Kup BiH: Sparsi prvi do finala!

Košarkaši sarajevskog Sparsa prvi su finalisti Kupa Bosne i Hercegovine, koji se od ove sezone zove Kup "Mirza Delibašić".

Košarka 16.02.2019 | 20:25
Sarajlije su u subotu u Laktašima deklasirali mostarski Zrinjski rezultatom 64:79 (7:19, 14:23, 30:21, 13:16) i stekli priliku da se u nedjelju bore za trofej protiv boljeg iz drugog polufinalnog dvoboja između mrkonjićke Mladosti i domaće Igokee, koja je branilac pehara (19.30).

Od prvog minuta meča u dvorani u Laktašima, izabranici Marka Trbića su dominirali protiv aktuelnog šampiona BiH i već poslije prvih 10 minuta stekli 12 poena viška, da bi do poluvremena prednost porasla na čak "plus 21" koš (42:21).

U trećoj četvrtini, tim Hrvoja Vlašića je uspio na početku da održi "egal" a potom i dodatno smanji, ali je razlika ostala i dalje poprilična pred posljednjih 10 minuta - 12 pogodaka.

Oko 10 razlike je Spars vodio i većem dijelom četvrte četvrtine, mada su Mostarci pritiskali i pokušavali da uvedu utakmicu u neizvjesnu završnicu, ali im to nije pošlo za rukom. Sarajevski igrači su iskoristili nekoliko vezanih grešaka Zrinjskog i ponovo se odlijepili na 15-ak razlike čime su i "prelomili" susret.

Najbolji kod sarajevske ekipe bili su Fahrudin Manjgafić sa 18 poena, dok su Nemanja Protić i Almir Hasandić upisali po tri pogotka manje. Dvocifren broj pogodaka za Spars imao je i Kenan Bajramović (10), dok je kod "plemića" najefikasniji bio Ivan Miličević sa 17.

Dvocifreni košgeterski učinak u mostarskom taboru zabilježili su još i Aleksandar Todorović i Milan Lužajić sa po 15 koševa, ali je Todorović ostvario i 10 skokova.

Finale Kupa "Mirza Delibašić" igra se u nedjelju od 17.00 časova.

ZRINJSKI: Šutalo, Ramljak 2, Miličević 17, Sokolović 9, Todorović 15, Golemac, Ljuljić 6, Pajić, Lužajić 15, Zlomislić, Milinović.

SPARS: Hasandić 15, Vrabac 8, Bajramović 10, Kamenjaš 8, Protić 15, Bašić, Zahiragić 3, Albijanić, Durmo 2, Manjgafić 18, Grubelić, Jovanović.

Izvor: mondo.ba