Reforme koje traži MMF od BiH teško sprovodljive
Zaustavljanje rasta plata u javnom sektoru, smanjenje poreskih olakšica, ukidanje subvencija za električnu energiju, ali i uspostavljanje fonda za finansijsku stabilnost cijele BiH samo su neke od mjera za kojima treba da posegnu domaće vlasti prema mišljenju Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).
Bosna i Hercegovina 22.06.2024 | 08:25
S druge strane, domaći ekonomski stručnjaci tvrde da je zbog nefunkcionisanja BiH teško očekivati da zahtjevi MMF-a, ali i svih drugih kreditora, u najmanju ruku budu razmatrani, a kamoli sprovedeni u djelo.
Fiskalne rezerve u padu
U MMF-u smatraju da bi vlasti u BiH trebalo da preduzmu mjere za obuzdavanje deficita ograničavanjem potrošnje na plate u javnom sektoru, te da izbjegavaju diskreciona povećanja socijalnih davanja i novih mjera pomoći, ali i da preispitaju ostalu tekuću potrošnju.
- Istovremeno, treba da očuvaju potrošnju na javne investicije koje podstiču rast. Potrebno je ublažiti i fiskalne rizike koji proističu iz povećanja minimalne plate i ograničavanja rasta cijena električne energije - poručuju iz ove međunarodne finansijske institucije.
Njihov savjet domaćim vlastima je i da smanje potrebe za finansiranjem i pripreme planove za slučaj da ne budu u mogućnosti obezbijediti novac.
- Fiskalne rezerve smanjene su zbog povećanih budžetskih deficita, velikih otplata duga i povlačenja vladinih depozita - smatra MMF.
Republika Srpska i FBiH, naglašavaju, ove godine se suočavaju s velikim potrebama za finansiranjem, koje se vjerovatno neće moći podmiriti samo na domaćem tržištu.
- Budžeti entiteta predviđaju značajne emisije dužničkih instrumenata, od kojih neke tek treba precizno odrediti. Vlasti treba da smanje deficite s ciljem ograničavanja potreba za finansiranjem, da preciziraju planove zaduživanja i utvrde dodatne mogućnosti smanjenja tekuće potrošnje kako bi se pripremile za potencijalni manjak novca - navode u MMF-u.
Takođe, naglašavaju i da je potrebno posegnuti za reformama kako bi se ponovo izgradile fiskalne rezerve, uz istovremeno poboljšanje kvaliteta potrošnje.
- Reforme, uključujući pregled zaposlenosti u javnom sektoru, plata i socijalnih davanja, potrebne su s ciljem povratka u zonu fiskalnog suficita u srednjoročnom periodu.
Potrebno je posegnuti za preraspodjelom resursa sa tekuće na kapitalnu potrošnju, prvenstveno za infrastrukturu, zelenu energiju i digitalizaciju. Na kraju neophodno je mobilizovati i dodatne prihode, između ostalog pomoću smanjenja poreskih olakšica - smatraju u MMF.
Odliv kapitala
Međunarodna finansijska institucija osvrnula se i na Centralnu banku BiH (CB BiH) za koju smatra da streba snažno da se odupre pritiscima usmjerenim na finansiranje budžeta vlada ili kreditiranje banaka.
- CB BiH treba dodatno da ojača okvir obavezne rezerve, između ostalog putem povećanja stopa naknade za rezerve koje komercijalne banke drže kod Centralne banke.
Potrebno je nastaviti s primjenom pravila o ispunjavanju obavezne rezerve na depozite u devizama, te nakon prelaznog perioda preći s djelimičnog na potpuno ispunjavanje obavezne rezerve na ovaj način - navode u MMF-u.
Smatraju i da bi smanjenje jaza između stopa naknade CB BiH i kamatnih stopa u evrozoni smanjilo podsticaj da banke sredstva plasiraju u inostranstvu, čime bi se obuzdao odliv kapitala.
- Ako bi se povećanje naknade prenijelo na kamatne stope na kredite, to bi moglo doprinijeti daljem smanjenju inflacije. Potrebno je nastaviti pažljivo pratiti rizike u finansijskom sektoru, te poboljšati pripravnost za krizu - poručuju iz MMF-a.
Takođe, traže i uspostavljanje fonda za finansijsku stabilnost za cijelu BiH koji bi, kako navode, mogao olakšati restrukturiranje banaka i obezbijediti likvidnost u izuzetnim slučajevima.
I ugljenik u fokusu
Tranzicija ka zelenoj energiji i pripreme za uvođenje poreza na ugljenik EU, navode u MMF-u, oblasti su koje zahtijevaju hitno djelovanje.
