Prije 36 godina upaljen olimpijski plamen u Sarajevu

Prije tačno 36 godina upaljen je olimpijski plamen u Sarajevu, na stadionu Koševo gdje je ceremoniju otvaranja 14. zimskih olimpijskih igara pratilo 60.000 ljudi, a dva miliona putem malih ekrana, širom svijeta.

Bosna i Hercegovina 08.02.2020 | 10:58
Prije 36 godina upaljen olimpijski plamen u Sarajevu

Na igrama je učestvovalo 1. 272 sportista iz 49 zemalja, a olimpijski duh postao je dio identiteta grada.

Međunarodni olimpijski komitet 1978. godine, u Atini, je odabrao Sarajevo za organizatora XIV zimskih olimpijskih igara. U konkurenciji su bili japanski Sapporo i zajednička kandidatura dva švedska grada Falun i Göteborg.

U organizaciju su utrošena velika sredstva. Pripreme koje su trajale godinama, pored dobro organizovanih igara, kao rezultat imaju izgrađene saobraćajnice, hotelske komplekse kako na planinama (Bjelašnica, Igman, Jahorina) tako i u gradu, sportski centri Skenderija i Zetra, žičare, ski liftovi...

Sarajevo je postalo centar svjetskih i medijskih interesovanja. XIV zimske olimpijske igre bile su održane od 8. do 19. februara. U programu je bilo alpsko skijanje (Bjelašnica i Jahorina), bob i sankanje (Trebević), hokej i umjetničko klizanje (Zetra i Skenderija), biatlon, nordijsko skijanje i skokovi (Igman). Na ovim igrama prijavilo se 49 nacionalnih olimpijskih komiteta. U Sarajevo je stigao rekordan broj učesnika (preko 2500). Sarajevo je otvorilo vrata i poželilo dobrodošlicu svima.

Otvaranje XIV zimskih olimpijskih igara pratilo je oko 60.000 Sarajlija, na stadionu Koševo, i oko dvije milijarde ljudi preko TV-a. Olimpijski plamen je upalila klizačica Sanda Dubravčić.

Igre su među učesnicima, a i među gledaocima ostale u vrlo dobrom sjećanju. Domaćinima je posebno bilo drago što je slovenski alpski skijaš Jure Franko osvojio srebrnu medalju u veleslalomu - prvu medalju koju će Jugoslavija dobiti na zimskim olimpijadama. Franka su Sarajlije na skijalištu bodrile s transparentima na kojima je pisalo "Više volimo našeg Jureka, nego domaćeg bureka", ili kraće "Volimo Jureka, više od bureka".

Ipak, najveće zvijezde sarajevske Olimpijade su bili učesnici u umjetničkom klizanju. Najbolji dojam je ostavio britanski par Jayne Torvill i Christopher Dean koji su osvojili zlatnu medalju. Na Igrama je zlatnu medalju dobila i istočnonjemačka klizačica Katarina Witt koju je upravo sarajevska olimpijada učinila jednom od najvećih sportskih ikona kraja 20. vijeka.

19. februara na ceremoniji zatvaranja Zimskih olimpijskih igara tadašnji predsjednik Međunarodnog organizacionog komiteta Juan Antonio Samaran je rekao kako je Sarajevo najbolji organizator Zimskih olimpijskih igara do tada u njihovoj istoriji. "Doviđenja drago Sarajevo", bile su riječi Juana Antonia Samarana.

Olimpijski duh još uvijek živi u ovom gradu i njegovim stanovnicima, uprkos generacijskim smjenama. Zimske olimpijske igre su sigurno jedna od najboljih stvari koje su se desile gradu Sarajevu i državi Bosni i Hercegovini.

(Vijesti/N1)

Komentari / 8

Ostavite komentar
Name

da

08.02.2020 10:33

bilo nekad u onoj "tamnici naroda"...ove prčvare od država danas ne mogu organizovat ni turnir u šahu na nivou mjesnih zajednica...tuga...ali nije ovaj narod bolje ni zasluzio...

ODGOVORITE
Name

tito

08.02.2020 10:35

u titovini se ve gradilo, a ovi em su razgradili, em ništa ne grade, osim pomalo da operu kredite.

ODGOVORITE
Name

Nesporazum

08.02.2020 11:37

'Zimske olimpijske igre su sigurno jedna od najboljih stvari koje su se desile gradu Sarajevu i državi Bosni i Hercegovini.' - Ako se piše o tom istorijskom periodu, onda je tada to ipak bila samo republika BiH kao sastavni dio države Jugoslavije. Uostalom, ko se recimo tada i ranije rodio, rođen je ili je bila rođena u Jugoslaviji a sada može biti da je državljanin dakle današnje države Bosne i Hercegovine. Jednostavno rečeno i uz sve uvažavanje, s čim bi se sigurno i Emerik Blum složio: da nije bilo te tadašnje Jugoslavije, ne bi bilo ni tih igara. Moguće je da će biti onih koji se ne slažu sa ovim tumačenjem, ali ako je država BiH sada u mogućnosti, onda neka pokuša opet održati te igre, na što sigurno ima formalno pravo, kao i druge države koje su bile i jesu u toj (business)situaciji.

ODGOVORITE
Name

tito

08.02.2020 11:51

samo je to mogla titovina, a ovi sada sa soft tehnologijama Prointera, neimara Integrala... samo čeprkaju i peru kredite svetske.

Name

Xx

08.02.2020 13:12

Sad dobra bila drzava adevedesete ajmo u rat ocjepljenje tako nam i treba

ODGOVORITE
Name

Merc

08.02.2020 13:18

BIO SAM UCESNIK OTVARANJA...NIJE TACNO DA JE BILA JEDNA DRZAVA BIH. BILA JE SFRJ....SRBiH...SARAJEVO... JAKA JUGA..JAKE FIRME..JAK NAROD...ALI UVIJEK SMO BILI PODIJELJENI SAMO SE O TOME JAVNO NIJE PRICALO...IPAK SE ZIVILO...

ODGOVORITE
Name

RAJNA

08.02.2020 14:14

Tad je taj plamen sa puno žara, topline ljudskog dostojansva, porodične sreće, ekonomske sigurnosti i dobrih međuljudskih odnosa grijao ove prostore naśu SRBIH, to tad je bio život za većinu građana , tome treba težiti.Plamen se ugasio sam jer je shvatio da nema viśe onih građana koje je grijao, èeeee, sad bi bilo pametno da ga građani ove BIH ponovo upale i da osjete samo malo onog zadovoljstva od nekad, pozdrav svim onima koji taj plamen joś uvijek u srcu nose,

ODGOVORITE
Name

DARIA

08.02.2020 17:47

bila sam ucenica tada.. kada je Sarajevo bilo centar cvjeta. Hoceli li se to jos jednom ponoviti ko zna..moguce sve

ODGOVORITE