Trivićeva poručila: Na ovim pitanjima treba jedinstvo

Predsjednica Narodnog fronta Jelena Trivić pozvala je sve političke stranke da po ovakvim pitanjima iskažu jedinstvo, da zakon dobije neophodnu podršku u Narodnoj skupštini, jer su upravo ove teme one na kojima nikako ne bi smjelo biti podjela. 

Republika Srpska 25.08.2023 | 11:44
Trivićeva poručila: Na ovim pitanjima treba jedinstvo

Poslanici Željko Dubravac i Radislav Dončić danas su zajedno sa predsjednicom Narodnog fronta Jelenom Trivić Narodnoj skupštini Republike Srpske predali Prijedlog Zakona o dopuni Zakona o dječjoj zaštiti.

„Stečena prava na dječiji dodatak porodica sa četvero i više djece, treba da budu vraćena što činimo ovim prijedlogom Zakona o dopuni Zakona o dječjoj zaštiti. Naime, u okolnostima primjene Zakona o podršci nezaposlenim roditeljima sa četvoro i više djece (podrška od 750 KM) uočena je primjena propisa o materijalnom cenzusu u odnosu na prava po osnovu Zakona o dječjoj zaštiti i ostavrivanju prava na dječji dodatak, te iz objektivnih potreba rješavanja nastalog problema - uskraćivanja stečenih prava, predloženo je donošenje izmjena ovog zakona po hitnom postupku“ rekao je Dubravac.
 
On ističe da se u članu 24. poslije stava 8. dodaje se novi stav 9, koji glasi: „(9) Prihodi ostvareni po osnovu prava na novčano primanje, u smislu zakona kojim se uređuje podrška nezaposlenom roditelju četvoro i više djece u Republici Srpskoj, ne smatraju se prihodima u smislu ovog zakona.“, te ddoaje da ova odredba omogućava da prihodi (novčano primanje i pripadajući doprinosi) koji se osiguravaju kao pomoć nezaposlenom roditelju četvoro ili više djece, ne utiču na pravo porodice da primi i dječji dodatak. 

„Dakle, na ovakav način se obezbjeđuje da djeca iz porodica se četvoro i više djece, čiji je jedan roditelj nezaposlen, a koja imaju već stečena prava za ostvarivanje dječjeg dodatka, ta ista prava i zadrže“, kaže Dubravac i dodaje:

„Mi u Narodnom frontu smatramo da je neprihvatljivo da stečena prava djece i višečlanih porodica budu uskraćena primjenom drugih zakona, te pravni tim Narodnog fronta radi na novim poboljšanjima sa ciljem da sva djeca ostvare pravo na dječiji dodatak, čiji prijedlog ćemo uputiti u redovnu proceduru do kraja godine.“
 
Predsjednica Narodnog fronta Jelena Trivić pozvala je sve političke stranke da po ovakvim pitanjima iskažu jedinstvo, da zakon dobije neophodnu podršku u Narodnoj skupštini, jer su upravo ove teme one na kojima nikako ne bi smjelo biti podjela. 

„To što je prijedlog opozicionih poslanika nikako ne smije biti razlog da bilo ko nađe opravdanje da se ovaj zakon ne usvoji. Zakon je prije svega usmjeren na pomoć višečlanim porodicama i ova tema ne smije biti predmet bilo kakve politizacije, u uslovima u kojima se Republika Srpska suočava sa pravom demografskom katastrofom“,  zaključila je Trivićeva.

(BN)

Komentari / 34

Ostavite komentar
Name

Mislim

25.08.2023 12:13

Da treba osnovati dobrotvorni fond 1555 da uplacujemo za dobro nasega presednika i preosvestenoga njegova

ODGOVORITE
Name

Бањалучанин

25.08.2023 12:16

Позиваш Милорада Додика и СНСД са сателитима на јединство?! Чујеш ли ти себе, чујеш ли шта си јуче и сваки дан до данас говорила?

ODGOVORITE
Name

Re

25.08.2023 14:03

Ti si baš ogrančen nađi nekoga da ti objasni temu .

Name

Опозиција срцем и душом

25.08.2023 14:40

Кад критикује Додика кажете само о њему, кад предложи нешто корисно опдт не ваља, Јелка је доказани борац против бурле, није се продала није налегла као Драшко, овдје је позвала да се гласа за закон који помаже незапослене родитеље са 4 и више дјеце, ако опозиџија има руке нек га усвоји. Алк нажалост нема

Name

Laktasi

25.08.2023 15:52

Ti nisi dobar

Name

boranija dobije najmanje

25.08.2023 12:18

Pa nebi bas trebalo da dobivaju oni koi neznaju sta ce sa para, a u svim podsticaima bas ti dobiju.

ODGOVORITE
Name

Borac rs

25.08.2023 12:19

Imali ikakav zakon o pravima boraca, za sve kategorije društva ima novca samo za borce koji su stvorili rs ide minimalno primanje koje je ispod svih minimuma, svi su preči, pa i ova propala presjednica nespominje borce, e zato i nemaš podršku od boraca vrs jer ni ti ni suprug niste stvarali rs a htjela bi i sa njom upravljati.

ODGOVORITE
Name

Mrsavo

25.08.2023 12:47

Ti si draga Jelena rekla dve o jedinsfvu. Rasturas opoziciju i to je to.

ODGOVORITE
Name

Tetka

25.08.2023 14:06

Nek su PDP I SDS opozicija, sa takvim će ovi vladati dovjeka. Jelena jedina ne šuruje sa režimom.

