Udruženje porodica nestalih održali okrugli sto u Bijeljini
U okviru projekta “Pravda za nestale” održan je okrugli sto koji se odnosi na pitanja nestalih osoba u BiH u peirodu od 1992.do 1996.godine. Organizator ovog sastanka je bijeljinsko Udruženje porodica nestalih boraca i civila “Semberije i Majevice”.
Republika Srpska 27.06.2023 | 14:14
Za porodice nestalih, vrijeme nije saveznik, ali zato bi realizacija projekta “Pravda za nestale” mogla ubrzati proces traženja, tako što bi uključila sve institucije na nivou BiH, od zakonodavne do izvršne vlasti. Ipak, za efikasniju saradnju potrebne su obje strane…
“Ovaj projekat bi trebao da okupi Kantonalna tužilaštva na nivou BiH, ali koliko možemo da vidimo niko se nije odazvao. SIPA se odazvala i policija, kao i Institut za traženje nestalih BiH, Međunarodna komisija za nestale osobe u BiH, a što nam je bilo najvažnije da se danas sastanemo sa Tužilaštvom i počnemo sa riješavanjem procesa traženja nestalih osoba”, rekla je Smilja Mitrović, predsjednik Udruženja porodica nestalih boraca i civila “Semberije i Majevice”.
Uporedo sa ignorisanjem kantonalnih institucija, porodice nestalih suočeni su sa brojnim problemima, počev od identifikacije masovnih grobnica i kosturnica, do neizvjesne sudbine posmrtnih ostataka koji nikome ne pripadaju.
“Mi u BiH još uvijek tražimo 7 608 nestalih i to su najteži slučajevi, ratni zločini, gdje su se počinioci potrudili da sakriju svoja djela. Uz primjenu savremenih tehnologija i zapošljavanje mlađeg kadra ja se nadam da ćemo imati puno bolje rezultate”, tvrdi Nikola Perišić, predsjedavajući Kolegijuma Instituta za nestala lica BiH.
Ignorisanje poziva za saradnju i svođenje nestalih osoba samo na broj, govori samo jedno – da će teško doći do konkretnog pomaka u procesu traženja. Jer dok se istina prećutkuje, ne jenjava bol njihovih porodica.
“Zlikovce u Hagu oslobađaju za Podrinje gdje su napravili pokolj, a mi 31 godinu tragamo. Moj muž Božidar nestao je 1992.godine u tom čuvenom “Pilićarniku”. Nema više volje, ni političari da nam pomognu, niti da nam traže nestale. Mislim da nam nije bilo takve politike, ne bi ovo ni doživjeli”, priča Milka Kovačić, predsjednik Udruženja porodica nestalih Bratunca i Srebrenice.
“Ako se nađe neka grobnica, istražitelj ne može ići sam na teren, jer to Tužilaštvo treba da odredi. A, vidite kako se odazivaju i koliko ih cijene, onda možemo reći da ovome nema kraja i ne znamo kada će se završiti ovaj naš problem”, tvrdi Smilja Mitrović, predsjednik Udruženja porodica nestalih boraca i civila “Semberije i Majevice”
Dok nadležne institucije tvrde da je u procesu traženja posmrtnih ostataka potrebna jaka regionalna saradnja svih zemalja bivše Jugoslavije, za porodice nestalih traganje je duboko humano pitanje na koje, nakon više od trideset godina, treba konačno staviti tačku.
(BN)
Komentari / 3
Ostavite komentarBL
27.06.2023 14:39Sad jedino sto vam je preostalo jeste da se dogovorite sa udruzennima u Sarajevu, Mostaru i drugim mjestima i zajedno da predajete zahtjeve institucijama. Ono sto se vama desilo, desilo se i njima, i oni traze odgovore na ista pitanja, i kod njih ima dosta ne sprovodenih istraga i ne kaznjenih zlocina. Pitanje je da li ste spremni priznat da se jos nekom ista stvar dogodila a da je neko mozda s vase strane kriv.
ODGOVORITERe
27.06.2023 17:00Top komentar.
Petar
27.06.2023 15:06Koliko god imam poštovanje prema nestalim, toliko imam nepoverenje u one koji ih traže jer ih traže na pogrešnom mjestu, tamo gdje nisu. Ne možete vršiti pritisak na one koji su sakrili nestale već na svoju vlast koja sa njima sarađuje, pred kojom vi, radi bolesnih ambicija i ličnih interesa puzite. Moralna vlast u oba entiteta pitanje svih nestalih može rešiti za manje od pola godine. Na isti način može se riješiti i pitanje ratnih zločinaca koji bi morali da odgovaraju za zločin koji su počinili, a ne da se osuđuju nevini.
ODGOVORITE