NS RS upućuje protestnu notu u UN
U Narodnoj skupštini Republike Srpske počela je druga tačka dnevnog reda, a to je zauzimanje stava parlamenta Srpske o najavljenoj rezoluciji o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN.
Republika Srpska 22.05.2024 | 10:29
U predloženom dokumentu "Protest protiv kršenja Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH i opšteg međunarodnog prava" poslanici Narodne skupštine ukazuju da je suprotno odredbama Aneksa četiri, konačni Nacrt rezolucije o Srebrenici sačinjen i dostavljen Generalnoj skupštini UN bez učešća ili odobrenja Predsjedništva BiH i bez ikakvog konsenzusa unutar BiH.
Srna u cijelosti prenosi predloženi dokument:
Poštovanim predstavnicima BiH, Republike Hrvatske i Republike Srbije – stranama ugovornicama Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH /Ugovornice/,
Uvaženim predstavnicima Francuske, NJemačke, Ruske Federacije, Velike Britanije i SAD – svjedocima Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH /države svjedoci/,
Poštovanim predstavnicima Ruande, Italije, Albanije, Čilea, Finske, Irske, Jordana, Lihtenštajna, Malezije, Holandije, Novog Zelanda, Slovenije, Turske, Sjeverne Makedonije, Kanade, Austrije, Litvanije, Švedske, Vanuatua, Luksemburga, Poljske i Estonije /ostale zemlje/
U svojstvu ugovorne strane Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH, a u skladu sa odredbama člana 60. Bečke konvencije o pravu međunarodnih ugovora iz 1969. godine /Bečka konvencija/ i člana 70. Ustava Republike Srpske, Republika Srpska, koju predstavlja Narodna skupština, usvaja:
PROTEST PROTIV KRŠENJA OPŠTEG OKVIRNOG SPORAZUMA ZA MIR U BiH I OPŠTEG MEĐUNARODNOG PRAVA
1. Narodna skupština Republike Srpske upućuje formalni protest kao odgovor na radnje preduzete u okviru neformalne grupe država "međuregionalnog jezgra" koja je Generalnoj skupštini UN dostavila konačni Nacrt rezolucije UN o genocidu u Srebrenici.
Ovaj formalni protest prvenstveno se odnosi na Hrvatsku /Ugovornicu/, kao i na NJemačku, Francusku, Veliku Britaniju i SAD /države svjedoci/, kao i druge zemlje koje su učestvovale u sponzorisanju ili kosponzorisanju rezolucije UN o genocidu u Srebrenici, procesu koji je u suprotnosti sa principima opšteg međunarodnog prava, posebno u suprotnosti sa Opštim okvirnim sporazumom za mir u BiH i njegovim Aneksom četiri.
2. Aneks četiri u članu 5 stav 2 tačka c. i stav 3 tačka a. propisuje da će Predsjedništvo nastojati da sve odluke usvoji konsenzusom; te da je Predsjedništvo BiH ovlašćeno za vođenje spoljne politike BiH.
Suprotno odredbama Aneksa četiri, konačni Nacrt rezolucije UN o genocidu u Srebrenici sačinjen je i dostavljen Generalnoj skupštini UN bez učešća ili odobrenja Predsjedništva BiH i bez ikakvog konsenzusa unutar BiH.
3. Opšti okvirni sporazum za mir u BiH i svi njegovi aneksi predstavljaju opšte međunarodno pravo. Predmet njegovog regulisanja se tiče mira i međunarodnog mira. Riječ je multilateralnom mirovnom ugovoru sa brojnim zemljama svjedocima. Dodatno, Savjet bezbjednosti UN je odigrao ključnu ulogu u internacionalizaciji Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH i njegovom uvođenju u korpus opšteg međunarodnog prava i to putem precedentne Rezolucije 1031 /1995/, koja je formalno podržala Sporazum, kao i naknadnim rezolucijama i aktivnom uključivanju u njegovu implementaciju.