- Vlasti bi što je prije moguće trebalo da uvedu mehanizam određivanja cijene ugljenika. Treba postepeno da ukinu subvencije za električnu energiju i uspostave sistem trgovanja emisijama usklađen sa sistemom u EU, sa privremenim alternativama uvođenja cijena ugljenika, kao što su porez ili akciza kao moguće mjere, budući da bi sprovođenje sistema trgovanja emisijama moglo zahtijevati period od nekoliko godina - smatraju u MMF-u.
S ciljem pospješivanja rasta, domaćim vlastima savjetuju da ubrzaju reforme usmjerene na unapređenje upravljanja, zaštitu finansijskog integriteta, borbu protiv korupcije i ubrzanje procesa digitalizacije.
- Potrebno je unaprijediti nadzor, transparentnost i poslovanje javnih preduzeća, riješiti nedostatke u javnim nabavkama i ojačati upravljanje javnim investicijama - smatraju u MMF-u.
Opstrukcije
Doktor ekonomske diplomatije Siniša Pepić navodi da je jedna od uloga MMF-a, ali i drugih institucionalnih kreditora, da za uslove korišćenja njihovih finansijskih sredstava stavljaju pred vlast određene zahtjeve.
- Time se osiguravaju da će ta sredstva biti na prvom mjestu efektivna po makroekonomiju zemlje koja ih koristi, odnosno da će taj novac u datom trenutku biti vraćen, ali i da će doći do određenih efekata njegovim ulaganjem.
Ako dolazi do povećanja javne potrošnje te ako je aparat glomazan, a mislim da je daleko veća neefektivnost javnog aparata, onda MMF može da izrazi zabrinutost vezanu za samu opravdanost daljeg finansiranja BiH - kazao je “Glasu” Pepić.
Iz tog razloga, naglašava, oni pristupaju kako zahtjevima za određene reforme, tako i ukazuju na određene probleme i bave se edukacijom onih koji upravljaju javnim finansijama u državama koje finansiraju.
- Sve to može da proizvede pozitivne efekte po javne finansije države koja takva sredstva prihvata - poručio je Pepić.
Ono što se postavlja kao pitanje svih pitanja jeste, naglašava, funkcionisanje BiH u smislu da li možemo uopšte očekivati da reformski procesi koji se stavljaju pred zemlju, u najmanju ruku, budu razmatrani, a kamoli sprovedeni u djelo.
- Svjedoci smo svakodnevnih opstrukcija u smislu funkcionisanja sistema vlasti na nivou zajedničkih organa, ali isto tako i dogovora stranaka koje čine većinu u zajedničkim organima.
Pitanje je koliko je BiH u ovom trenutku spremna da se uhvati u koštac ne samo sa zahtjevima MMF-a nego i reformi na evropskom putu, te svih drugih reformskih procesa.
Očigledan je zastoj na tom planu, a kamoli da razmišljamo sada o nekim budućim reformskim procesima te uspostavljanju reda ili korigovanju javne potrošnje - naveo je Pepić.
Smatra da su zbog svega toga građani taoci nefunkcionalne BiH.
- Narod će tek osjećati posljedice jer imamo već doznačena sredstva iz drugih fondova koja se ne mogu koristiti. Za nova sredstva MMF-a uslovljeni smo novim zahtjevima u reformskom procesu. Svi reformski procesi i svaki pokušaj da se napravi korak naprijed, budu prekinuti nekom novom političkom krizom i sve vraćeno dva, tri koraka nazad - zaključio je Pepić.
Nude pomoć
Iz MMF-a poručuju da su nedavno usvajanje zakona o sprečavanju pranja novca te sukobu interesa odlični potezi, ali da bi vlasti trebalo da krenu s odlučnim sprovođenjem tih zakona.
- Podstičemo vlasti da zatraže MMF-ovu sveobuhvatnu dijagnostičku procjenu upravljanja, koja bi pomogla u identifikovanju i utvrđivanju prioritetnih reformi. Postavljanje BiH na putanju većeg rasta i obezbjeđenje većih mogućnosti njenim građanima u konačnici će smanjiti iseljavanje stanovništva - smatraju u MMF-u.
Inflacija
Međunarodna finansijska institucija, čije je sjedište u Vašingtonu, je u najnovijem izvještaju za BiH podsjetila da je inflacija sa rekordnih 17,4 odsto, koliko je iznosila u oktobru 2022. godine, postepeno opadala te je u prošloj godini u prosjeku iznosila šest odsto. Prema njihovim procjenama, inflacija će nastaviti pad te bi u ovoj godini trebalo da iznosi tri odsto.
(Glaas Srpske)
Komentari / 17
Ostavite komentarEhhh
22.06.2024 08:52Doktor ekonomsje diplomatije!?Jbt...
ODGOVORITESpašen, ostao i opstao!
