Kolaps moguć opet, elektroenergetska mreža jako loša
Nedavni energetski kolaps koji je pogodio veći dio Balkana, iznenadio je i zabrinuo stanovništvo. Zastoj u napajanju električnom energijom izazvan ispadom dalekovoda u Crnoj Gori i Albaniji, što je za posljedicu imalo preopterećenje ostalih mreža, mogao bi da se ponovi, kažu u resornom ministarstvu.
Republika Srpska 08.07.2024 | 19:43
Stanje energetskih mreža u BiH, nije na zavidnom nivou. Za sve je, kažu, kriva politika.
Koliko je struja dragocjena, shvatimo tek onda kada se dese prekidi, a zabrinutost raste kada shvatimo da je pogođeno nekoliko država.
Nedavni energetski kolaps naveo nas je da se zapitamo u kakvom je stanju elektroenergetska infrastruktura u BiH i da li je ovako nešto moglo da se spriječi. Utjeha ne stiže ni iz resornog ministarstva, gdje kažu da ovakav kolaps može da se ponovi. Za loše stanje, kažu, kriva je politika.
„Mi smo ocijenili da nas Elektroprenos, kao prenosna kompanija ima potrebu da radi daleko brže na razvoju prenosnih kapaciteta, na rješavanju nekih tehničkih pitanja, kao što je ugradnja prigušnica, koje mogu da utiču na različite naponske nivoe, koji se odražavaju direktno na prenosu mrežu, zavisno od toga koji je to naponski nivo i dalekovodi kojima oni upravljaju.
To su ozbiljne investicije i ne samo jedno, ove prigušnice koje sam pomenuo, ima i drugih vrlo važnih područja gdje oni moraju da investiraju daleko brže. Naš Elektroprenos nažalost dugi niz godina je blokiran iz političkih razloga“, kaže ministar energetike i rudarstva u Vladi Republike Srpske Petar Đokić.
Zastarjelost sistema snabdijevanja građane košta čestih prekida u napajanju strujom. Dotrajali termoblokovi sa čestim iskakanjima, loša prenosna mreža, mogli bi da dovedu do toga da moramo uvoziti električnu energiju po visokim cijenama, ukoliko se ne bude ulagalo u infrastrukturu, smatraju stručnjaci.
Da bi se ulaganje ostvarilo, portebno je političko zalaganje.
„Ako govorimo o kolapsima sistema, oni se znaju dešavati i oni ovise naravno o prenosnim sistemima. S druge strane tu su i politički razlozi, prije svega zbog neprovođenja i nedonošenja određenih politika, neintegrisanja u Evropsku uniju, jer je ovo jedinstveno ekonomsko tržište, jedinstven energetski prostor i vidjeli smo koliko zavisimo jedni od drugih, a električna energija teče u milisekundama, tako da vrlo jesnostavno se prenosi.
Dakle zastarjelost mreže, neulaganje u nove proizvodne kapacitete nepravovremeno balansiranje i fleksibilnost mrže, dovodi do kolapsa“, ističe stručni konsultant za energetiku Nihad Harbaš.
Pored loše infrastrukture, BiH kasni i sa usvajanjem Pravila za pristupanje Energetskoj zajednici Evrope, zbog čega bi građani mogli da plaćaju visoke takse. Pristupanje ovoj zajednici značilo bi veću sigurnost.
„Bosna i Hercegovina je najveći izvoznik električne energije u Evropi i u njenom je interesu da stabilizuje uslove vezano za isporuku električne energije, to jest izvoz, kako bi osigurala dalji kontinuirani izvoz električne energije, najveći u Evropi.
Nije tajna da je rok za to prilagiđavanje istekao u decembru 2023. godine, i da smo u zakašnjenu određenom što se toga tiče. Mi nismo na dobrom putu u postizanju tog cillja spajanja tržišta do kraja 2025. godine.
Upravo ono što će biti rezultat ovih kašnjenja i neotklanjanja tih nedostataka i neubrzavanja akcija po tom pitanju, onaj krajnji rezultat će biti da će se ustvari plaćati velike takse na emisije štetnih gasova pri izvozu električne energije“, kaže direktor Energetske zajednice Artur Lorkovski.
I pored obilja prirodnih resursa, ukoliko se domaći političari ne dogovore, stuju će građani plaćati mnogo skuplje, tvrde upućeni.
(BN) Foto: BN
Komentari / 21
Ostavite komentarBitno
08.07.2024 20:06Je da kad svima nestane struje mtel dopune se mogu kupovati iako im net ne radi
ODGOVORITEĐorđe
08.07.2024 21:44Vrlo brzo će neko ugasiti internet. Ode privreda, ali pola djece neće znati doći kući, vraćamo se u 70-te godine.
Кокни Кол
08.07.2024 20:11Пуцамо по шавовима дакле, Петру Ђокићу споменик минимум
ODGOVORITEBorac
08.07.2024 20:21Kako to engleski student objasni strucno.
Milko
08.07.2024 20:46Narod koji glasa za tipove poput Pere Đok8ća nije ni zaslužio bolje.