Aneksom četiri Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH uvodi se Ustav BiH i suštinski reguliše najosetljivije pitanje u svakom mirovnom sporazumu: podjela vlasti u postkonfliktnom društvu. Uspostavljanjem okvira za podjelu vlasti, ovaj Aneks služi kao kamen temeljac i mira i državnosti u BiH, čineći ga nezaobilaznim za postizanje cilja ili svrhe Sporazuma u cjelini. Kao takav, Aneks četiri uvodi međunarodnopravno ograničenje ovlašćenja drugih organa koji predstavljaju BiH.
4. Opšti okvirni sporazum za mir u BiH i svi njegovi aneksi djeluju erga omnes. Postupanje suprotno odredbama Aneksa četiri predstavlja povredu ugovornih obaveza od strane Hrvatske; obaveza iz opšteg međunarodnog prava i fiducijarnih dužnosti zemalja svjedoka; i obaveza iz opšteg međunarodnog prava ostalih zemalja.
5. Bona fides načelo uvedeno u članu 26. Bečke konvencije obavezuje ugovorne strane da ispunjavaju svoje obaveze u dobroj veri i da se uzdržavaju od radnji koje podrivaju ugovorene ciljeve i svrhu ugovora. Kao Ugovornica, Hrvatska je dužna poštovati ustanovljenu podjelu vlasti u BiH i nadležnosti Predsjedništva. Doktrina nemogućnosti izvršenja ne može se primijeniti u konkretnom slučaju na strani Ugovornice.
6. Zajedno sa obavezama koje proizilaze iz opšteg međunarodnog prava, države svjedoci krše svoje fiducijarne dužnosti kada narušavaju odredbe Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH.
U nastojanjima uspostavljanja moralnog i etički prihvatljivog ophođenja i principa dobre uprave, univerzalno su važeći osnovni fiducijarni principi koji uključuju odnos povjerenja, lojalnosti i odgovornosti. Iako se primena ovih principa može razlikovati u zavisnosti od pravnog okvira i konteksta, oni zadržavaju istovjetnu suštinu u međunarodnom pravu.
Države svjedoci, u svojoj ulozi fiducijara, imaju dužnost da podržavaju standarde moralnog i etičkog ophođenja, da sprečavaju sukobe i da služe interesima svih Ugovornica nepristrasno, bez ikakve diskriminacije ili favorizovanja. Na taj način države svjedoci ispunjavaju svoju fiducijarnu dužnost i sprječavaju zloupotrebu moći te promovišu principe dobrog upravljanja. Najzad, najvažnija dužnost država svjedoka je da podstiču izgradnju mira i pomirenje koja se opisanim aktivnostima krši.
7. Ostale zemlje se ne mogu opozvati pravilo pacta tertiis iz člana 34. Bečke konvencije kako bi izbjegle obavezu poštovanja odredbi Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH. Prema opštem međunarodnom pravu, princip da treća država ne može biti vezana ugovorom između drugih država se ne smatra peremptornom normom. I u teoriji i u praksi poznati su izuzeci od pravila pacta tertiis. Između ostalih, ugovori koji uspostavljaju međunarodne plovne puteve, kao što je Panamski kanal, kao i ugovori koji demilitarizuju određena područja, kao što je Ugovor o Alandskim ostrvima izuzeti su od važenja pravila pacta tertiis. Slično njima, ugovori koji uspostavljaju zajedničke režime za morske ili kopnene teritorije, kao što je Ugovor o Antarktiku, i mirovni sporazumi, kao što je Opšti okvirni sporazum za mir u BiH, takođe su priznati kao izuzeci od ovog pravila.
U kontekstu visoko internacionalizovanog mirovnog procesa koji je prethodio zaključivanju Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH, u koji su bili uključeni različiti univerzalni i regionalni subjekti kao što su komisije, Kontakt grupa, mirovne konferencije, UN i njeni organi i agencije, smatra se da su Ugovornice dobile odgovarajuća ovlašćenja da regulišu pitanja Sporazuma na način da on ima erga omnes dejstva. Navedeno implicira da je pretpostavka nadležnosti Ugovornica da djeluju u opštem interesu priznata od strane svih trećih država, izuzev onih koje su se izričito tome protivile.
8. Iz člana 38. Bečke konvencije proizilaze i druge vrste međunarodnopravnih obaveza Ugovornice, država svjedoka i ostalih zemalja.
