Kako zaštititi oči i vid tokom vrelih ljetnjih dana?
"Važno je zaštititi oči tokom leta, prvenstveno zbog sunčevog zračenja koje je najintenzivnije u ovom periodu, a dugotrajna izloženost UV zracima može imati ozbiljne posledice po zdravlje očiju, uključujući opekotine rožnjače, kataraktu i degeneraciju makule ili žute mrlje", poručila je u Jutarnjem programu BN TV oftalmolog Maja Kepeska.
Republika Srpska 18.07.2024 | 10:39
Ona je istakla da je prvi korak nošenje sunčanih naočara koji blokiraju uljtraljubičasto svetlo.
"Naočare moraju da budu kvalitetne i da imaju oznaku koja potvrđuje ovu zaštitu. Pored toga, šeširi sa širokim obodom mogu pružiti dodatnu zaštitu očiju i kože lica. Takođe, izbegavajte direktno gledanje u sunce, čak i kada nosite zaštitu. Posljedice direktnog gledanja u suncu mogu biti trajni, i mogu da kažem da smo imali takvih slučajeva solarne makulopatije tokom solarne eklipse. Važno je napomenuti da je UV zaštita važna i kod dece jer njihovo sočivo je potpuno bistro i propušta veliku količinu sunčeve svetlosti u oku."
Kepeska naglašava da dugotrajna izloženost UV zracima može izazvati suvoću očiju jer UV zraci mogu oštetiti suzne žlezde i suzni film, smanjujući produkciju i kvalitet suza.
"Klime u automobilima i prostorima gde boravimo, dodatno pogoršavaju ovo nelagodno stanje tzv. Sindrom Suvog oka. Katarakta, tj zamućenje sočiva, je takođe direktno povezana dugotrajnom izloženošću UV zračenjem i njena prevalenca je mnogo veća u zemljama oko ekvatorijalnog pojasa. Degeneracija makule, koja je glavni uzrok slabijeg vida kod starijih osoba, takođe može biti ubrzana izloženošću UV zracima."
Krajem leta, u avgustu i septembru, dolazi nam jedan od najjačih alergena – ambrozija.
"To je biljka čiji polen prouzrokuje jaku upalu konjunktive propraćena intenzivnim svrabom. Veoma je bitno pravilno lečenja, najčesto kapima, kako bi se smanjila upala i svrab. Konstantno češanje ili trljanje očiju može da doprinese do slabljenje strukture rožnjače i njeno istanjenje i iskrivljenje – stanje koje se zove Keratoconus. Ovo očno oboljenje je tipično za saharske afričke zemlje, zbog velike količine sunca i prašine. S obzirom na klimatske promene, očekujemo porast i na našim prostorima."
(BN) Foto: BN
Komentari / 1
Ostavite komentarИГОР
18.07.2024 14:55ПРВА СТВАР ЈЕ НЕ ГЛЕДАТИ У ДР МАЈУ. ИСПАДОШЕ ОЧИ.
ODGOVORITE