SP: Litvanija zgazila Hrvatsku, Morača progutala Turke!

Crna Gora na korak od Mundobasketa, Hrvati na korak. . .  "Sokolovi" su od sinoć znatno bliži odlasku na Svetsko prvenstvo, baš kao što su i "vatreni" znatno dalje od istog cilja. Da li će "orlovi" napraviti korak unapred ili unazad, saznaćemo u ponedeljak uveče.

Košarka 03.12.2018 | 09:15
Košarkaši Crne Gore napravili su veliki preokret večeras u "Morači" i devet poena zaostatka u 35. minutu utakmice sa Turskom pretvorili u pobedu istom razlikom posle koje se nalaze na korak od plasmana na Svetsko prvenstvo!

Na kraju, u 10. kolu "revolucionarnih" FIBA kvalifikacija za finalni turnir 2019. godine: Crna Gora - Turska 71:66 (13:17, 24:21, 21:17, 13:11).

"Sokolove" od prvog odlaska na Mundobasket deli jedna pobeda u februarskom finišu druge runde kvalifikacija - bilo u Kijevu nad Ukrajinom, bilo u Podgorici nad Letonijom.

Iako su momci selektora Zvezdana Mitrovića u ovom novembarsko-decembarskom prozoru napravili dva podviga u praktično eliminacionim utakmicama, prvo u Rigi nad Letonijom, a potom i Podgorici nad uveliko plasiranom Turskom, i dalje ih čeka veliki posao 22. i 25. februara utoliko što se sastaju sa direktnim rivalima za treće mesto u Grupi I iz koje su odlazak u Kinu obezbedili Španija i Turska.

Istog dana u Kaunasu, košarkaši Hrvatske zabeležili su poraz koji je ih je vratio korak unazad na putu ka turniru u Kini od 31. avgusta do 15. septembra sledeće godine.

Možda se, posle ishoda utakmica u Mađarskoj i Poljskoj, može reći i da je sastav selektora Dražena Anzulovića napravio dva, pa i tri koraka unazad.

Domaćin, iako sa obezbeđenim učešćem na završnici, "nije imao razumevanja" za nezavidnu situaciju u kojoj su se nalazili gosti: Litvanija - Hrvatska 79:62 (26:11, 17:28, 24:10, 12:13).

Iste večeri, Mađarska je kao domaćin teško i posle produžetaka savlada Holandiju, izbacila goste iz konkurencije za treću poziciju i zadržala priliku da u poslednjem kolu, 25. februara, pobedom nad Hrvatskom izbori jednu od 32 pozicnice za Mundobasket 2019 - 91:86, 78:78 (12:15, 22:14, 22:24, 22:25, 13:8).

Ovu borbu mogla bi u međuvremenu da obesmisli Poljska, koja je deklasirala Italiju rezultatom 94:78 (31:18, 21:23, 21:24, 21:13) i stigla, poput Crne Gore, nadomak cilja.

Kao i u Grupi I, u poslednja dva kola Grupe J sastaće se međusobno tri reprezentacije koje se bore za to jedno, poslednje mesto koje vodi dalje: u pretposlednjem kolu, 22. februara, Hrvatska dočekuje Poljsku, dok tri dana kasnije gostuje Mađarskoj. Poljaci, koji iz prve faze nose bolji skor sa Mađarima, dovoljna je jedna pobeda za prolazak kroz cilj - ako ne u Zagrebu, onda tri dana kasnije pred svojim navijačima nad eliminisanom Holandijom.

Mađari, čekajući pozitivne vesti sa ostalih parketa, gostovaće Italiji i potom (možda) igrati "utakmicu decenije" sa Hrvatskom.

Morača progutala Turke, Crna Gora korak bliže Mundobasketu. Sjajne partije Dubljevića i Ivanovića.

Košarkaši Crne Gore pobedili su u Podgorici selekciju Turske sa 71:66 u desetom kolu kvalifikacija za Svetsko prvenstvo i napravili važan korak ka plasmanu ka završnom turniru.

U februaru sledeće godine, Crna Gora gostuje Ukrajini, a dočekuje Letoniju u poslednjem kolu. Dve pobede u tim okršajima Sokolovima svakako donose vizu za Mundobasket.

Do večerašnje pobede u hali Morača izabranici Zvezdana Mitrovića došli su zahvaljujući  odličnim partijama Bojana Dubljevića i Nikole Ivanovića.

Turska je sredinom treće četvrtine imala osam poena prednosti, ali je Crna Gora odgovorila serijom 11:0 (uz dve trojke Dubljevića i jedne Ivanovića), a nakon toga u poslednjoj deonici proradila je i crnogorska odbrana.

Ivanović je ubacio 21 poen, Dubljević 17, a sjajnu rolu imao je Ognjen Čarapić sa 11. U turskom timu najbolji  su bili Doguš Balbaj i Samih Erden sa po 14 poena.

