BL: Borusije su dvije, ali zna se koja je "prava"!
Rojs i Sančo strelci, pobeda "Milionera" u derbiju vrha Bundeslige! Fudbaleri Borusije Dortmund nastavili su sa odličnim rezultatima u Bundesligi gde su u 17. kolu pobedili Mehengladbah sa 2:1 na svom Signal Iduna parku. Više od 80. 000 gledalaca u Dortmundu ispratilo je duel imenjaka, u prvom susretu 17. kola Bundeslige, a na kraju je "žuti zid" proslavio pobjedu domaće Borusije. Ovaj Dortmund ima šampionski DNK, vaskrsao Mario Gece i rešio derbi! Menš još jednom potvrdio da van svog stadiona nije isti tim. . .
Fudbal 21.12.2018 | 23:15
Dortmund je ovom pobedom uspeo da se odmakne od svog najbližeg pratioca u derbiju čela tabele na kojoj su upravo dve Borusije.
"Milioneri" su poveli u 42. minutu kada je brzu kontru posle greške rivala povukao Rojs, spustio u šesnaesterac za Gecea, a ovaj prosledio do Sanča.
Sančo dribla udesno i ulazi u mrtav ugao, ali mu to nije smetalo da pogodi dalji ugao gola Mehengladbaha vrlo preciznim udarcem po zemlji.
Gosti uspevaju da izjednače već do poluvremena kada je Kramer prvo pokušao glavom sa druge stative da pogodi gol, a kada mu se lopta odbila, ispravio se i nogom je zakucao u mrežu za 1:1.
Meč je rešen u 54. minutu kada se Rojs sjajno ubacio iza leđa odbrane Mehengladbaha na petercu i asistenciju Gecea krunisao golom za 2:1.
Dortmund sada ima 42 boda i prvi je na tabeli Bundeslige, dok je Mehengladbah drugi sa 33 boda. Treći je minhenski Bajern sa takođe 33 boda, četvrti je Lajpcig sa 28, a peti je Ajntraht iz Frankfurta sa 27 bodova.
Dortmund je preboleo šok iz Dizeldorfa i na zimsku pauzu idu uz horske ovacije 80.000 navijača na Vestfalenu. Milioneri su na otvaranju poslednjeg kola prvog dela sezone savladali imenjaka iz Menhengladbaha (2:1), čime su obezbedili lepu zimnicu - plus devet u odnosu na večerašnjeg rivala i sigurnih plus šest u odnosu na najvećeg rivala Bajern. A možda i više, sve u zavisnosti o ishoda sutrašnjeg okršaja u Frankfurtu.
Nismo gledali spektakularan fudbal kakav su mediji u Nemačkoj najavljivali. Jednostavno, Dortmund nije smeo da se posle onog fijaska u utorak previše zaleće, a četa Ditera Hekinga po ko zna koji put ove sezone potvrdila je da kada napusti svoj Borusija park vučiju kožu menja za jagnjeću. Samo devet bodova iz devet utakmica na strani u ovoj polusezoni.
Čudesni Džejdon Sančo i još jedna porcija hvalospeva na njegov račun neće izostati ni ovga puta. Ipak, ključ je večeras bio u nečem drugom. Zvučaće pomalo čudno za one koji nisu gledali meč, ali odlučila je povreda Paka Alkasera na isteku pola sata igre. Španac je morao van terena, a Lusijan Favr još jednom je šansu ukazao zaboravljenom Mariju Geceu. Momak koji je pre četiri godine doneo Nemačkoj titulu prvaka sveta prošao je od tada do danas čudne pute, bio na korak da završi karijeru, da bi ove noći na Vestfalenu gotovo vaskrsao. Onako na oko bucmast, s viškom kilograma - barem tako deluje - Gece je dva puta divno asistirao, prvo pomenutom Sanču, a onda i Marku Rojsu za trijumf Dortmunda.
Sančo? Ne samo zbog gola u 42. minutu, koji je gotovo "izmislio", uz Marija Gecea zaslužuje titulu igrača utakmice. Kada god je imao loptu drhtali su i Heking i njegovi puleni. Uz svu tu svoju nezrelost i potez više bio je toliko dominantan da ni udvajanja nisu pomagala. Kod drugog gola takođe je "rukovodio" napadom, poslao loptu za Gecea, a ovaj kasnije našao Rojsa na petercu... Nada navijača Menša tinjala je samo tokom pauze, jer u smiraj prvog dela Krištof Kramer uspeo je da poravna na 1:1 i anulira za tren ono što je Sančo napravio koji minut ranije. Igrao je tom prilikom rukom Kramer, ali i sudija na terenu i oni u studiju procenili su gol treba priznati.
