Kako do karte za Juve? Preko ultrasa i mafijaške N'drangete!
Jedna od priča dana u Italiji je izveštaj koji sadrži prisluškivane razgovore "ultrasa" Juventusa i mafijaške organizacije "N'drangeta".
Fudbal 25.10.2018 | 23:00"Anti-amfija" sektor italijanske policije intervjuisao je predsednika kluba Andreu Anjelija, ali on nikad nije bio optužen da ima poznate veze sa organizovanim kriminalom. Član čuvene porodice Anjeli suspendovan je potom na godinu dana, što je kasnije u žalbenom postupku smanjeno na tri meseca, ali samo zbog kršenja pravila prilikom prodaje karata.
Italijanska televizija "RAI" u nedelju uveče emitovala je poseban program posvećen ovom slučaju, koji je počeo utakmicom Juventusa i Milana u aprilu 2013. godine.
Transparent na "Kurvi sud", južnoj tribini na kojoj se okupljaju navijači Juventusa, sadržao je natpis "i Gobbi", nadimak navijača Juventusa, i tužilac u Torinu u njemu je prepoznao "ulazak" N'drangete među ultrase italijanskog šampiona.
Ključni čovek u istrazi je bio Roko Dominel, sin navodnog mafijaškog bosa, za koga se tvrdilo da je počeo da "tapka" karte. Tvrdilo se da je Juventus godinama znao da "ultrasi" prodaju karte koje su dobili po povlašćenim cenama, ali da nisu znali da one idu u ruke "N'drangete".
Navedeni Bući, čije je telo pronađeno ispod vijadukta, bio je uključen u preprodaju karata i istražitelji su njegov telefon prisluškivali dve godine. Prema objavljenom izveštaju, u tom periodu nije bio prisluškivan samo tri sata - i to tri sata pre nego što je preminuo.
Razlog za "anomaliju" je nestanak struje u kancelariji tužioca.
Bući je pre smrti bio ključni "poručnik" lidera ultras grupe "Drughi", Dina Maciole. Maciola je zloglasna figura, ne koristi internet niti poseduje mobilni telefon. Njegova poslednja fotografija datira iz 1989. godine i to sa slikanja u policiji zbog oružane pljačke tokom koje je život izgubio jedan policajac.
Godinama je na stadionu "Dele Alpi" stajao baner sa natpisom "ćao Dino", kao poruka lider ultrasa u zatvoru.
Na slobodu je pušten 2005. i odmah mu je izrečena zabrana prisustva utakmicama, a ultras grupa Rome "Fedayn" ga je pozdravila u februaru te godine sa natpisom "ćao Dino, dobrodošao nazad". Nakon povratka lidera, grupa "Drughi" je pokušala da ponovo zavlada na "Kurvi sud" nauštrub grupe "Black & White Fighters", a Mociola je i sam izboden tokom sukoba dve rivalske frakcije 2006.godine.
Na kraju, "Drughi" su uspeli u svojoj nameri da se nametnu kao dominantna ultras grupa, ali pošto Mociola nije mogao da prisustvuje utakmicama, poslove je delegirao svojim poručnicima. Rafaelo Bući, koji je imao diplomu računovođe, vodio je finansijske poslove, uključujući i preprodaju karata.
Samim tim, postao je duboko uključen kada se "N'dragenta" uključila u "posao". Takođe, je imao vezu sa klubom koju su mu "bjankoneri" dali kako bi smanjili uticaj grupe"Drughi". Bio je popularna i prepoznatljiva figura na "Kurvi sud", pa su čelnici Juventusa želeli da ga koriste kao posrednika, jer su smanjivali broj ulaznica koji su davali ultrasima.
Kada je Bući došao "pod lupu" zbog istrage, rekao je da se oseća uplašeno, jer je bio u dodiru sa klubom, ultrasima i, navodno, sa "N'drangetom".
Iako je zvanična verzija autopsije utvrdila da je počinio samoubistvo, njegova partnerka Gabrijale Bernardis tvrdila je da se "mogu videti dokazi da je bio pretučen," dok je porodični advokat govorio o posekotini iznad oka i drugim znakovima na telu koji se ne slažu sa tvrdnjom da je pao sa vijadukta.
