Rekordan promet Banjalučke berze zahvaljujući zaduženjima Vlade Republike Srpske

Dok se nekome ne smrkne, drugom ne svane. Tako je otprilike bilo u slučaju banjalučke berze koja je ostvarila u prošloj godini promet od milijardu maraka i u odnosu na godinu ranije povećan je za čak 53 odsto. Zaslugu za to preuzima Vlada Republike Srpske koja je zadužila svoje građane na domaćem tržištu za 861 milion maraka. I dok se zaduženja povećavaju na račun građana, drugi kupe kajmak.

Republika Srpska 16.01.2024 | 20:03
Rekordan promet Banjalučke berze zahvaljujući zaduženjima Vlade Republike Srpske

Republika Srpska je u prošloj godini na berzi emitovala deset obveznica ukupne vrijednosti 594.837.000 KM. Kamatne stope u javnim ponudama obveznica Republike Srpske kretale su se od 5,50 odsto do 6,10 odsto.

Pored toga, emitovani su i trezorski zapisi u vrijednosti od 266.817.940 KM kroz devet javnih ponuda, sa kamatnim stopama od 2,2 odsto do četiri odsto, što čini ukupna zaduženja na domaćem tržištu u iznosu od čak 861, 6 miliona maraka. Sve to je doprinijelo da banjalučka berza ostvari do sada najveći  promet od čak jednu milijardu i pet miliona maraka.

Rukovodstvo banjalučke berze, u izjavi za BN televiziju, priznaje da je taj rast konstantno povećan zbog zaduživanja Vlade Republike Srpske.

„Rastu prometa doprinijelo je najviše zaduživanje Vlade Republike Srpske, na tržištu hartija od vrijednosti. Republika Srpska se u prošloj godini na domaćem tržištu zadužila za 861 milion maraka. Tržište haritija od vrijednosti se pokazalo kao važan instrument za upravljanje javnim dugom. Putem korporativnih obveznica osam preduzeća je prikupilo oko 20 miliona maraka“, kaže Nebojša Vuković, rukovodilac Sektora za poslone operacije na Banjalučkoj berzi

Novinar Siniša Vukelić koji godinama redovno prati rad berzi u BiH objašnjava da pored toga što ih zadužuje preko svih granica, Vlada Republike Srpske građanima pravi i dodatni problem.

„Kada se vlast zadužuje na domaćem tržištu, to samo znači da je Vlada od svojih privrednika, od svojih osiguravajućih kuća, od fondova, banaka, uzela stotine miliona maraka, koji umjesto da završe investirani u privredu ili građanima kroz spoljne i stambene kredite, ona je to iskoristila da finansira svoje potrebe“, poručuje Vukelić.

Ekonomisti su složni u tvrdnji da promet jedne berze koji se svodi isključivo na transakcije hartijama od vrijednosti jedne Vlade, odnosno na zaduživanje, ne doprinosi poboljšanju i razvoju privrede u toj zemlji, a objašnjavaju i zašto je to tako.

„To da je najveći promet emitovanje hartija od vrijednosti Republike Srpske, odnosno zaduživanje javnog sektora, govori da berza ne mora ni postojati, jer ako je to jedino čemu će berza služi, možemo slobodno reći da mi nemamo tržište kapitala", tvrdi Igor Gavran.

„Ja sam razgovarao sa direktorom jednog od tih fondova iz Kuala Lumpuru. Kod njih građani uopšte ne drže novac u bankama, nego ih ulažu u fondove koji preko berzi, koje su garant poštenog ulaganja, ulažu svoj novčani potencijal. Berza je jako dobra institucija, i menadžment nije tako loš, ali je problem što privreda, ne može da uđe u takve vrsta ulaganja“, objašnjava Zoran Pavlović.

Novinar Siniša Vukelić kaže da je jasno zašto je to tako -  „Banjalučka berza se nikada nije oporavila od pokušaja Vlade Milorada Dodika da uvuče češku elektroprivredu u RITE Gacko. To je srušilo tržište kapitala u RS. I evo sad vidimo poslije 15 – 16 godina da i dalje grca u tim problemima koji su izazvali talas nepovjerenja kod investitora.“

U Banjalučkoj berzi su svjesni problema tržišta kapitala u Republici Srpskoj, ali poručuju da su oni samo organizatori posla te da ne mogu uticati na to. Ali priznaju da postoji rješenje.

„Neophodno je raditi na razvoju tržišta kratkoročnih hartija od vrijednosti, i uključivati u sve to javna preduzeća. Na ovaj način bi se omogućilo poslovanje po povoljnijim uslovima, pogotovo za preduzeća za koje garantuje RS“, kaže Nebojša Vuković.

