo primjeraka Zeljko Kovacevic, Tegeltija a po gotovo Branko Dokic, .... pa oduzmite samo njima I eto novca.
ODGOVORITEStoposto
26.07.2024 14:14Onda bi se "srpski predstavnici" digli da je to "napad na srpstvo" i dovodili narod pred sud
Krenite
26.07.2024 14:35Krenite ako kazete da pomazete narodu.Valjda imate spisak ti nazovimo ih branitelja srba u RS branitelja bosnjaka I hrvata u FBiH. Ajde pomozite ovom glupom narodu,postovace Vas sa potomcima do a I poslije groba.
oktopod
26.07.2024 15:14...i Miro Džakula bivši direktor carine.
nestašni mile
26.07.2024 19:31da je kod nas sve normalno, umro bih od dosade, ionako sam nadaren za dramaturgiju
Americki
26.07.2024 13:15Mit o bauku
ODGOVORITEIh
26.07.2024 13:51Spiric, Radmanovic,DMajkic,Stevandic,....
ODGOVORITEKozarska Dubica
26.07.2024 13:59Republika Srpska je skoro sva korumpirana! Nesto je u kriminalu da nema vas sa BN tv i capitala. ba narod ne bi ništa znao! Neka novinari BN TV ispitaju dokle se došlo u slučaju papka Darka Banjca Tužilaštvo je formiralo predmet zbog javnih nabavki u banji “Mlječanica”? Preduzeće „Šumil“ iz Kozarske Dubice je dobilo sve tendere u Banji Mlječanici tako Darko Banjac pljačka istu. Šumil je vlasništvo Milana Šuvaka iz Kozarske Dubice koji je partijski vojnik i pijun Banjčevog NPS-a. Kupili su benzinsku pumpu kao i hotel Došlić D.O.O Aleksandar Šuvak rođak Milana Šuvaka je zaposlen kao savjetnik u Ministarsvo uprave i lokalne samouprave naravno ministar je od Senka Jujić NPS Darka Banjca.Imenovan je tako za v.d. direktora Banje Mlječanice Darko Banjac (zanimljiv detalj na tu ga je funkciju formalno imenovao najnoviji preletač Dragan Brdar koji je gle čuda i neslužbeni svak Darka Banjca) da ne govorimo o nameštenim tenderima i što je dotični pomoć koja je stigla od vlade Srbije dodelio svom ocu u pitanju je 10 000 km, druga stvar predsjednik omladine NPS-a se formalno vodi da radi u Turističkoj organizaciji u Kozarskoj Dubici. Kako to da lični šofer papka Darka Banjca Dalibor Kukić kupi stan u Banja Luci i to novogradnja, žena od šofera zaposlena u opštini Kozarska Dubica! To je bre kartel a ne stranka… Ima li koga u Rumi da može da kaže koje ulice obuhvata Biračko mesto 43/Mali Radnici u Opština Ruma. Papak Darko Banjac je glasao na tom Birečkom mestu a ništa od nekretnina nije prijavio u Srbiji! Njima je imovina kao i novac u Srbiji boli njih briga za Republikom Srpskom!
ODGOVORITEmaka set
26.07.2024 14:07kako od dijeta u ludačkoj košuli (Dejton) očekivati da s drugom djecom crta, igra društvene igre, igra košarke...
ODGOVORITELokalni
26.07.2024 14:08Ne može ni ako se plati koliko košta za posao u Rite, znam čoeka ima pare ponudio ima komšiju al ne ide ne može, u školi isto tako ne može, u sudu sve Sarajlije čuvaju za svoje, ne može ni ako se plati
ODGOVORITERe
26.07.2024 14:52Al se ti nalupeta
Dodik
26.07.2024 14:14Kakvo mito korupcija?'šta ovi ameri lupetajuKoji je sud presudio bilo koga za korupciju????ima hiljade prijava al se sve bez vezeSve je čisto to sudske presuda govore..