22.06.2024 09:09Samo onaj ili ona država koja nema nikakvog aranžmana sa globalističkom aždajom zvana MMF!
ODGOVORITEre
22.06.2024 11:20Dodik je doveden tenkovima globalista na vlast i sproveo je sve reforme koje su od njega trazene ,naprimjer lopovsku privatizaciju po modelu MMF ,danas vidimo gde smo posle svih ti reformi ekonomski i demografski kao narod unisteni i vjerovatno se nikad necemo oporaviti i nestacemo za 100god dok je Dodik i njegova svita sve bogatija eto dokle su nas dovele reforme mmf ,svjetske banke i drugih globalistickih satanistickih institucija
Ama
22.06.2024 09:13Njihove plate glasacku masineriju administracijuuuuu privilegijeee od hrane pica garderobe i po 3 i 4 primanja oglodali budzet a Vozni park od zrakomlata do limuzina ni Njemacka ni Svicarska ne bih izdrzale opljackali budzet do koske nz ocigled medj zajednice pljacka traje od rata pokrivena partijama na vlasti !!! Zlo nevidjeno!
ODGOVORITEJaaa
22.06.2024 09:20Odopmo mi svi na zapad, izgleda...
ODGOVORITEGiga
22.06.2024 09:53Od sve ekonomije Naso samo znaju postotak tendera
ODGOVORITEpodrška
22.06.2024 10:15Podrška instutucijama RS i narodu u borbi protiv okupatora i kvislinga. Pobjedili smo u ratu, pobjediće Srpska i u miru
ODGOVORITERe
22.06.2024 10:54Bravo, naprijed do nestanka. haha. Bravo.
Reforme
22.06.2024 10:17Samoga MMF su neophodne.
ODGOVORITEMaka set
22.06.2024 10:17Neko dobro napisa, ili se vlast RS pravi budalom, ili ako to (slučajno) ne čini, nahajca ju opozicija… pa dokle više Srbi? Jesu li vam dva tri, možda 9 života na raspolaganju pa da ih tratite kao da su tuđi…
ODGOVORITEPotrebne su
22.06.2024 10:20Reforme truloga zapadnog sistema i svih njegovih "instrumenata" koji su u interesu iskljucivo pojedinaca...
ODGOVORITEProtektorat BiH!
22.06.2024 10:58Ima li ista dobro, ali da nije iz Vasingtona?
ODGOVORITEEmpirija korupcija
22.06.2024 11:23Sužene su mogućnosti ugradnje. Zato MMF nije popularan kod 'naše' vlasti, 'naših' partija, naših vrlih vlastodržaca. Puno traže da se zaštite i još više kontrolišu. Da mogu svaki cent ili pfening bi oni ispratili ide li tamo gdje treba. Po njihovom, gdje treba.
ODGOVORITEMagistra vitae
22.06.2024 11:31U samim temeljima 'naših' partija, od samog osnivanja, zabetonirana je ekonomska doktrina koja se može opisati sa dvije riječi - GLADEŽ I GRABEŽ. Kratko, jasno, precizno. Doslovno u svim partijama, kako onim osnovanim '90-e, tako i onima što su nastajele kasnije. A navedena doktrina kao paradigma ostaje, traje li traje, duboko korijenje pustilo i čak svijest naroda deformisalo. Ko ne zna za se ne zna ni za druge, bog je prvo sebi bradu sačinio, bliža je potkošulja od košulje, neka svoga i u gori vuka.., samo su neke od modifikacija duboko usađene koruptivne doktrine.
ODGOVORITETo jest
22.06.2024 12:38Pljacka traje od 1990 godine! Pocetkom rata i lopovska privatizacijaaa pokrivena pol partijama na vladti! Tad krenulooo i traje do danas!!! Pljacka drzave i naroda svih kategorija radnika penzionera svih soc kategorija! Pol partije tj Grupe lopovaa velikih i malih koje rade za potrebe velikih partija tj grupa lopova! Politicko tajkunska kriminalna hobotnica !!!!! Na ocigled medj zajednice! Vusokih predstavnika i njihove masinerijeee injcko lajcek vigemark smit itd itd! Pljacka nezaustavljena jos i pripomognutaaaa sa pipcima do rysije srbije turske madjarske slovenije itd itd! Umrezena hobotnica!
570 milijardi
22.06.2024 14:53U startu opljackano (pomocu Zapada) i pljacka traje decenijama.... Pojavise se vrli kapitalisti za decenijsko sisanje a od kojih gradjani drustvo nema bas nikakvu sigurnost, buducnost...
treba dati
22.06.2024 16:52Mmf da daju ukraini da ratuju i ginu djubradi fasisticka vi nekoga da ucjenjujete