Kao što to obično biva, u Vladi Republike Srpske ne razmišljaju puno o posljedicama, već gase trenutne požare. S obzirom na ne tako dobra ekonomska predviđanja za ovu godinu, vlast je odlučila da opet potraži rješenja u zaduženjima. Plan je da, kako su pojasnili u Ministarstvu finansija, nađu strane kreditore, a ako to propadne, slamku spasa će očigledno potražiti na banjalučkoj berzi i tako joj pumpati novi promet na račun građana Republike Srpske.

(BN) Foto: Ilustracija

Komentari / 15

Ostavite komentar
Name

Trn

16.01.2024 20:32

Mile se navukao na kredite ko vulin na kokain.

ODGOVORITE
Name

Re

17.01.2024 00:50

Ovo najveći promet kao i najveće Rusko ulaganje, samo nigdje koristi. Lovu podignu i lovu razduze elem vodu vari vodu ladi to sto ispari manje vise niko ne trazi gdje je

Name

Re

17.01.2024 10:43

Bogami imat će koristiti i sds i svi ostali.

Name

Vlada RS

16.01.2024 20:36

🤮😱 olos profiterski, nestrucni, najveci neprijatelj stanovnistva RS, Milokradovi poslusnici, beskicmenjaci, polusvjet seljoberski, bagra i olos

ODGOVORITE
Name

Ovo nema nigdje

16.01.2024 20:46

Osim u Alan Fordu hahaahahahahah

ODGOVORITE
Name

16 гарава

16.01.2024 20:55

Ма у куће нам требају улазити и узимати храну из фрижидера.

ODGOVORITE
Name

Sprdacinaaaaa

16.01.2024 21:52

21 vijeka!!!!!! Na brdovitom! Kaliguleee haraju! Uz maloo zabrinutee i male propusteee oglodali budzet drzavni i narod opljackaliii sve kategorijee radnike penzionere sve sic kategorijee napravili Sirotinju a oni milioneriii milijarderiii predratni podstsnari golacii n8kogovici umrezeni u politicke partija grupe lopovaa urusili sistem zarobili sve institucije! Zlo 21 vujeka!

Name

cico

17.01.2024 05:41

Naj jaci smo

ODGOVORITE
Name

Lik

17.01.2024 05:45

Ne razumijem se u rad berze, ali meni izgleda kao da se stvorena samo da se odradi privatizacija. Tako je nastao sloj bogataša koji je kupio državne firme za malo para ili se obogatio tako što naduva vrijednost akcija pa proda, a onda se firma sruši i propadne. Za to nikad niko nije odgovarao. Dodik kad je dolazio na vlast je obećavao reviziju privatizacije i kažnjavanje tih lopova. A onda ispao gori on njih. Lik kojeg je postavio za reviziju privatizacije radio isto ili gore od onih koje je trebalo da reviduje po zakonu. Dnevni prometi berze na dnevniku po 20.000KM. Više prometa bude na kasi većeg tržnog centra. Znači nema od toga ništa. Ispade da je odradila svoje privatizacijom, a i sad neko privatizuje RS preko duga.

ODGOVORITE
Name

Re

17.01.2024 07:02

Bolje je da se zadužuje u zemlji nego u inostranstvu, ako već mora da se zadužuje!

ODGOVORITE
Name

Rale

17.01.2024 07:26

Srpska se zadužuje, građani se zadužuju, banke i berze profitiraju. Jednostavno - živimo na kredit,polako srljamo u dužničko ropstvo. Hoćemo li i kada ugledati svjetlo na kraju tunela?

ODGOVORITE
Name

Re

17.01.2024 09:52

Mozda jednog dana kad se ovo zlo iscupa u korijenu, a korijen je sam RS. Da nije RS, bilo bi puno teze pljackati.

Name

Re VLADA RS i Sprdačinaaa

17.01.2024 08:04

Odlični komentari. POTPISUJEM sve. I još mnogo toga im se može reći. Lošeg naravno.

ODGOVORITE
Name

Normalan

17.01.2024 08:42

Dobri komenteri i još bolji zaključci, samo vi sjedite u toploj sobi i kritikujte vlast to je jedino i pravi riješenje dok vas zadužuju i pljačkaju svaki dan.

ODGOVORITE
Name

Lwo

17.01.2024 08:58

Meni banka dala kredit na 2.99% fiksno na 15 godina. Znaci, stabilniji sam od tog RS.

ODGOVORITE