Litvanija zgazila Hrvatsku, Kockasti daleko od Mundobasketa! Sjajnom igrom u trećoj četvrtini domaćin u Vilnjusu trasirao put ka pobedi.

Hrvatska košarkaška reprezentacija upisala je novi poraz u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo. Na teškom gostovanju u Vilnjusu, reprezentacija Litvanije slavila je sa 79:62.

S obzirom da je Poljska pobedila Italiju, Hrvati moraju da upišu dve pobede u preostala dva meča, dok Poljaci moraju obe da izgube. S tim da Hrvatska mora da slavi u međusobnom duelu sa Poljskom preko šest poena razlike.

Od početka utakmice bilo je jasno da će izabranici Dražena Anzulovića biti u podređenom položaju u večerašnjoj utakmici.  Već posle prve četvrtine Litvanija je imala prednost od 15 poena.

Hrvati su se u nastavku vratili zahvaljujući dobroj mini roli Jakova Mustapića i prišli na minus četiri.

Polako, ali sigurno, domaćini su koristili sve greške hrvatske obrane. Serijom od 11:0 stigli su Litvanci do velikih 18 poena prednosti na ulasku u poslednju deonicu. I tu je bio kraj.

Najefikasniji u redovima Hrvatske bili su Miro Bilan sa 12 poena, a kod Litvanaca, Seibutis je ubacio 15 poena, dok je Martinas Ehoda postigao 12 poena.

Hrvati izgubili, ali i dalje imaju šansu... Litvanija je došla do rutinske pobjede u Viljnusu protiv Hrvatske, kojoj je večeras bila potrebna pobjeda Italije u Poljskoj, ali do toga nije došlo. Ipak, Hrvati i dalje imaju šansu..

Litvanija je već osigurala plasman na Svjetsko prvenstvo, ali je večeras uspkos tome imala motivaciju da dođe devete pobjede u kvalifkacijama.

Domaćini su u prvom poluvremenu imali i 15 koševa prednosti, ali su Hrvati do odmora smanjili na 43:39, ali "kockasti" su u trećoj četvrtini posustali i doživjeli šesti poraz u kvalifikacijama, ali nisu izgubili sve šanse da se nađu u Kini 2019. godine.

Ipak, ne zavise od sebe..

LITVANIJA - HRVATSKA 79:62 (26:11, 17:28, 24:10, 12:13)!

Naime, njima je bilo potrebno da Italija večeras bude bolja od Poljske, čime se otvarala mogućnost da pobjedama nad Poljskom i Mađarskom u februaru izbore plasman na Mundobasket.

Ipak, Poljaci su pobjedom protiv Italije, (94:78), Hrvatskoj pobjegli na dvije pobjede više i u zadnja dva kola bi morali izgubiti obje utakmice, a Hrvati ostvariti dvije pobjede da bi se našli u Kini sljedeće godine.

Poljska gostuje u Hrvatskoj 22. februara, pa potom igra kod kuće protiv otpisane Holandije u zadnjem kolu tri dana kasnije.

Da li će reprezentacija Srbije napraviti korak unapred ili unazad, saznaćemo u ponedeljak uveče kada počne utakmica u "Pioniru". Međutim, bez obzira na ishode mečeva 10. runde u našoj, Grupi L, "orlovi" će u februaru direktno odlučivati o svojoj sudbini.

Grupa I

nedelja

Slovenija – Letonija 77:82 (22:20, 24:9, 16:29, 15:24)
Španija – Ukrajina 72:68 (20:14, 19:17, 15:17, 18:20)
Crna Gora – Turska 71:66 (13:17, 24:21, 21:17, 13:11)

Tabela: Španija 8-2, Turska 7-3, Crna Gora 6-4, Letonija 6-4, Ukrajina 5-5, Slovenija 2-8.

Grupa J

nedelja

Mađarska – Holandija 91:86, 78:78 (12:15, 22:14, 22:24, 22:25, 13:8)
Litvanija – Hrvatska 79:62 (26:11, 17:28, 24:10, 12:13)
Poljska – Italija 94:78 (31:18, 21:23, 21:24, 21:13)

Tabela: Litvanija 9-1, Italija 7-3, Poljska 6-4, Mađarska 5-5, Hrvatska 4-6, Holandija 3-7.

Grupa K

Rusija - Češka (17.30)
BiH - Finska (19.00)
Francuska - Bugarska (19.00)

Tabela: Francuska 8-1, Češka 7-2, Rusija 5-4, Finska 4-5, Bugarska 4-5, Bosna i Hercegovina 2-7.

Grupa L

ponedeljak

Gruzija - Izrael (16.00)
Nemačka - Estonija (20.00)
Srbija - Grčka (20.15)

Tabela: Grčka 9-0, Nemačka 8-1, Srbija 5-4, Gruzija 4-5, Izrael 4-5, Estonija 2-7.

Izvor: mondo.rs/mondo.ba/mozzartsport