EL: Budućnost se ''smrzla'' na -20 u Vitoriji!

Budućnost pretposlednja posle "hladnog tuša" u Baskoniji! Košarkaši Baskonije nisu imali problem da izađu na kraj sa Budućnosti, pa su na domaćem parketu slavili rezultatom 82:62 u 26. kolu Evrolige.  Budućnost stala i pala: 20 razlike u Vitoriji! Šampion ABA lige doživeo ubedljiv poraz na parketu Baskonije.

Košarka 15.03.2019 | 23:17
Baskonija je kontrolisala utakmicu od početka do kraja, njihova prednost je samo rasla, a na kraju je pobeda bila ubedljiva.

Španskom timu je ovo bio treći trijumf zaredom u Evroligi, dok je crnogorski predstavnik upisao šesti poraz u nizu.

Budućnost je početkom drugog poluvremena bila koliko-toliko u igri kada je prišla na samo četiri poena zaostatka, ali je tada Baskonija ubacila u veću brzinu i "pregazila" rivala. Prednost izabranika Velimira Perasovića je u jednom treuntku iznosila 24 poena, ali dalje nije rasla.

Najefikasniji u pobedničkom sastavu bio je Patrisio Garino sa 16 poena. Šavon Šilds je upisao 12, Marselinjo Uertas jedan više, dok je Vensan Poarije imao osam poena i 13 skokova.

Na drugoj strani Noris Kol je imao 17 poena, Erl Klark 13 uz devet skokova, a Koti Klark devet.

Podgoričani su porazom, posle pobede Gran Kanarije nad Darušafakom, ostali zakucani na pretposlednjem mestu Evrolige, sa pobedom manje od Španaca, a tri pobede više od katastrofalne Turaka.

Sigurno je da Budućnost nećemo gledati na Fajnal foru u Vitoriji, ali bar su igrači Jasmina Repeše imali priliku da osete atmosferu dvorane Fernando Buesa, gde će se u maju odigrati završni turnir za šampionsku krunu.

Budućnost jeste videla Vitoriju, ali se tamo nije dobro provela. Baskonija je rutinski slavila rezultatom 82:62 (23:15, 16:19, 25:15, 18:13), čime je zadržala šest mesto na tabeli i pobedu viška od Olimpijakosa i Panatinaikosa koji ne prestaju da dahću za vrat...

Baskonija je ceo posao odradila u drugom poluvremenu susreta, prvenstveno kada je Velimir Perasovićsvojim izabranicima naredio da podignu odbrambenu borbenu gotovost na maksimum i protivniku zagorčaju svaki šut i onemoguće ga da stigne do lakih poena. Tako je Budućnost u nastavku susreta ubacila svega 28 poena, tri više od onoga što je Baskonija postigla samo u trećem kvartalu. Iz dobre odbrane domaćinu su se otvorile i pozicije u napadu, pa je tako razlika u finišu treće deonice otišla na ogromnih i nedostižnih 17 poena (64:47). Išla je Baskonija nekoliko puta na maksimalnih 24 poena viška, poslednj i put kod rezultata 82:58, ali su gosti iz Podgorice uspeli bar malo da umanje taj minus i svedu ga na nešto pristojniju brojku.

Listu strelaca Baskonije predvodio je Patrisio Garino sa 16 poena. Marselinjo Uertas je dopisao 13, aŠevon Šilds 12 poena. Johanes Vojtman je skupio četiri poena i deset skokova, a Vensan Poarije osam poena i čak 13 uhvaćenih lopti. U redovima Budućnosti najbolji je bio Noris Kol sa 17 poena i po četiri skoka, asistencije i ukradene lopte, uz pet izgubljenih poseda. Erl Klark je imao 13 poena i devet skkova, a Goga Bitadze sedam poena i pet uhvaćenih lopti.

Snažan udarac Baskonije u trećoj četvrtini bio je dovoljan da obori Budućnost na pod.

Ekipa Jasmina Repeše produžila je seriju evroligaških poraza, jer je u gradu domaćinu Fajnal-fora doživela 12 neuspeh u isto toliko evropskih gostovanja ove sezone.

Baskonija - Budućnost 82:62 (23:15, 16:19, 25:15, 18:13)

Ka šestom "vezanom" porazu u Evroligi Podgoričani su krenuli od treće četvrtine, do koje su bili ravnopravan rival Špancima.

Baskonija je u tim trenucima prvi put stekla dvocifrenu prednost (54:44), trojkama Patrisija Garina i pogocima Daruna Hilijarda i Luke Vildoze. Potom je šuter Šejvon Šilds trojkom najavio još jednu ofanzivu domaćih, u kojoj su Marselinjo Uertas i Džejlen Džons "pogurali" tim iz Vitorije ka velikih "plus 17".

Kada je Francuz Vensan Poarje pogodio za 64:47, više se nije postavljalo pitanje ko će pobediti...

Budućnost je imala šuterski raspoloženog plejmejkera Norisa Kola (17 poena, 8/13 iz igre), ali ne i način da ostane u meču i da pokuša da bar ublaži poraz uoči poslednjeg kola ABA lige.

Nakon gostovanja u Vitoriji, Repešin tim će u u nedelju imati priliku da trijumfom protiv Cibone definitivno osvoji treće mesto, a onda će ući u izuzetno zahtevnu nedelju:

Utorak, 19. mart: Fenerbahče - Budućnost
Četvrtak, 21. mart: Budućnost - Efes
Ponedeljak, 25. mart: Cedevita - Budućnost?

Baskonija: Penava, Vildoza 8, Gonzales, Vojtman 4 (10 sk), Sedekerskis 4, Uertas 13, Diop, Poarje 8 (13 sk), Džons 9, Garino 16, Šilds 12, Hilijard 8.

Budućnost: Džekson, Kol 17, Su. Šehović, E. Klark 13 (9 sk), Barović, K. Klark 9, Se. Šehović, Gordić 6, Bitadze 7, Popović, Bel 8, Vilijams 2.

Gran Kanarija - Darušafaka 84:64

TABELA: Fenerbahče 22-4, CSKA 20-6, Real 20-6, Efes 17-9, Barselona 15-11, Baskonija 14-12, Armani 14-12, Olimpijakos 13-13 (plej-of), Panatinaikos 13-13, Makabi 12-14, Bajern 12-14, Žalgiris 11-15, Himki 9-17, Gran Kanarija 7-19, Budućnost 6-20, Darušafaka 3-23.

PAROVI 27. KOLA: Efes - CSKA, Fenerbahče - Budućnost, Olimpijakos - Bajern, Barselona - Gran Kanarija (19. marta), Darušafaka - Himki, Panatinaikos - Baskonija, Makabi - Žalgiris, Real - Armani (20. marta).

Izvor: mondo.rs/B92/mozzartsport