Istražitelji su odmah preusmerili prisluškivanje na bivšeg šefa osiguranja torinskog kluba, Alesandra D'Anđela, i bivšeg komercijalnog direktora Frančeska Kalva, koji je tada radio u Barseloni.
D'Anđelo je rekao Kalvu "mrtav je", a bivši direktor odgovara "znam, već sam znao".
Klupski šef osiguranja dodao je da je Bući "bio prestravljen juče", smatrajući da će ga "N'drangeta" ubiti "bilo kojeg trenutka", jer "je razgovarao sa tužiocima". Međutim, autori emisije "RAI" televizije tvrde da nijedan od njih dvojice nije saslušan pred tužiocem zbog tih izjava.
Federiko Rufo, voditelj emisije, je kasnije prikazan kako "juri" bivšeg generalnog menadžera Juventusa Đuzepa Marotu i pita ga o prisluškivanjima, ali ne dobija nikakav komentar.
Bući je u poslednjim danima sarađivao sa istražiocima i 48 sati pre smrti poslao je "sms" poruku broju koji nije dostupan javnosti u kojoj je pisalo da je "u sr...".
Zajednička taktika koju "N'drangeta" koristi da pere novac je lutrija i popularni "greb-greb", a izveštaj navodi da je Bući osvojio 3.111 evra za jedan dan igre, a 200.000 evra ukupno. Dva dana pre smrti tvrdi se da je osvojio oko 25.000 evra, a svi listići dolaze iz prodavnice duvana u Kuneu.
Autor emisije je kontaktirao prodavca, koji je insistirao da je sve "čisto" i da je Bući bio "najsrećniji čovjek u Italiji". Kakav paradoks.
Bućijev telefon sadržao je podatke o osobama kojima je davao karte dobijene od Juventusa, a to je praksa skoro svojih klubova u Italiji i nikad nije negirana.
Ipak, veze ultrasa i kluba su došle pod lupu sa optužbama da je bivši šef osiguranja Alesandro D'Anđelo dozvoljavao da se parole sa uvredljivim natpisima na gradskom derbiju protiv Torina unesu na stadion, kako bi se sprečio štrajk "Kurve sud".
Emisija je sadržala i intervju sa Andreom Puntornom, članom ultras grupe "Bravi Rafazzi".
"Kupio sam dve kuće i pekaru. Bilo nas je 600-700, ali nisu svi bili iz Torina. Brinuli smo se o kartama i zaradili nešto novca. Odakle su one dolazile? Pa od Juventusa, to normalno zar ne? Oduvek je bilo tako", rekao je on.
Puntorno dalje navodi da su za jednu kartu naplaćivali od 200 do 300 evra, u zavisnosti od važnosti utakmice i veličine rivala.
Lepo Elkan, unuk Đanija Anjelija, je takođe spomenut jer je bio previše blizak sa ultras grupom "Drughi". Tvrdi se da je on želeo da postane predsjednik Juventusa 2009. i da se našao sa Rokom Dominelom u to vreme. On je tražio da se na "Olimpiku" istakne baner sa natpisom "Lapo Predsjednik".
Ono što nije "izronilo" u emisiji jeste dokaz da je klub bio svestan da se "N'drangeta" infiltrirala među ultrase. Sa druge strane, prodavanje ulaznica ultrasima "na kredit" je ustaljena praksa u Italiji, iako je protiv pravila.
Ono što emisija zaključuje je da je Bući možda ubijen od strane mafije jer je razgovarao sa tužiocima, iako je zvanično njegova smrt proglašena kao samoubistvo.
Jedan od bivših članova grupe "Drughi" je u emisiji insistirao da Bući nije počinio samoubistvo.
"Ćićo je bio glup. Nije mu trebao novac i znao je vrlo dobro s kim ima posla. Novac je lep svima, čak sam i ja dogovarao neke stvari, ali to je sitno. Sasvim je drugo imati bliske veze kao on koje stvaraju povezanost. Tu je otišao predaleko".
Izvor: mondo.rs
Komentari / 0
Ostavite komentar