CG bi struju iz Bileće, Srpska - to ne pije vode

Ministarstvo kapitalnih investicija Crne Gore predložilo je Vladi ove zemlje da se pokrene postupak utvrđivanja prava Crne Gore na korištenje vode hidroakumulacionog objekta Bilećko jezero, dok u "Elektroprivredi RS" i HE Trebišnjica smatraju da za ovo nikada nije bilo, a ni sada nema osnova.

Republika Srpska 02.04.2022 | 09:01
CG bi struju iz Bileće, Srpska - to ne pije vode

Naime, kako je prenijela RTCG, Ministarstvo kapitalnih investicija Crne Gore predložilo je Vladi ove zemlje da se pokrene postupak za utvrđivanje prava Crne Gore u valorizaciji voda hidroakumulacionog objekta Bilećko jezero i hidropotencijalu rijeke Trebišnjice.

"Odbor direktora 'Elektroprivrede Crne Gore' ukazuje na potrebu da se poslije 57 godina višenamjenskog korištenja voda međugranične rijeke Trebišnjice od strane BiH, Republike Srpske i Hrvatske utvrde prava Crne Gore i da se, ukoliko ta prava postoje, ona adekvatno zaštite i valorizuju", navodi se u Informaciji o valorizacija voda hidroakomulacionog objekta Bilećko jezero.

Kako su naveli, Crna Gora posjeduje hidroenergetski potencijal u HE Trebišnjica, koji u potpunosti koriste druge države, a istovremeno ostvaruje deficit električne energije.

"Crna Gora se sa svojim dosadašnjim postupanjem u odnosu na hidroenergetske potencijale hidrosistema Trebišnjica već 48 godina odriče dijela svog suvereniteta", smatraju u EP CG, dodajući da Crna Gora nesumnjivo polaže pravo na korištenje vode Bilećkog jezera, te su napomenuli da je Prostornim planom Crne Gore i Strategijom razvoja energetike do 2025. godine predviđen projekat valorizovanja hidroenergetskog potencijala Bilećkog jezera izgradnjom hidroenergetskog postrojenja HE Boka, s mašinskom zgradom u blizini Risna.

Ministarstvo kapitalnih investicija predložilo je i da se formira ekspertski tim, koji će doprinijeti značajnim ekonomskim i energetskim benefitima u cilju rješavanja valorizacije voda hidroakumulacionog objekta Bilećko jezero.

Kako je za "Nezavisne novine" rekao Luka Petrović, generalni direktor "Elektroprivrede Republike Srpske", inicijativa Ministarstva kapitalnih investicija u Vladi Crne Gore "ne pije vode", jer je sistem hidroelektrana na Trebišnjici svojevremeno završen još u bivšoj Jugoslaviji.

"Tačno se zna za šta su namijenjeni i voda i elektrane te kako su se dijelili i voda i energija od tog hidroenergetskog sistema i u tom smislu nikada nije bilo ni predviđeno da se ni voda ni energija dijele s nekim iz Crne Gore", rekao je Petrović.

Dodao je da su raspadom bivše Jugoslavije verifikovane granice, zbog čega u Crnoj Gori smatraju da na dio teritorije koji se, prema njegovim riječima, nalazi daleko od očiju javnosti Crne Gore, a poklopljen je vodama Bilećkog jezera, imaju pravo i da mogu da taj dio vode iskoriste.

"To dosad nije bilo ni u jednoj studiji koja je rađena prilikom izgradnje. Mi smatramo da nema razloga ni sada da se podiže. Taj sistem je uvijek spreman i plaćao je obaveze za koncesiju za potopljeno zemljište, koji se i sada plaća. Ne vidim razloga da se ovo problematizuje u energetskom i vodnom smislu, ali na tim zakonskim osnovama za plaćanje nekih obaveza to mogu da zahtijevaju", kazao je Petrović.                  Istakao je da to što Crnogorci sada traže nešto novo, što nikad dosad nije bilo predviđeno, ne doprinosi rješenju problema.