9. Svrha Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH je narušena osporenim aktivnostima Ugovornice, država svjedoka i ostalih zemalja, što je proizvelo konkretne, destabilizujuće efekte po regionalnu bezbjednost i delikatnu ravnotežu podjele vlasti iz Sporazuma .
10. U svjetlu opisanih teških kršenja, Republika Srpska zahtjeva hitnu obustavu navedenih radnji i vraćanje u relevantne međunarodnopravne okvire kao i poštovanju ugovornih obaveza. Takođe, tražimo da Ugovornica, države svjedoci i ostale zemlje daju zvaničan odgovor sa obrazloženjem mjera koje će biti preduzete da se ova situacija ispravi, kao i da se spriječe buduća kršenja.
11. Nepostupanje prema ovoj protestnoj noti i nepreduzimanje korektivnih radnji izuzeće Republiku Srpsku od prakse zaobilaženja Predsjedništva i bilo kakvog efekta rezolucije o genocidu u Srebrenici.
Takođe, neuspjeh u rješavanju ove protestne note može dovesti Republiku Srpsku u situaciju da traži rješenje putem međunarodnopravnih mehanizama za mirno rješavanje sporova, uključujući, ali ne ograničavajući se na arbitražu, međunarodne parnice, suspenziju ili poništenje Sporazuma, samoopredjeljenje itd.
12. Verujemo da će se Ugovornica, države svjedoci i ostale zemlje odnositi prema ovom pitanju sa ozbiljnošću koju zaslužuje i brzo djelovati kako bi podržali principe međunarodnog prava.
13. Narodna skupština Republike Srpske ovu protestnu notu prosljeđuje srpskom članu Predsjedništva BiH Željki Cvijanović na znanje i dalje postupanje.
Predlagač, predsjednik Narodne skupštine Srpske Nenad Stevandić, napomenuo je da je najavljena rezolucija o Srebrenici rezultat jednostrane akcije bošnjačkih predstavnika te da ovaj dokument, kako je istakao, mimo Ustava BiH i važećih zakona zagovaraju moćni politički faktori, s ciljem satanizacije Republike Srpske.
"Zlatko Lagumdžija prekršio je Ustav BiH, a prekršili su ga i kosponzori rezolucije koji krše međunarodni ugovor, kakav je Ustav BiH", istakao je Stevandić.
Sa dnevnog reda Narodne skupštine Republike Srpske skinuta je tačka koja se odnosi na izmjene i dopune Zakona o platama i naknadama sudija i javnih tužilaca Republike Srpske, a nova tačka koja je uvrštena na dnevni red, na prijedlog predsjednika NSRS, Nenada Stevandića, je stav Parlamenta Srpske o predloženoj Rezoluciji o Srebrenici.
Takođe, tačka koja se odnosi na Prijedlog Zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija pomjerena je na pretposljednje mjesto, pa se ne očekuje danas rasprava o njemu.
(BN) Foto: Srna
Komentari / 37
Ostavite komentar💯%propast srpska
22.05.2024 10:41ања љубојевић води скупштину РС.
ODGOVORITEMiroslav
22.05.2024 11:33Vi to ocekujete, ili se nadate? R.Srpska je izdrzala svasta, jer je narod tako hteo, i ovo ce izdrzati. Sto nam komsije rade o glavi, da nekako i razumem, ali kad neko od nas radi protiv svoje kuce, to je sizofreno ponasanje, ili je prodao veru za veceru? Uzalud se nadate propasti, nase kuce.
Bily The Piton
22.05.2024 11:38Sviraju uz neku stvar , juče se pokloniše her Šmitu , a danas prodaju muda pod bubrege , topot kopita odzvanja skupštinskom salom.
Bilja
22.05.2024 11:51Zemljo otvori se. Imamo li stida? Anja Ljubojević ne bi mogla voditi ni kravu na štranjgi, a kamoli Narodnu Skupštinu. Zašto se čudimo našoj propasti?
Alo
22.05.2024 12:58Pa mile je strani agent i bitanga.
Re
22.05.2024 13:04Ovo vodi idemo nigdje.
