Priča: Kako je Gvardiola lansirao "lažnu devetku"?!
Mesi, Ćavi i Anri objasnili. . . Britanski novinar, Dankan Mekmat, autor je novog dokumentarca "Uzmi loptu, dodaj je" u kojem je otkrio neke tajne Pepa Gvardiola i njegovog sistema igre.
Fudbal 22.12.2018 | 22:00
Bio je to sada već čuveni meč na "Santjago Bernabeu", odigran 2. maja 2009. godine kada je Barselona ponizila kraljevski klub primenivši novu taktiku.
U filmu, Ćavi je izjavio kako taj dan treba da uđe u istoriju fudbala kao datum kada je Gvardiola lansirao takozvanu "lažnu devetku".
"Tih 2:6 na stadionu Reala je bilo nešto posebno jer je to ušlo u istoriju fudbala, naročito kada je reč o fudbalskoj taktici", rekao je bivši vezista Barselone.
Tijeri Anri je rekao da je to bio "početak lažne devetke", a Mesi je objasnio kako je do svega došlo.
"Gvardiola me je pozvao dan pre utakmice da mi ispriča svoju novu zamisao. Čim sam došao, rekao mi je da ćemo na utakmici sa Realom mi u napadu zameniti pozicije. Sa njim i Titom Vilanovom sam gledao video snimke koje smo proučavali", rekao je Mesi.
U filmu se vidi kako Ćavi, pokušavajući da objasni kretanje igrača, koristi staklene čaše.
"Gvardiola je promenio sistem. Rekao je Anriju da igra između Realovog štopera i beka, da Eto ulazi u tako oslobođen prostor. To ja napravio tako što je gledao kako se kreću štoperi Reala, Kanavaro i Mecelder, shvatio je da mu ne treba klasična devetka. Odabrao je umesto toga da ih nadvlada i stvori brojčanu prednost ulascima kroz sredinu. Imali smo na taj način loptu i igrača više", objasnio je Ćavi.
Rezultat je pokazao sve. U Realu su bili šokirani, a Gvardiola je zadovoljno trljao ruke. Anri je gol postigao posle sjajno osmišljene taktike.
"Sve je bilo kako je Pep želeo. Moja sloboda kretanja i Mesijevo dodavanje došli su kao posledica toga što je Mesi čekao sa odigravanjem i tako naterao odbranu Reala da okleva. Eto je izveo taktički manevar odlaskom u drugu stranu, a ja sam ušao u prazan prostor i postigli smo gol", objasnio je Anri.
Izvor: B92
Komentari / 0
Ostavite komentar