"Tražiti nešto novo je predmet arbitraža i sporova, jer to nikada nije bilo definisano ni u jednoj studiji, te ne znamo koji je osnov da traže nešto što nikada nije bilo predviđeno", naveo je Petrović.

Dodao je da će se vjerovatno obavljati razgovori i sastanci, jer svaka strana treba da iznese svoju argumentaciju koju su imali prilikom razrade ideje i projekta.

"Takvih nije bilo u godinama kada se realizovao i eksploatisao projekat do ove nove inicijative, koju ćemo mi svakako našim institucijama elaborisati i argumentovati", zaključio je Petrović.

Gordan Mišeljić, direktor preduzeća "Hidroelektrane na Trebišnjici", je rekao da problem predstavlja i različitost zakona o naknadama za korištenje prirodnih resursa.

"Jedna cijena je u Republici Srpskoj, a druga je u Crnoj Gori. Oni ne mogu priznati naš zakon, mi ne možemo njihov i tu dolazi do neslaganja", rekao je Mišeljić za "Nezavisne novine".

Nezavisne novine

Komentari / 13

Ostavite komentar
Name

PRAVDA

02.04.2022 07:10

ARBITRAZA , OSOBNO MISLIM DA SU CRNOGORCI U PRAVU

ODGOVORITE
Name

Pravda

02.04.2022 15:19

Licno si mi poznat.

Name

Boki

02.04.2022 16:07

Milo Montenegro bih malo u tudju drzavu da otima , vjerovatno se uzdaju u pomoc nata.

Name

Domaćin

02.04.2022 07:14

To je pitanje za državni nivo a ne za nivo entiteta?

ODGOVORITE
Name

Tatar

02.04.2022 07:14

A jesu zajebani!Ali sta ces u malim flasicama se otrov drzi.

ODGOVORITE
Name

Uhh

02.04.2022 07:45

Neka im nato daje struju.

ODGOVORITE
Name

Braćo Crnogorci

02.04.2022 08:08

U Crnu Goru, ima jedan Grad, koji u svom nazivu ima prefiks susjedne Države ! Kako to objašnjavate ?

ODGOVORITE
Name

Darko

02.04.2022 08:12

Pa zar nisu sva pitanja BiH i CG zavrsena odavno. Ako nije tako onda neka CG vrati BiH drugi izlaz na more. To je po svim dokumentima vlasnistvo BiH, tacnije RS.

ODGOVORITE
Name

Najrelevantnije rjesenje

02.04.2022 08:29

Neka naprave kao Čović, samo neka preokrenu tok rijeke i rijesena stvar

ODGOVORITE
Name

Darkane

02.04.2022 09:12

Znaš ti dobro da su akademski gradjani u BIH da stručne i istorijske strane elaborirati problem Sutorine kao dijela teritorije BiH, ali je politika Republike Srpske bila izričito protiv da se pokreće pitanje vraćanja Sutorine BIH. A to je bilo onda kad je Crna Gora bila drugo oko u jednoj glavi. I sada, kad je došlo crijevo nalijevo, e daj sada da im uskratimo pravo na korištenje vodnih potencijala sliva Trebišnjice. Ovo je primjer dvostrukih aršina u rješavanju medjugraničnih problema, kojeg će politika RS morati sama rješavati, i ovaj put na svoju štetu.

Name

Boj

02.04.2022 08:33

Odlicno treba ici na arbitrazu ali treba i pitanje Sutorine i izlaza BiH na more vratiti na pocetak i ici i u tom slucaju na arbitrazu pa i to rijesiti arbitrazom.

ODGOVORITE
Name

Dijagnoza

02.04.2022 08:46

Provjeriti i dali Srbi udišu Crnogorski vazduh pa i to naplatiti. Samo nemojte ništa raditi, evoluiraćete, ostanite kavi jeste.

ODGOVORITE
Name

brena

02.04.2022 10:19

Sve to treba vratiti u jednu drzavu i nema problema;)

ODGOVORITE