ABA: Olimpija pobijedila FMP!
Košarkaši Olimpije iz Ljubljane na domaćem terenu su savladali FMP u devetom kolu ABA lige rezultatom 88:86. Nikitović trgao Olimpiju! U regionalnom debiju pod vođstvom srpskog trenera, šampion Slovenije prekinuo niz poraza. Bitadze briljirao, nova pobeda Mege u ABA ligi. Košarkaši Mege pobedili su Cibonu na svom terenu sa 82:80, u devetom kolu ABA lige.
Košarka 25.11.2018 | 08:15
Na utakmici je viđeno dosta preokreta i dramatična "penal" završnica.
FMP je bolje otvorio meč i vodio tokom celog prvog poluvremena, mada je u trećoj deonici Olimpija preuzela vođstvo i sa prednošću ušla u poslednjih deset minuta.
Gosti su uspeli ponovo da povedu početkom poslednjeg kvartala, ali je Olimpija preuzela prednost koju nije ispustila sve do kraja utakmice.
U dramatičnoj završnici Marko Jeremić je zaradio nesportsku ličnu grešku na sedam sekundi do kraja. Badžim je pogodio jedno slobodno bacanje i povisio prednost domaćina na četiri poena prednosti.
Marko Simonović je bio fauliran, ali je promašio oba slobodna bacnanja, te su Slovenci zatim faulirali Pota na šutu za tri poena. Pot je pogodio dva penala, namerno promašio treće, ali nije FMP nije uspeo da napravi čudo.
Najefikasniji u klubu iz Železnika bio je Dragan Apić sa 21 poenom, dok je pobednički tim sa 19 predvodio Blaž Mesiček.
FMP ima četiri pobede i pet poraza, dok je Olimpija ostvarila treći trijumf u regionalnom takmičenju.
Zmajčeki više nisu na začelju Jadranske lige, posle jedne pobede skočili su na sredinu tabele. Eto, toliko je u donjem domu regionalnog takmičenja izjednačena konkurencija, a ne treba zaboraviti da je razlika između četvrtoplasiranog Partizana i poslednjeplasiranog Mornara tek dve pobede. Olimpija je u dramatičnoj završnici savladala FMP i to rezultatom 88:86, za treću recku u sezoni.
Novi trener Saša Nikitović tako je zabeležio prvi trijumf na novom poslu. Utakmica je rešena posle prave drame u samom finišu, gde je domaćin bio mirnije ruke. Najzaslužniji za prvi trijumf Olimpije nakon pet uzastopnih poraza bili su Blaž Mesiček i Roko Badžim. Oni su, naime, bili gotovo bez greške sa linije slobodnih bacanja u završnom minutu utakmice i tek jednom nisu pogodili iz šest šuteva. Miha Lapornik je na nešto manje od minut i po započeo niz, mada Marko Simonović nije uspeo na isti način da završi utakmicu. Stefan Pot i Dragan Apić su, jasno je, bili ti koji su diktirali igru kod gostiju i bili zaduženi da odgovore sa crte, mada je Olimpija bila za nijansu bolja. Pot je čak u poslednjoj sekundi utakmice uspeo da izvuče tri slobodna bacanja, ali je bio precizan tek dva puta. Probao je da namernim promašajem iz trećeg pokušaja izvuče nešto više, ali nije uspeo.
U domaćim redovima najefikasniji je bio Mesiček sa 19 poena, dok je Lapornik dopisao 17 poena. Kod FMP Apić je imao 21, a Pot 15 poena (11/19 sa penala). Matic Rebec je meč završio sa 16 poena, sedam asistencija, tri ukradene i pet izgubljenih lopti.
Posle pet uzastopnih neuspeha - Olimpija je pobedila!
Na kraju nedelje u kojoj je "zmajčeke" preuzeo mladi srpski trener Aleksandar Nikitović, Ljubljančani su u "Stožicama" savladali FMP, ostvarivši prvi "jadranski" trijumf nakon mesec i po.
Posle borbenog duela, rešenog u penal završnici, radovali su se na klupi domaćih, jer su popravili skor i pomakli se sa začelja tabele:
Olimpija - FMP 88:86 (16:21, 17:12, 22:22, 33:31)
Duel koji je trajao dva sata i osam minuta odlučen je u poslednjih 60 sekundi, tokom kojih su domaći ostali mirniji na liniji za slobodna bacanja.
Blaž Mesiček je 22 sekunde pre kraja postavio 83:80, kaznio prethodna tri promašaja Stefana Pota sa "crte" i doneo prednost slovenačkom timu, koja se u dramatičnoj završnici ispostavila dovoljnom za trijumf.
Nesportski faul Marka Jeremića učinio je da Olimpija sedam sekundi pre kraja ima uzastopne šanse da "overi" pobedu i to je i učinila, iako na liniji penala nisu blistali ni Roko Badžim (1/2), ni Marko Simonović (0/2).
"Panterima" je u preostalom vremenu bilo omogućeno da samo ublaže poraz, što su i učinili Potovim pogocima sa "crte", dok su se Nikitovićevi igrači pozdravljali i hrabrili, nakon trijumfa koji nagoveštava njihov izlazak iz krize.
Iscrpljujući meč slovenačkog i srpskog tima protekao je u prednosti Beograđana u prvom delu i smenama u vođstvu do završnice. Poslednji put bilo je nerešeno šest minuta pre kraja (60:60), a Luka Lapornik je tada preuzeo inicijativu i ubacio do kraja 15 od svojih 17 poena.