Soko
22.05.2024 13:43Kako zena izgleda prljavo i zapusteno, udijelio bi joj covjek!
Tokmak
22.05.2024 14:01Neka me neko prosvijetli: u protestu se navodi da je Predsjedništvo BiH isključivo nadležno za vanjsku politiku i odluke donosi dogovorom, odnosno konsenzusom. Obraćanje NSRS GS-u je valjda u sklopu vanjske politike i ne vidim da to imaju pravo po Ustavu i da jednako krše Ustav kao i oni na koje se žale. Valjda je ovaj protest trebalo podnijeti Predsjedništvo uz prethodni konsenzus?
"Bravo"
22.05.2024 14:34Ovaj Serandić pardon Stevandić samo kaki krmak utovljeni!
re Bilja
22.05.2024 14:47Biljo krave se vode na povodcu, ličini ili užetima strange su sastavni dio konjski kola, nemoj se petljati u visoku tehniku, drži se ti politike.
Re100%
23.05.2024 09:38Pa mora kad je Stevandić odnjeo ovo pismo u UN
Re Miroslav
23.05.2024 09:40Tako je brate. Ni ja ne znam što je Srbiji ovo trebalo ,a gledamo u nju ko u Bože meoprosi u Boga
Ggygz
22.05.2024 10:42Sta ovi kokosari na celu s krmetom imaju da raspravljaju?
ODGOVORITEBobi
22.05.2024 13:40Hajde brate što vrijedjas krmad nako pogano ... krme je plemenito nikad nemože Ovaj tovni nečovjek da dobaci do krmeta
xx
22.05.2024 10:58pozoriste u kući
ODGOVORITEKoza strano
22.05.2024 11:14Ovo je pravi performans. Unaprijed su se koalicioni partneri dogovorili i upoznali Viskovica sa pitanjima, tako da doticni ne bi lutao u odgovorima, a i da bi se stvorila slika kako se nesto i radi u Republici Srpskoj. Pitanja su dobro izabrana i samo se pozitivno na njih odgovara, tako da izgleda da sve cvjeta u Republici Srpskoj.
ODGOVORITEOpera i Labrador
22.05.2024 11:15Predsednik skupštine Republike Srpske je čovek: Željko Kopanja je u emisiji Nedeljom u 2 na HRT-u izjavio da Nenad Stevandić umešan u pokušaj njegovog ubistva. Stevandić je očigledno preko pokojnog kuma Milutina Bobića i Jovice Stanišića tu gde je i danas produžena ruka Srbijanskog DB-a. Koja je uloga Nenada Stevandića u ubistvu inspektora Šušnice?!
ODGOVORITEпрофесор
22.05.2024 11:21Вишковић само одуговлачи и троши вријеме узалуд. Танак је сктоз
ODGOVORITELol
22.05.2024 11:21Bolje da nista ne donose jer ce ih Šmit opet poklopit po ušima sa nekakvim zakonom..
ODGOVORITEBanja Luka
22.05.2024 11:31A što vi imate stim ,aaa valjda samo negiranje i veličanje ratnih monstruma.Ja ni jedno ni drugo nikad neću...Krenem od svog djeteta i unučeta ...Uvijek ću se družiti sa drugim i drugačijim.Sramota svjetska ,niko nas ne poistovjećuje sa genocidnim narodom .Jedino Vučić i Dodik.
ODGOVORITEArsa
22.05.2024 11:37Kometu su kola pošla nizbrdo pa nezna šta priča.
ODGOVORITEIstina
22.05.2024 11:39Ne vidim svrhu ove rasprave? Vi ćete u Banjaluci mlatiti praznu slamu a Majke Srebrenice otputovale direktno uUN! Koje tu lud???!!!
ODGOVORITEC.Vila
22.05.2024 11:41Na samom uvodu kršenje Dejtonskog ugovora. Ne postoji Srpski član predsjedništva. Postoji član predsjedištva iz Srpskog naroda i on predstavlja sve nas iz Bosne i Hercegovine
ODGOVORITEXx
22.05.2024 11:53Vlast je podržala Lagumdžija i Konakovića što je velika greška, dati u ruke jedne nacije dva ključna mjesta. Uz to Turčina predložiti za počasnog konzula u Panami. Najbolje bi bilo da odgovorni podnesu ostavke. Bitno da imate ministra finansija, jer vašoj pohlepi nema kraja. Prokletstvo vaše daje rezultate.
