Predsjedništvo BiH usvaja budžet veći za 40 miliona maraka
Predsjedništvo BiH utvrdiće na današnjoj vanrednoj sjednici Prijedlog zakona o budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za 2024. godinu, saznaje „Glas Srpske“ u ovoj instituciji.
Bosna i Hercegovina 05.07.2024 | 08:50
Savjet ministara usvojio je juče Nacrt budžeta institucija BiH za 2024. u iznosu od 1.355.400.000 maraka, a koji je u odnosu na prošlu godinu veći za 40 miliona.
Pošto je Nacrt zakona o budžetu dobio podršku Savjeta ministara BiH, poslat je u Predsjedništvo BiH, koje je i formalni predlagač budžeta i koje ga šalje na odobravanje u Parlamentarnu skupštinu BiH, gdje treba da dobije podršku oba doma.
Za servisiranje međunarodnih obaveza predviđena je milijarda i 440 miliona. Usvajanje budžeta preduslov je za dobijanje sredstava iz Plana rasta za Zapadni Balkan.
-Gotovo milijardu odlazi na plate, a 100 miliona na kapitalna ulaganja i 200 miliona na različite vrste materijalnih troškova. Pozivam ostale kolege da ostala sredstva stavimo u funkciju - rekao je juče ministar finansija i trezora BiH Srđan Amidžić.
Predsjedavajuća Savjeta ministara Borjana Krišto izjavila je da je usvajanjem Nacrta budžeta institucija BiH i međunarodnih obaveza za 2024. godinu stvorene pretpostavke za implementaciju novog plana rasta EU.
Ministri su uspjeli otkočiti raspodjelu 50 miliona maraka sredstava od RAK-a koja će biti usmjerena u oba entiteta za razvoj saobraćaja i infomatičkog društva, ali nije bilo dogovora o podjeli 250 miliona od putarine. Problem su, ističu, ministri iz Federacije.
- Zakon je predvidio da se ta sredstva mogu privremeno podijeliti na bazi privremenih koeficijenata, ali neko ne želi da to uradi na takav način - rekao je Amidžić.
Lideri stranaka partnera u vlasti na nivou BiH potpisali su u ponedjeljak na sastanku u Mostaru zaključak i dogovorili da se budžet BiH nađe na sjednici Savjeta ministara u četvrtak, 4. jula i da po ubrzanoj proceduri bude usvojen u oba doma Parlamentarne skupštine BiH.
(Glas Srpske)

Komentari / 15
Ostavite komentarŽeljka
05.07.2024 09:06Pa zar si i ti prestala slušati svoga vođu on jadanse upine iz petnih žila o mirnom razdruživanju a tiusvajaš budžet vidi to narod znači još jedna prodaja magle varate se ako mislite da narod nije prozreo sve vaše laži
ODGOVORITEMiloš
05.07.2024 12:05Pejina unuka i njen sef su na istom zadatku,-- unistenju RS i srpskog naroda.
Gs
05.07.2024 09:23Ova Bosna se bajagi raspada, a svakim danom sve jaca. Hvala, Milorade.
ODGOVORITEDiconegejoib
05.07.2024 09:31Vidi Pejine unuke kako glumi predsjednicu. U normalnim okolnostima, kafanski šank bi joj bio vrh.
ODGOVORITEMILIJARDA NA PLATE
05.07.2024 09:48Korisnije je da ga niste ni usvojili.
ODGOVORITEČiča
05.07.2024 12:27Daj jedan dupli jeger
Sta dalje?
05.07.2024 09:50Da li gradjani RS shvacaju da svaka rijec obecanje sekte na vlasti na celu sa Bajom , je laz prevara. 20g vas laze,,, gdje je RS danas ? na dnu bankrot se odugovlaci dizanjem kredita,,,, ali evo ko ce nas dokrajciti crno listasi,Nadam se to je kraj svih zabluda moga naivnog naroda.
ODGOVORITEMilan
05.07.2024 09:58Budžet je veći zato što se povećala prosječna plata pa se zbog toga po sili zakona povećavaju izdvajanja za plate i obaveze na plate i zbog toga se povećava budžet! Zato to treba naglasiti!
ODGOVORITERe Milan
05.07.2024 11:58E,magarcino opetlazes. Povecani troskovi dnevnice,hotele,nova auta....paraziti jedni.
Ре Милан
05.07.2024 13:28Цјене нису скочиле а сваки дан нешто скупље, што неко написа, Милан магаре ,никад да нешто напише против власти.
Zašto
05.07.2024 10:44Hrvatica Pejina unuka neće da uloži veto na ovaj budžet??? 113% bi bila u pravu! Čuo sam da redovno obilazi rodbinu oko Dervente od svog dida Peje zloglasnog ustaše!!!
ODGOVORITEMilan
05.07.2024 11:46Željka je 100 puta veća srpkinja od tvog gazde koji je izbezumljen mržnjom prema Miloradu Dodiku!
Simo
05.07.2024 12:45Milane mad si se zadnji put umio, uzimas li terapiju. Ti nama kao objasnjavas, kao ti si pametan. Kao ti njoh optavdavas, de nam reci kome pusis
4d za milana
05.07.2024 22:35Tebi je 100 puta receno da si rezimsko magare.
055
05.07.2024 10:46Lijepo razgovaraju kada je bužet za bezvezno trošenje....
ODGOVORITE