Iskusni Slovenac "vezao" je u tim trenucima devet poena, zajedno sa krilnim centrom Marvinom Džounsom pokrenuo je Olimpiju, a Mesiček je u finišu zajedno sa njima pogurao ekipu ka veoma važnom trijumfu.
Među "panterima" je ponovo najistaknutniji bio centar Dragan Apić i vodio je ekipu sa 21 poenom i pet skokova, u utakmici nakon koje će FMP dočekao pauzu sa skorom 4-5.
Bitadze briljirao, nova pobeda Mege u ABA ligi. Košarkaši Mege pobedili su Cibonu na svom terenu sa 82:80, u devetom kolu ABA lige.
Mega je druga na tabeli sa sedam pobeda i dva poraza. Cibona ima skor 3/6.
Megu je do pobede u Sremskoj Mitrovici predvodio Goga Bitadze sa 28 poena, a sa 16 se istakao i Luka Ašćerić.
Najefikasniji u ekipi Cibone sa 14 bio je Ivan Novačić.
Viđena je veoma dobra utakmica u Sremskoj Mitrovici, a Mega je došla do pobede zahvaljujući slobodnim bacanjima Luke Ašćerića na pet sekundi do kraja meča. Marić je imao šut za pobedu, ali je promašio.
Cibonin Marić "poštedeo" Megu! Tim Dejana Milojevića u uzbudljivoj završnici stigao do sedme pobede u ABA ligi, čime je obezbedio još nedelju dana u vrhu tabele.
Poraz, pobeda, poraz, pobeda!
U takvom je ritmu ekipa Mega Bemaxa, nakon maltene senzacionalne serije od pet trijumfa na startu regionalnog takmičenja.
U meču 9. kola, beogradski klub koji kao domaćin igra u Sremskoj Mitrovici, slavio je protiv Cibone rezultatom 82:80 (15:18, 22:22, 27:22, 18:18).
Mega je tako popravila skor na 7-2 i čeka ishod utakmice Zadar - Budućnost u ponedeljak uveče, da bi saznala da li će na dvonedeljnu pauzu otići kao drugoplasirana u ABA ligi, ili na deobi druge i treće pozicije.
Dramatičan finiš, u kome je Milojević posle nesmotrenog faula utrčao u teren da "zgromi" mladog reprezentativca Andriju Marjanovića, okončan je promašenim šutem za tri poena Igora Marića, koji je - doduše, iz nimalo lake pozicije - propustio šansu da donese trijumf Zagrepčanima.
Cibona (3-6) je kompletirala i treći mini-ciklus sa tri ista ishoda. Ove sezone nanizala je tri poraza, tri pobede i sada opet tri poraza.
Nezadrživi Gruzijac Goga Bitadze nanizao je 28 poena, šest skokova i tri blokade, a bek Luka Ašćerić 16 poena, sedam skokova i sedam asistencija.
Na drugoj strani je najviše pružio Ivan Novačić (14 poena), dok je srpski plejmejker Marko Ljubičić sakupio 12 poena, pet skokova i šest asistencija, ali uz slabe procente šuta - 3/10 za dva, trojke 1/7 i slobodna bacanja 3/7!
Cibona je bila bolja u prvom poluvremenu, pogotovo u drugoj četvrtini, kada je čak četiri puta išla do "plus osam".
Mega se pribrala u finišu tog dela utakmice i odradila prvu polovinu serije od 10:0, zahvaljujući kojoj je u 22. minutu preokrenula na 42:40. Usledilo je malo rezultatske "klackalice", pa nova serija domaćih, ovog puta od 9:0, u režiji Bitadzea i Janjića - 54:46.
Time ipak nije slomljen otpor "cibosa", koji su se preko Uljarevića i Novačića vratili u meč do kraja treće deonice (64:62), da bi Uljarević trojkom i Džeferson poslali Megu u nenadani deficit od 64:67.
Drama je nagoveštena u 37. minutu, kada su Ašćerić i Novačić trojkama doneli svojim ekipama kratkotrajna vođstva od 74:73, odnosno 74:76.
Usledila je serija Mege od 7:2, u kojoj su svi poeni bili delo Bitadzea, uključujući koš i dodatno bacanje i lake poene na sjajnu asistenciju Mokoke, za 81:78 na 14 sekundi pre kraja.
Taman kada se učinilo da je pobeda nadohvat ruke, početnički je pogrešio Marjanović. Šest sekundi pre kraja naseo je na fintu Uljarevića i faulirao ga pri šutu za tri, ali mladi plejmejker Cibone je iskoristio samo dva od tri slobodna bacanja - 81:80.
Ašćerić je posle brzog faula takođe bio nesiguran (82:80) i Mega je u poslednjih pet sekundi strepela od izjednačenja i produžetka, ali i od šokantnog poraza.
Na sreću Milojevića i njegovih izabranika, Igor Marić je promašio trojku za "biti il' ne biti"...
Mega će takmičenje u ABA ligi nastaviti 10. decembra, gostovanjem u Podgorici.
REZULTATI 9. KOLA:
Partizan - Zvezda 71:77
Olimpija - FMP 88:86
Mega - Cibona u toku
u nedelju:
Cedevita - Krka 19.00
u ponedeljak:
Zadar - Budućnost 18.00
Mornar - Igokea 21.00
TABELA: Zvezda 9-0, Mega 7-2, Budućnost 6-2, Cedevita 4-4, Partizan 4-5, FMP 4-5, Zadar 3-5, Igokea 3-5, Krka 3-5, Olimpija 3-6, Cibona 3-6, Mornar 2-6.
Izvor: B92/mondo.rs/mozzartsport
Komentari / 0
Ostavite komentar