ODGOVORITEMile
22.05.2024 12:05Jaka stvar šta je na dnevnom redu
ODGOVORITEFederalac
22.05.2024 12:11Doći će dan kada će neko imati hrabrosti da kaže žao nam je, ograđujemo se, nek odgovara ko je kriv, nije u moje ime. Ovo se odnosi na sve tri naroda, ali trenutno je u fokusu najveći ratni zločin iz tog perioda, pa prvo to treba raščistiti.
ODGOVORITExy
22.05.2024 12:28Bitange jedne, ko još zarezuje vaše stavove ????
ODGOVORITEYu
22.05.2024 12:48Samo vi raspravljajte a dug raste li raste,svi su krivi osim poslanika u skupstini i snsd na celu.
ODGOVORITERe
22.05.2024 12:51Mazalica, braniš neodbranjivo. Željka je dala saglasnost za Kola. Zar nije bilo Srbina za tu funkciju.
ODGOVORITEDijasporac 2016
22.05.2024 13:09Pozdrav paćenicima iz dijaspore. Kada završite sa pozorištem u kući, javite da dođem sa novcem da vas zaposlim uz minimalac..
ODGOVORITEFa fa
22.05.2024 13:26Guslajte i dalje, u medjuvremenu vas i EBRD otkazao, a kako je krenulo, to je tek pocetak. Ipak, i dalje mislim da se moze biti Srbin, a da se ne bude cetnik ni fasista.
ODGOVORITEPC
22.05.2024 13:28Vi se pitate istao kao i ja
ODGOVORITEBobi
22.05.2024 13:39Bogati ubedite svoj zakon pdva i poreza da se makar novčano razgradimo
ODGOVORITEFuk
22.05.2024 14:04Ala se vi ukopavate. Na kraju ce vam stvarno proglasiti republiku za genocidnu tvorevinu. Bas se svojski trudite.
ODGOVORITEBANJALUČKI STRANAC..
22.05.2024 14:54NO, NE MOGU DA SVATIM OVU NAŠU JEBENU VLAST, POJEDINCE, KRIMINALCE, ČEGA SE PLAŠE.. ČINJENICE I DOKAZANO JE A I SAMI PRIZNAJU DA SE U SREBRENICI KAKO KAŽU, DESIO STRAŠAN ZLOČIN, MEDJUNARODNIM SUDEM, DOKUMENTIMA, VIDEO SNIMCIMA, SVJEDOCIMA OZNAČEN JE KAO, GENOCID, JER JE IZVRŠEN NA JEDNOJ VJERSKOJ SKUPINI, TO JEST MUSLIMANIMA, MASOVNIM STRELJANJEMA.. ČINJENICE I DOKAZI SU STVARNOST, GDE SU I ODGOVORNI ZA TO VEČ POHAPŠENI, OSUDŽENI... PO JEDINCI, IMENOM I PREZIMENOM... A NE CJELI NEKI NÁROD, U OVOM SLUČAJU, SRBSKI, KAKO NÁS OVA NAŠA JEBENA VLAST UBJEDŽUJE... TŘEBA DA ZNÁMO SVI.. OD UVIJEK JE BILO RATOVA, PRAVILA SE MASOVNA ZVJERSTVA, HOLOKAUSTI, GENOCIDI.. UVIJEK SU BÍLÍ SAMO PO JEDINCI, SKUPINE.. A NIKAKO JEDAN CJELI NÁROD...NO, TAKO JE TO...!!!
ODGOVORITEIstina
22.05.2024 17:47Nemamo sta ni dodati ni oduzeti u celosti podrzavamo stav NS RS i Dodika FBIH stidite se svojih postupaka a lagumdziji mora se pokazati mesto gde mu je nesposobnjak Opoziv ide nije mu mesto tu gde je
ODGOVORITERe istina
23.05.2024 09:41Budalo, Burle ga je i poslo tamo