Bjelorusi zaustavili BIH, "zmajevi" će teško na EP!

Reprezentacija BIH poražena je u Tuzli 31:25 od Bjelorusije, koja je prktično obezbijedila plasman na EP, dok "zmajevi" moraju u posljednjem kolu da ubjedljivo savladaju prvoplasiranu Češku.

Ostali sportovi 12.06.2019 | 23:26
Rukometni "zmajevi" željeli su da pobjedom ovjere plasman na Evropsko prvenstvo, ali su poslije 60 minuta igre na centru tuzlanskog Mejdana slavili momci u crvenim dresovima.

Bjelorusija je savladala selekciju BIH 31:25 (17:12) i tako gotovo sigurno izborila plasman na EP, jer će u posljednjem kolu igrati protiv Finske koja nema ni bod u ovim kvalifikacijama.

"Zmajevi" su na drugoj strani, od moguće prve pozicije u grupi pali na treću i ostaje im težak zadatak, jer im za direktan plasman na Evropsko prvenstvo treba pobjeda u nedjelju u Ostravi protiv Češke od šest ili više golova razlike.

Ukoliko to ne uspiju, "zmajevima" ostaje nada da mogu na EP kao jedna od četiri najbolje trećeplasirane reprezentacije, za šta selekcija BIlala Šumana ima realne šanse.

Reprezentativci BIH sami su sebe doveli u nezgodnu poziciju lošom partiju u srijedu uveče, kada praktično ništa nije funkcionisalo kako treba.

Odbrana je bila na izuzetno niskom nivou, što su koristili Kuleš (7 golova), Šilovič (7 golova)
Karalek (pet golova)... dok u napadu nije bilo mnogo rješenja, pa je najefikasniji bio Mirsad Terzić sa šest pogodaka, uglavnom iz sedmeraca...

BIH je otvorila meč golovima Haseljića i Prcea iz sedmerca za 2:1, ali nakon samo nekoliko minuta igre Bjelorusija je povela 3:2 i najavila da će ona biti ta koja će kontrolisati utakmicu.

Uspjeli su "zmajevi" da sa 5:8 vrate egal - 8:8 golom Burića, ali je tajm-aut Bjelorusije urodio plodom i poveli su 11:9, a potom i 14:10.

Bez nekoliko standardnih, te sa rovitim Prceom na klupi, nije bilo mnogo rješenja u napadu, a tome je doprinio i Saldatenka svojim odbranama, pa je selektor BIH Bilal Šuman morao i da pribjegne ne baš čestim rješenjima.

Pokušao je i sa sedmoricom u napadu, ali su promašaji rukometaša BIH kažnjeni i Bjelorusija je na poluvrijeme otišla sa maksimalnih pet golova prednsoti 17:12.

Gosti su iskoristili isključenje Ovčine na startu drugog dijela da povedu 18:12, da bi u nastavku održavali pet golova prednosti.

Reprezentativci BIH uspjeli su tek da smanje na 23:20, međutim, uslijedila je nova serija Bjelorusa koji odlaze na 27:20 i praktično meč je bio riješen.

Benjamin Burić upisao je pred kraj nekoliko uspješnih intervencija, međutim, bilo je prekasno za preokret u Mejdanu.

Navijači BIH ispratili su aplauzima bjeloruske reprezentativce, a potom i selekciju BiH, uprkos porazu 31:25.