Srbija ne dijeli žrtve fašizma prema savremenim granicama
Edukativni i komemorativni pristup Srbije, kako u zemlji, tako i u inostranstvu, spram žrtava nacizma i fašizma na raskomadanim teritorijama Kraljevine Jugoslavije tokom Drugog svjetskog rata ne ograničava se na savremene granice. Uporedo sa kompetentnim i svеobuhvatnim pristupom srpskim žrtvama, uz sve specifičnosti, pažnja se posvjećuje i drugim stradalnicima, isuviše često sapatnicima.
Srbija 25.04.2021 | 14:50
Dakle, sa jedne strane Holokaust – genocid nad Jevrejima, te Porajmos – genocid nad Romima, a sa druge pripadnicima naroda protiv kojih nisu provođene mjere psihičkog, ekonomskog i konačno fizičkog uništenja, a koji su mučeni i ubijani kao protivnici režima, odnosno okupacije.
Hronološki, na ovo je važno podsjetiti i tekuće godine. Naime, između 22. aprila, kada je u Srbiji obilježen Dan sjećanja na žrtve Holokausta, genocida i drugih žrtava fašizma u Drugom svjetskom ratu, a koji je datumski determinisan probojem iz Kožare i Ciglane Јasenovačkog logora i Parastosa, odnosno Pomena u Spomen području Donja Gradina, najtežem stratištu sistema logora smrti Jasenovac, zakazanom za 8. maj, ove se godine nizu pridružuju i pripremne djelatnosti zarad premijernog prikazivanja filma Dara iz Jasenovca u Izraelu.
Inače, delegacija Ambasade u Tel Avivu i počasni konzul Republike Srbije u Beer Ševi Aleksandar Nikolić, te članovi Udruženja Jevreja useljenika iz bivše Jugoslavije položili su vijenac na spomen obilježje, u spomen na 65 hiljada stradalih jugoslovenskih Jevreja.
Ono se nalazi na ulazu u mošav Šoreš, nedaleko od Jerusalima u Judejskim planinama, okruženo posađenim stablima broja stradalih. Na komemoraciji su inspirativno govorili Joel Fišer, koji je kao dijete iz Pančeva preživio Holokaust i Mihajlo Tripić, prvi savjetnik i konzul, otpravnik poslova ad interim.
(BN)
Komentari / 1
Ostavite komentarA kada
25.04.2021 16:54...će potimci tih žrtava odgovarati za genocid nad Palestincima 1948 do danas? Kakav ci(o)nizam. Žrtve postali nacisti!
ODGOVORITE