ODGOVORITERe Dodik - sudija
26.07.2024 14:51Tako je vodjo nas. Svi te napadaju, a nigdje dokaza i sve je cisto. Nego onaj slucaj... znas, moze se i brze rijesiti, ali bi trebalo da mi se da jedna.... malo punija, i veca koverta.... ma mogu i devize... nista ne brini.... onako ko Tegeltiji..... sjecas se, onako ispod stola. Ne brini... samo to predaj i miran si, i niko ti nista nece moci...... Osim mozda tog sudjenja u Sarajevu, ali i to ce mo srediti. Para vrti gdje burgija nece. Pozdrav, i da... treba mi steka ronhila... samo, molim te nemoj kamion da posaljes, ko ranije.
Haha
26.07.2024 14:35Ma ko vlada u ovoj nazovi država BiH ? Ovi naši što smo ih mi kobajagi izabrali ili ovi Ameri pogotovo ova ambasada što je okupirala bivšu i najveću kasarnu u Sarajevu. Oni nama o demokratiji hahaha
ODGOVORITEPitam
26.07.2024 15:18Da li ce se ikada uvesti revizija u sudstvo i tužilastvo da se otvore sve ladice i pogledaju prijave na koga su i zašto se ne procesuiraju a ne čekati da zastare svako na svijetu pdliježe kontroli to građane najviše boli
Re haha
26.07.2024 15:42Ambasada je uredno platila zemlju na kojoj se nalazi zgrada. A za novac ne pitaj, to su razgrqbili Mito i drugovi.
Špijun
26.07.2024 14:51Licemero,serete to su vasi igraci. Imate moc da ih pohapsite zbog Krimina. Ali i vi ste Podkovani.
ODGOVORITEVi,riješite
26.07.2024 14:54Sami ste doveli do haotičnog stanja u Republici srpskoj,pa sami i riješite sve što navodi te da je loše!!!Nije vama stalo da BiH napreduje,inače,ne bi podržavali Dodika,i njegove poslušnike!!!M'rš,OLOŠU,BJELOSVJETSKI!!!
ODGOVORITEDalibor
26.07.2024 15:52Cekajte, ko su uopste oni koji ovo pisu?! I ko je od njih ovo trazio?! Predsjednickog kandidata su pokusali da ubiju, drugi se povukao iz predsjednicke trke, treci uskace nepozvan u trku, i oni nama sad sole pamet?! Napadaju legalno izabrane predstavnike vlasti, kakvi god da su narod je tako odlucio, sankcionisu firme, gase radna mjesta, a sve sa ciljem izazivanja nemira. Neka se nose, daleko im lijepa kuca!
ODGOVORITEakademik
26.07.2024 16:14clanak citati i analazirati,citati i analazirati,citati i analazirati,citati i analazirati.Da nije glupe stoke sto nas vodi bili bi jaci od pola EU drzavica.
ODGOVORITEВасилије 1
26.07.2024 16:40Ово ми личи као кад лисица држи предавање кокошкама да је препоручљиво да се оне што више крећу близу шуме.
ODGOVORITEVesna Bajič
26.07.2024 17:04Počnite jednom kažnjavati. Samo pričate. Narod Dodiku, Čoviću i Izedbegoviću ništa ne može. Oni imaju pare, narod gladan i s parama kupuju njihove glasove, zato pobjeđuju. Od svih najgori je Dodik. Što otima od naroda on ih i plaši. Bogatstvo nelegalno stečeno, uzeti i vratiti Entitetu a njih i oko njih u ćorku. Spasite narod BIH ako Boga znate.
ODGOVORITETihomir
26.07.2024 17:20Pa i lokalni privrednici sele posao vani.I oni su na žestokom udaru .Dao marku da udje u kolo a dao bi pet da izadje.Vlast samo namet,porez , harač zanima.Od toga su 99 % pare u budžetu.
ODGOVORITEMilan
26.07.2024 17:38Pa što niste napisali konkretno ko je kome dao mito!
ODGOVORITECuj ne zna se
27.07.2024 10:42Pa mito to je obaveza u svakodnevnici. Ides ljekari moras dati najmanje 200 Eura, ides na Sud moras dati najmanje 1000 Eura, ides u skolu ili fakultet moras dati najmanje 2000 Eura, ides u Opstinu sluzbeniku barem 200 Eura,trazis posao moras dati barem 5000 Eura,.... Os jos budalo. Pa ovo se mora prekinuti. A tek da dobijes kao firma posao Dodiku I kompaniji barem trecina plus reket,.... os jos.