Name

Re

25.08.2023 14:08

Koju crnu opoziciju svega ti Stevandić sds Čavić sds Tadić sds Banjac sds Obren sds Vasić sds Mitrović Jerinić Borenović Stanivuković Bundalo Milićević Babalj Cicko i tako u nedogled.

Name

Laktasi

25.08.2023 15:54

Jelena je iskrena opozicija. Nije rasturila, samo je otisla od njih, jer pola opozicije radi za dodika

Name

borac

25.08.2023 12:49

Po tebi je bolje praviti djecu nego raditi. Zaradjena penzija 600 km.Ni od tvoje politike nista novo.

ODGOVORITE
Name

RE

25.08.2023 13:53

KAO NI OD TVOGA" BORAC" TI DANA RATA NISI VIDIO JAJARO !

Name

RE RE

25.08.2023 14:21

Neznam koji si ti smrad ja sam borac prve kategorije sin mi ranjen u ratu otac mi bio solunac.Ne hvalim se time nego da ti kazem da si obicna budala kad tako pausalno pises komentare.

Name

Borac

25.08.2023 15:53

Prirodni priraštaj i podsticanje rađanja je formula opstanka jedne nacije ili jednog naroda. Sve teme trebaju biti podređene ovoj! Kažeš da si se borio za ovu zemlju a besmisleno ti je da majke rađaju više djece. Pa za šta si se ti onda borio, da nestanemo?

Name

Ogi

25.08.2023 15:58

Zena ne pravi djecu, vec rađa! Tako da sa tobom, ne treba raspravljati

Name

Čitalac

25.08.2023 16:31

Imali kakav fond da se uplate doprinosi PIO,nakon godina rada ljudi ne mogu da ostvare pravo na penziju radi ne placenih doprinosa,a ovamo da se odvaja za nekoga ko sjedi kuci.

Name

Rvi Bijeljina

25.08.2023 12:58

Teško onom kome ti pomažeš.Svoje si izdala

ODGOVORITE
Name

Re

25.08.2023 13:52

Koje svoje ??? Misliš burline poslušnike lažnu opoziciju Draška Borenovića Babalja Cicka Pandurevićku Sonju Karadžić itd itd ....

Name

Zlaja

25.08.2023 13:54

Imas li ista pametnije reci propala predsjednice.

Name

Tetka

25.08.2023 14:07

Nije ona nikoga izdala već su nju izdali.

Name

BL

25.08.2023 13:01

Sasvim u redu i treba tako, u danasnje vrijeme nije lako podizati jedno ,a kamo 4 i vise djece, zahtjevna su vremena u kome zivimo

ODGOVORITE
Name

XYZ

25.08.2023 13:16

Lijepo ovo zvuci na papiru i naravno da treba pomoci NASIM ljudima ali sta ako udjemo u EU i onda postanemo novo utociste migrantima.

ODGOVORITE
Name

Porodica 4+

25.08.2023 13:53

Hvala na ovoj inicijativni, valjda ce dobiti podrsku vecine

ODGOVORITE
Name

Bijeljina

25.08.2023 13:53

Konačno nešto korisno za narod a ne šuplji publicitet.

ODGOVORITE
Name

+

25.08.2023 14:07

Bravo Jelena, Dončiću i Dubravac. U pravu ste. Treba da tako bude, kako ste predložili.

ODGOVORITE
Name

80 ravno

25.08.2023 14:24

A posebno Doncicu, cccc . Sve se zna moj Doncicu.

Name

Poletarac

25.08.2023 14:21

Kakav je ovo prijedlog? Neka su sva djeca ziva i zdrava, ali kakva je razlika izmedju djeteta iz troclane porodice i iz viseclane? Je li ovo znaci da dijete koje ima nezaposlenog roditelja moze da gladuje ako nema bracu i sestre? Ili sva djeca (i njihovi roditelji) da primaju podrsku iz budzeta, ili ni jedno. Jedini kriterijum treba biti prihod po clanu porodice, a ko koliko djece ima trebala bi biti nebitna stvar. Uzasno me iritira ovo idealizovanje djece iz viseclanih porodica, dijete je dijete bez obizra iz kakve porodice dolazi.

ODGOVORITE
Name

Da Da

25.08.2023 15:23

Oni koji nemaju banke u džepu a upražnjavaju seks bez zaštite, oni treba da budu nagrađeni a ostali koji na život gledaju ozbiljno , oni treba da budu nagrđeni !

Name

Opa

25.08.2023 15:42

Jel to Jelena poziva na jedinstvo i SNSD,da,da skontala je da se nista ne moze rijesiti bez njih.Pomalo se i ona uvlaci njima kako bi bila bar neko i nesta.

Name

Obican covjek

25.08.2023 15:15

Svojim skretanjem u desno,izgubila si mnoge glasače,jer nisi ništa bolja od ovih na vlasti,koji znaju samo srbovati

ODGOVORITE
Name

E

25.08.2023 17:37

Kakva ekipica dva preletača i PreCednica koja dr. Crtu nije pomenula nijednom otkako je PreCednik stranke. Prepodobna PreCednica đaja premijer a dubravac ministar pravde. Dream team

ODGOVORITE
Name

Remi

25.08.2023 18:41

Tvoje jedinstvo poznato i djeci. Odkud ti obraz da se javis nakon izdaje kolega.

ODGOVORITE
Name

Xxxx

25.08.2023 19:46

Ne pisaj iz vjetar , jer sve ti se vraca, I na kraju ostajes upisani cioela.

ODGOVORITE