Podignuta optužnica za ubistvo dvojice Srba u Maglaju

- Tužilaštvo BiH podiglo je protiv Roberta Brešića, nastanjenog u Hrvatskoj, optužnicu koja ga tereti da je u julu 1992. godine u Maglaju kao pripadnik Hrvatskog vijeća odbrane /HVO/ učestvovao u ubistvu oca i sina srpske nacionalnosti iz porodice Avdalović.

Bosna i Hercegovina 30.12.2022 | 09:19
Podignuta optužnica za ubistvo dvojice Srba u Maglaju

Brešić je optužen da je krajem jula 1992, zajedno sa drugim pripadnicima HVO-a, došao do zgrade u Maglaju u kojoj je stanovala porodica Avdalović, srpske nacionalnosti, čiji članovi nisu bili vojno angažovani niti učestvovali u oružanom sukobu, te su prijetnjom oružjem iz stana odveli oca i sina, odvezli ih u pravcu mjesta Tunjice, gdje su ih ubili pucanjem iz vatrenog oružja, nakon čega su njihova tijela pronađena, saopšteno je iz Tužilaštva BiH.

Brešić je optužen da je za vrijeme rata i oružanog sukoba u BiH, u svojstvu pripadnika HVO-a na području Maglaja, postupao protivno odredbama Ženevskih konvencija o zaštiti civilnih lica za vrijeme rata, te počinio krivično djelo ratni zločin protiv civilnog stanovništva.

Navode optužnice Tužilaštvo će dokazivati pozivanjem 23 svjedoka i prilaganjem više desetina dokaznih materijala.

Optužnica je proslijeđena na potvrđivanje Sudu BiH.

(Srna Foto: Ilustracija/AA) 

Komentari / 8

Ostavite komentar
Name

tragac

30.12.2022 08:29

Ako ga Plenki isporuči može biti optužen i osuđen.

ODGOVORITE
Name

Strategija

30.12.2022 08:46

Pa naravno, tek sad kad su svjedoci pomrli.

ODGOVORITE
Name

BB

30.12.2022 08:47

Samo da sudjenje ne bude sprdacina kada su Srbi u pitanju, kao do sada.

ODGOVORITE
Name

DOBOJ2022

30.12.2022 09:05

Sjetili li se da je neko i srpske civile ubijao u ratu! Pustili ih da uživaju 30 godina pa sad pred kraj života malo cirkusa za javnost. A ko sve radi u tužilaštvu BiH velika je vjerovatnoća da će biti oslobođeni svih optužbi! Kajganiću Mirko pokaži malo petlju. Maglaj je samo 20 km od Doboja!

ODGOVORITE
Name

re DOBOJ2022

30.12.2022 12:46

Pa i srbe tek sad hvataju i jos nisu svi a prode kako ti rece 30 godina.

Name

Ovaj je dobar

30.12.2022 09:49

Nije on to uradio što je htio. Natjerali ga Bošnjaci. Bošnjake hvatate sa svi budu krivci. Da oni koji su imali oružje JNA i oni koji nisu imali skoro ništa od naoruzanja i još uz to embargo MZ da budu jednako krivi... SRAMI SE EVROPO!

ODGOVORITE
Name

Re ovaj

30.12.2022 16:20

Znaš ko je za sve kriv, antibirikratska revolucija, tad je počelo rasturanje YU, još krajem 80-tih, ostalo je sve posljedica što je tad započeto.

Name

A

30.12.2022 10:12

Dokazano !!! Odmah ga se lisiti slobode i natovarit mu naj teze muke koje postoje i njemu i koji su to cinili !!! Zlocinci u nepovratno smece bilo koje vjere , i u kojoj je vojsci bio. Ne dozvolimo da zlocinci budu medu normalnom narodu !!! I oni koji su ih do sada stitili i to su zlocinci , i njima kazne.!!!?

ODGOVORITE