Ekonomska kriza pogodila i voćare
Sektor voćarstva, takođe osjeća posljedice ekonomske krize. Bilježi se smanjena potražnja i izvoz na evropsko tržište.
Republika Srpska 25.08.2022 | 20:10
Ubiraju se plodovi voća na obroncima Majevice. Šljiva skoro obrana, a berba jabuke tek kreće.
Darko Milošević, voćar iz Tutnjevca, kaže da će dio jabuke sa grane otići prodaju, a drugi dio ide u hladnjaču. Što se tiče plasmana, uglavnom je planirano da se jabuka prodaje na lokalnom tržištu.
"Nadamo se da će cijena jabuke ove godine biti bolja, nego prethodnih s obzirom da su i ulaganja veća nego što su prošlih godina bila.", naglašava Milošević u izjavi za BN.
Šljiva, strateški proizvod majevičkog kraja ima svoje mjesto na tržištu EU, ali ove godine potražnja je opala, a ni cijena nije zadovoljila proizvođače. Sa područja Majevice i distrika Brčko izvezeno je oko 3 – 4 hiljade tona, a nekada su količine dostizale i do 11 hiljada tona.
Savo Simić, voćar iz Tutnjevca, kažebda je cijena otkupa prošle godine bila bolja.
" Cijena šljive je skoro ista kao lani kada sve je bilo jeftinije i đubrivo i radnici.", navodi Simić. Dodaje da su poskupljenja ogromna.
"Sve je duplo poskupilo, samo šljiva ostala ista cijena. Lani je bila 0,80 ove godine 0,90 feninga."
Milošević kaže da su voćari imali i probleme vezane za transport.
"Problem je granični prelaz Greadiška. To nam je oduvijek usko grlo. Kupci traže da se ispoštuju termini i ako roba mora da stoji na prelazima mora da kasni."
Dok kalkulišu sa ulogom i prinosom, voćari navode da bi uštedili 800 maraka, samo da su ukinute akcize na gorivo, jer prosječno troše 2.000 litara godišnje.
"Mi se obradujemo svakom feningu. Nadležna ministarstva koliko god budu mogla da nam pomognu da prevaziđemo ovu krizu da li kroz ukidanje akciza, ili kroz ukidanje PDV-a na repromaterijal, na sve što budu mogli da urade bićemo zadovoljni i prezadoovljni.", kaže Milošević.
Pitanje akciza trebalo se riješiti početkom godine, na šta su mnogo puta ukazivali ekonomisti.
Ekonomista Farauk Hadžić, kaže da efekti ukidanja akciza sada i prije pola godine nisu isti.
Pozitivne efekte ukidanja akciza, u prvom redu bi osjetili kako voćari, tako i svi poljoprivredni proizvođači, koji su ujedno i najveći potrošači. Ovako, nezaštićeni, teško opstaju u ovom poslu. Najbolji primjer su proizvođači iz Potkozarja, koji su najavili da će uništiti 30 odsto voćnjaka.
(BN)
Komentari / 2
Ostavite komentarRatko
25.08.2022 18:38"Ukinite" 30% voćnjaka, koga zaboli više. Sikraju li se poljoprivrednici gazde za radnike? Jašta, moš mislit
ODGOVORITEJULI - AVGUST
26.08.2022 09:41VOCARI BI HTJELI DA SLJIVA I JABUKA BUDE SKUPLJA,A RADNICKA DNEVNICA JEFTINIJA.NEMA VISE RADNIKA ZA KG BRASNA.POKRCITE VOCNJAKE OA IDITE U DNEVNICU,AKO MISLITE VISE ZARADITI.