DL: Tuka najbrži Evropljanin na 800 metara!

Najbolji bh. atletičar zauzeo treće mjesto na mitingu Dijamantske lige u Monte Karlu.  Sifan Hasan nova svetska rekorderka na jednu milju! Holanđanka se na mitingu Dijamantske lige u Monaku upisala u anale atletike!

Ostali sportovi 13.07.2019 | 10:51
Amel Tuka zauzeo je treće mjesto na atletskom mitingu Dijamantske lige u Monte Karlu, istrčavši dionicu od 800 metara za 1:43.62, čime je postao trenutno najbrži čovjek Evrope.

Tuka je imao nešto slabiji start, ali je ušao u ritam u posljednjem kvartalu trke i stigao do odličnog rezultata.

Na najprestižnijem atletskom mitingu na svijetu, prvo mjesto s vremenom 1:41.89 zauzeo je Najdžel Ejmos iz Bocvane, dok se između njega i Tuke "ugurao" Kenijac, Ferguson Rotič, koji je dionicu od 800 metara istrčao u vremenu 1:42.54.

Sifan Hasan nova svetska rekorderka na jednu milju! Holanđanka se na mitingu Dijamantske lige u Monaku upisala u anale atletike!

Holandska atletičarka Sifan Hasan ušla je u istoriju.

Ona je na mitingu Dijamantske lige u Monaku postavila novi svetski rekord u trci na jednu milju.

Etiopljanka, koja se 2008. kao 15-godišnjakinja preselila u Holandiju, istrčala je deonicu od jedne milje za 4:12,33 minuta.

Ona je tako srušila rekord Ruskinje Svetlane Masterkove 4:12,56 minuta, koji je bio na snazi od od avgusta 1996. godine.

Kada je Masterkova postavila svetski rekord u Cirihu, Hasan je imala tri godine.

Hasan već ima pregršt sjajnih rezultata, ali i odličja u trkama na 1.500, 3.000 i 5.000 metara, kao i u polumaratonu, gde je prošle godine postavila rekord Holandije, ali i Evrope.

Osvojila je zlatne medalje na Svetskom prvenstvu 2016. u dvorani na 1,5 kilometara, kao i godinu ranije na evropskom šampionatu.

Na prvenstvu Starog kontinenta bila je najbolja i 2014. u istoj disciplini, dok se prošle godine u Berlinu okitila najsjajnijom medaljom i u trci na 5.000 metara.

Izvor: mondo.rs/mondo.ba