Menhengladbah nije imao dovoljno kuraži, možda ni kvaliteta, da ozbiljnije napadne kada je trebalo. Mladi Florijan Nojhaus, vezista koji je nosio tim cele sezone i prvi je kreativac, u potpunosti je podbacio. Bio je najlošiji igrač na terenu. Alesan Plea, "izguran" iz šesnaesterca, nije mogao ni da opepeli, baš kao ni najveći adut gostiju Torgan Azar.
Čak se može reći da je Dortmund rutinski priveo utakmicu kraju...
Rasprodati "Zignal-Iduna-Park" bio je poprište najzanimljivijeg meča 17. kola Bundeslige, ujedno i posljednjeg u 2018. godini, koje su otvorili imenjaci, Borusija Dortmund i Borusija Menhengladbah.
Više od 80.000 gledalaca ispratilo je derbi susret, a zadovoljniji su stadion napustili domaći navijači, čiji tim je slavio 2:1 (1:1), te zabilježio sedmi uzastopni prvenstveni trijumf protiv Menhengladbaha, koji je posljednji put iz ovog dvoboja kao pobjednik izašao u aprilu 2015. godine.
Briljirao je dvostruki asistent Mario Gece, dok su golove postigli Džejdon Sančo i Marko Rojs. Utješni pogodak za Menhengladbah djelo je Krištofa Kramera.
Iako su gosti iz Menhengladbaha pokazali zašto su, uz Bajern Minhen, najbliži pratioci lideru, Dortmund je ipak bio bolji i na kraju zasluženo slavio, te se učvrstio na vodećoj poziciji na tabeli i čini se, na najbolji način zaboravio šokantan poraz od Fortune, prvi u sezoni prije tri dana.
Prvi strijelac Dortmunda, ali i Bundeslige uz Luku Jovića, Pako Alkaser odigralo je samo pola sata, nakon čega je zbog povrede morao da napusti teren, ali se to nije previše odrazilo na igru raspoloženih "milionera".
Uzbudljivo je bilo u prvom poluvremenu, ali su golovi viđeni tek u finišu.
U 42. minutu Sančo je primio pas od Gecea, "izlomio" protivnika, a onda iskosa, iz veoma teške pozicije, pogodio suprotni ugao gola gostiju.
Ipak, domaći nisu uspjeli da sačuvaju prednost do odmora. U nadoknadi prvog dijela Kramer se dobro snašao u šesnaestercu domaćina, malo se poslužio i rukom, ali nije bilo namjere i na semaforu je zasijalo 1:1.
Ali, ni 10 minuta nije prošlo u nastavku, a mnogobrojni domaći navijači ponovo su dobili povod za slavlje.
Rojs je sada samo na gol zaostatka iza Jovića i Alkasera, koji su postigli po 12 pogodaka.
Sjajnu napadačku akciju odigrali su fudbaleri u žutim dresovima, Gece je još jednom bio asistent, ovaj put Rojsu, koji je klizeći po terenu sproveo loptu u mrežu i 11. ovosezonskim golom drugi put na meču osigurao prednost domaćinu.
Mogao se Gece, poslije dvije asistencije (što mu je prvi put pošlo za rukom na jednom meču još od 2013. godine), upisati i u listu strijelaca, ali se u 65. minutu ispriječila stativa.
Ovim trijumfom Dortmund je uvećao prednost u odnosu na najbližeg pratioca na devet bodova, pa će Bajern Minhen u subotu, na gostovanju Ajntrahtu u Frankfurtu (18.30) imati priliku da prestigne Menhengladbah i dođe do druge pozicije.
BUNDESLIGA - 17. KOLO:
Borusija Dortmund - Borusija Menhengladbah 2:1 (1:1)
/Sančo 42, Rojs 54 - Kramer 45+1/
U subotu:
Bajer Leverkuzen - Herta (15.30)
RB Lajpcig - Verder
Štutgart - Šalke
Hanover - Fortuna
Nirnberg - Frajburg
Ajntraht - Bajern Minhen (18.30)
U nedjelju:
Augzburg - Volfsburg (15.30)
Hofenhajm - Majnc (18.00)
TABELA: Borusija Dortmund (+1) 42, Borusija Menhengladbah (+1) 33, Bajern Mihnen 33, RB Lajpcig 28, Ajntraht 27, Volfsburg 25, Hofenhajm 24, Herta 24, Verder 22, Bajer Leverkuzen 21, Majnc 20, Frajburg 18, Augzburg 15, Šalke 15, Fortuna Diseldorf 15, Štutgart 14, Hanover 11, Nirnberg 11.
Izvor: B92/mozzartsport/mondo.ba
Komentari / 0
Ostavite komentar