Najbolji bojkutuju novi Dejvis kup?!

Najbolji igrači sveta bi mogli da bojkotuju novi format Dejvis kupa! Đerar Pike, osnivač i predsednik kompanije Kosmos koja je promoter novog formata Dejvis kupa, mogao bi da naiđe na neočekivane probleme.

Tenis 27.10.2018 | 20:30
Najbolji bojkutuju novi Dejvis kup?!
Posle promene formata takmičenja i 118 godina tradicije, naredne sezone igraće se po novom sistemu, na turniru čiji će učesnik biti 18 reprezentacija.

Iako su obezbeđene jake novčane nagrade, Pike i saradnici ipak bi mogli da imaju problem da ubede one najbolje da im se pridruže, a kako piše "L'Ekip", ni bojkot nije isključen kao opcija.

List prenosi kako su najbolji svetski teniseri poslali dopis Međunarodnoj teniskoj federaciji (ITF) i u njemu poručili kako odbijaju da igraju u ovom takmičenju ako ono bude zakazano za nedelju od 18. do 24. novembra 2019. 

Poznato je da je upravo Đerar Pike predvodio delegaciju Kosmos grupacije koja je putovala na masters u Šangaj sa ciljem da ubedi drugog tenisera sveta, Novaka Đokovića, da se priključi takmičenju. 

Nije poznato sa kakvim su se rezultatima vratili iz Kine ni da li su dobili pozitivan odgovor od Đokovića, ali sudeći prema poslednjim informacijama, pred njima je veliki posao da ubede one najbolje da zaigraju.

Iz ITF su pokušali da spuste loptu i objasne kako "ne bi bio smak sveta" i da oni najbolji ne zaigraju. 

"Pogledajte primer Svetskog prvenstva u fudbalu ovog leta. Italija se nije kvalifikovala za završni turnir, pa nije bio kraj sveta, turnir je održan. Biće života i kada se trio najboljih tenisera sveta penzioniše. Računamo na budućnost, na nove generacije", rekao je šef marketinških operacija ITF, Keli Ferveder. 

On je dodao kako novi format već ima podršku ovogodišnjih finalista iz Hrvatske, Marina Čilića i Borne Ćorića, te da je i Nemac Aleksander Zverev sada bliži tome da ipak zaigra. 

Problem je i eventualno sudarane timskih takmičenja, pošto je ATP postigao dogovor za obnovu Svetskog timskog kupa, koje će se počevši od 2020. održavati u januaru. Turnir, koji se igrao u periodu od 1978. do 2012. ponovo se vraća u kalendar, na njemu će se takmičiti 24 tima a nagradni fond že biti 15 miliona dolara uz ATP poene koji će biti dodeljivani kao stimulans za učesnike. 

Za sada ITF i ATP rade na tome da se dogovore kako bi se unuduže od 2020. Dejvis kup organizovao kao jedino timsko takmićenje u septembru 2020. Poznato je da je učešže na prvom finalu dejvis kupa 2019. u Madridu potvrdio jedini prvi igrač sveta, Španac Rafael Nadal. 

Takođe, u četvrtak je objavljeno da će direktor prvog Dejvis kup takmičenja u novom formatu biti Španac Albert Kosta.

Izvor: B92

Komentari / 0

Ostavite komentar