Problemi malinara: Maline čekaju kupce u hladnjačama

U hladnjači firme “Šipurak”, vlasnika Dragiše Kneževića iz Ilićana, opština Srbac, još uvijek se nalazi 4,5 tone malina prošlogodišnjeg roda  srbačkih proizvođača.

Republika Srpska 24.02.2023 | 20:40
Problemi malinara: Maline čekaju kupce u hladnjačama

Knežević ističe da se malinari sa problemom plasmana malina na tržište bore već tri godine i nikako da dođu na “zelenu granu”.

Nepovoljno stanje je kulminiralo, jer otkupna cijena maline ne može pokriti ni sve izraženije troškove proizvodnje ovog veoma zahtjevnog jagodičastog voća. 

"Mnogi od oko 40 članova Udruženja malinara, registrovanih u opštini Srbac, odustali su od ove proizvodnje zbog niske otkupne cijene i teškog plasmana, a nekoliko njih, koji su pod kreditima i koji jedva sastavljaju kraj s krajem” i dalje rade uzdajući se da će se stanje popraviti", kaže vlasnik “Šipurka” Dragiša Knežević.  

Iz istih razloga sam je odustao od proizvodnje kupina na dva hektara, a nalazi se pred dilemom da li da smanji i površine pod malinom.

Kooperantima će, ukoliko nastave gajenje malina, pružati samo usluge skladištenja dok se ne pronađu kupci. Tržni centri su, nažalost, nezainteresovani, a uvoz čini svoje - guši domaću proizvodnju.

"Moja firma “Šupurak” je zamišljena kao Centar za otkup puževa, gljiva i drugih šumskih plodova, kojima je ovo ruralno područje opštine bogato i ima višegodišnju tradiciju. U tom cilju sam izgradio i funkcionalan objekat sa  skladištem, sušarom i hladnjačom te uspostavio saradnju sa kooperantima. Nažalost, sve je manje zainteresovanih građana, još uvijek je aktuelno samo sakupljanje puževa. Otkup šipurka  vršim u Federaciji BiH, gdje se ljudi mnogo organizovanije i ozbiljnije bave sakupljanjem šumskih plodova i ljekovitog bilja", objašnjava Knežević.  

Jedan od većih problema u poslednje vrijeme jeste i nedostatak radne snage, koju je teško obezbijediti, naročito u najintenzivnijim poslovima, kao što je priprema zemljišta, zaštita zasada i branje plodova.

U prednosti su samo domaćinstva koja imaju radno-aktivne članove porodice. A takvih je sve manje, jer mladi masovno odlaze za poslom u inostranstvo. 

(BN/S.K.)  Foto: S. K. 

Komentari / 9

Ostavite komentar
Name

Ilija cvorovic

24.02.2023 19:49

Meni ovo nikako nije jasno.Ovi non stop nesto traze od drzave.Druze,bavis se tim i tim,tvoja cijena je tolika,ako ide ide,ako ne ide,spusti cijenu ili zatvori biznis i to je to...

ODGOVORITE
Name

Joja

24.02.2023 20:09

Ta grana poljoprivrde je propala odavno

ODGOVORITE
Name

BANJA LUKA

24.02.2023 20:18

U tropuku kg malina 70 maraka alo ko je ovde lud.

ODGOVORITE
Name

Tatar

24.02.2023 20:59

Mladi definitivno odlaze a stari sigurno umiru.Pa šta će ostati od nas

ODGOVORITE
Name

Miki

24.02.2023 21:27

Sve grane poljoprivrede su propale, mogu i samo će opstati onih par najvećih samo ko radi nekoliko stotina hektara. Ovi sa po 30, 40,100 hektara sve propada

ODGOVORITE
Name

Realno gledano

25.02.2023 06:42

Svako ko ima hladnjaču, treba samo da se bavi uslužno skladištenjem robe, sve drugo je čist minus. Kupiš malinu po 8 KM, ne možeš je prodati po 8 KM smrznutu, a platio si je 8 KM jer si samo godinu prije prodavao po 12 KM. Onda dođe period kad je možes prodati za 2 KM po kg smrznute, a ti kooperantima dao akontativnu cijenu 6 KM. Znači čist gubitak... Šanse da zaradiš su kao da odigraš iz keca u dvicu...

ODGOVORITE
Name

BOB ROCK

25.02.2023 08:40

250 grama malina na zapadu koji mrzimo je koštao i sad verovatno košta 7 i više evra, bilo na HTV-u prije nekoliko godina, jel vi mislite da će naši lopovi državni plaćati 2 godine za redom po cijeni kojoj su rekli našim "proizvođači a" malina,oče al u k....

ODGOVORITE
Name

miro

25.02.2023 14:24

Maline su preskupe, bolje kupiti meso

ODGOVORITE
Name

Sojic

25.02.2023 15:18

Treba prikacit ove maline na Fadilove respuratore da ne uvenu

ODGOVORITE