Re
09.07.2024 09:50Šta zna londonski đak o struji? Sve što zna je pljačka. Sad glasajte za njega. Ništa dobro nije uradio za narod taj ministar svega i svačega. Da mu neko kaže da može biti hirurg on bi bio. Toliko o njegovoj stručnosti.
Ha ha
08.07.2024 20:17To je druga politika
ODGOVORITEmiloš
08.07.2024 20:36Elektroprenos je bio pojam u Titinoj državi Radili sve čkolovani injžinjeri fakultetski obrazovani stručni ljudi na odgovarajučim mjestima a sada rade nepismeni i podobni,Kada je bio ikakva konkurs za bilo koje ruovodeče radno mjesto u Elektroprenosu???nikada Dabogda se sve ugasilo na mjesec dana, da svi dođemo tove da na radna mjesta stavljamo stručne ljuse a ne strančka klimoglavce.
ODGOVORITERe. Miloš Saša
10.07.2024 08:51Rsapad elektroenergetskog sistema u BiH nije zbog Elektroprenosa, nego zbog operatera koji upravljaju mrezom NOS. Elektoprenosava oprema i ako je stara radi i ispravna je. što se pokazalo i u ovom slučaju, zaštite su odradile svoje i nije došlo do havarije na elektroenergetskim postrojenjima. Ali operater koji upravlja mrežom je trebao da isključi sve venjske odvode (Interkonekcije) i nebi doško do raspada sistema, kao što je i Srbija uradila. U Elektroprenosu rade stručni ljudi, a da se politički zapošljava to stoji.
Saša
08.07.2024 20:48Godinama cerupaju Elektrop(rij)enos, dijele milione, uhljeljuju podobne, ali investicije, ne. Veca je mrezarina na racunu za struju nego sama struja. A dalekovodi i trafostanice iz nekog drugog davnog vremena?
ODGOVORITEBimbo
08.07.2024 21:05Ђокић прича о струји,као кад би певаљка Ћана причала о слетању на Марс. То може Мазалица,инжињер,али он не сме да прне док му не кажу. Ко блокира Јахорину и трафо у Вишеграду?
ODGOVORITEPetru
08.07.2024 21:26Čuj sad ovo "naš Elektroprenos"... Pa zar vi niste zagledani u Moskvu i Beograd, zar vi ne dobijate struju iz bratskog Pridnjestrovlja i s dalekovoda u Nižnjem Novgorodu?
ODGOVORITEZipa loma
08.07.2024 21:40Hehe od najvećeg izvoznika EU će pretvoriti BiH u najvećeg uvoznika pa će građani plaćati struju 100 KM/1kWh!!!Što bi neka banana država zarađivala kad imamo Burleskonija,Čovića i trojkaše da nas razvaljuju iznutra,a spolja nas kara EU!
ODGOVORITEre
08.07.2024 22:12Ma i Rusi tebe karaju,sve cega su se dohvatili kod nas,unistili su,ali ti volis sto ti to rade.
Sve je to normalno
08.07.2024 22:17U doboju bio jedan covjek sveo gubitke na 5 ,% al nije bio podoban obrenu i postavise slavena dujkovica polupismenog nezna tablice mnozenja i vode takvi distribucije!!!
ODGOVORITEPatak
08.07.2024 23:50Ma nije istina, nemoguce, RS pod vodjstvom sjajne ekipe svakim danom u svakom pogledu sve vise napreduje.. Slusajte Baju i glasajte za njeg i nema zime..
ODGOVORITEX
08.07.2024 23:58Čuj loša mreža, AAAAAAAA!!!!!!! Nema to veze sa mrežom. I u Francuskoj i Španiji je loša mreža!!!!! Što je njima nestajalo????? TEORIJA ZAVJERE JEL??????? KAO I ZA VAKS!!!!! AGENDA 2020-2030 SAMO SPAVAJTE!!!!!!I GLEDAJTE EURO I OLIMPIJADU
ODGOVORITEKumovi
09.07.2024 00:51U svim privrednim granama kumovskog zaseoka je isto, poljoprivreda, sumarstvo, vodoprivreda, energetika, zdravstvo itd. Kako se za 20 godina sve obesmislilo to je strasno. Jedini spas je traziti dobrog kuma, batalite sendvice, od mnogo tjesta moze da pozli i nabija kiselinu na usta ako je salama debelo odrezana..
ODGOVORITESlaviša
09.07.2024 07:44Ako želite da nešto poskupi samo napravite umjetnu nestašicu pa građani ne diskutuju poskupljenje samo kažu neka je ima a vi stetoliko bezobrazni i protiv zdravlja svoih građana na najvecim vrucinama iskljucujete ,pravdate se velika potrošnja klime a koliko je fabrika ugašeno najvecih potrošača to vam ne pada na pamet jedan TAS je više trošio nego sve klime nije narod lud kazna vam sledi olovka u ruke
ODGOVORITEMika
09.07.2024 08:41Da nije u pitanju ko ce biti direktor ,hrvat ili bosnjak?
ODGOVORITESgtBrutalisk
09.07.2024 09:21Bitno je da mi na računima plaćamo obračunsku snagu, čak i kad se potroši 0 kWh. Novac od obračunske snage bi trebao da ide na obnovu i održavanje mreže a sada vidimo da se sve to pohapa.
ODGOVORITE