Vimbldon protiv tradicije!

Od 2019. uvodi se taj-brejk odlučujućeg seta na londonskom grend slemu.  Kraj za maratone na Vimbldonu – uveden taj-brejk u petom setu! Čelnici najvećeg teniskog turnira Vimbldona odlučili su da od 2019. uvedu taj-brejk i u peti set, od rezultata 12:12.

Tenis 21.10.2018 | 15:30
Vimbldon doneo istorijsku odluku: Nema više 70:68! Najstariji teniski turnir na svetu od sledeće godine uvodi važnu promenu.

Najstariji i najprestižniji teniski turnir na svetu, Vimbldon u svojoj 142. godini postojanja donosi zaista revolucionarnu promenu, s obzirom da se londonski grend slem retko menja. U svakom pogledu.

Stara pravila, koja postoje već skoro vek i po polako gube kontakt sa vremenom i stvranošću, te je red i da se prilagode. Tako je poslednja odluka da se uvede taj-brejk u zaključnom setu i to pri rezultatu 12:12 u gemovima. A to znači da više neće biti mamutskih susreta koji su često predstavljali veliki problem kako za tenisere, tako i za organizatore.

Podsetimo, najduži singl meč u istoriji profesionalnog tenisa odigran je 2010. u Vimbldonu između Francuza Nikole Majua i Amerikanca Džona Iznera, pošto je igran tri dana, a ukupno su njih dvojica provela 11 sati i pet minuta na terenu. Na kraju se slavio Izner rezultatom 6:4, 3:6, 6:7 (7), 7:6 (3) i 70:68!

Ova odluka doneta je nakon nekoliko višečasovnih maratona prethodnih godina, a pre svega nakon istorijskog polufinala između Džona Iznera i Kevina Andersona ove godine.

Amerikanac i Južnoafrikanac su u polufinalu turnira igrali šest sati i 35 minuta dok na kraju Anderson nije slavio sa 7:6 (8), 6:7 (7), 6:7 (11), 6:4, 26:24.

Samo je poslednji set trajao skoro tri časa!

Najduži meč u istoriji Vimbldona odigrao je takođe Izner, protiv Francuza Nikole Maua 2010. kada su se borili čak 11 sati i pet minuta dok Amerikanac nije slavio 6:4, 3:6, 6:7 (7), 7:6 (3), 70:68.

"Iako su mečevi koji dugo traju u petom setu retki, smatramo da borba posle 12:12 utiče na mogućnost igrača da na odgovarajući način završi meč, a uvođenje taj-brejka istovremeno omogućava prihvatljiv rok trajanja meča", rekao je predsednik Ol Ingland teniskog kluba Filip Bruk.

Vimbldon, najstariji teniski turnir na svetu, koji se igra od 1877, odlučio je da od svog 133. izdanja, napravi istorijsku promenu.

Ol Ingland klub saopštio je će se od 2019. godine na Vimbldonu igrati taj-brejk u odlučujućem setu.

Taj-brejk u odlučujućem setu igraće se od rezultata 12:12 u gemovima, a novo pravilo će se primenjivati u svim kategorijama.

To znači da maratonski mečevi, uključujući i najduži u istoriji odigran 2010. godine, više neće moći da se ponove.

Na Vimbldonu 2010. Džon Izner i Nikola Mau u prvom kolu odigrali su najduži duel ikada u teniskom sportu.

Taj meč igrao se tri dana, počeo je u utorak, 22. juna u 18.18 časova i trajao je 11 sati i pet minuta, odnosno do četvrtka, 24. juna u 16.49 minuta, a Izner ga je rešio u svoju korist rezultatom 6:4, 3:6, 6:7 (9:7), 7:6 (7:3), 70:68.

Poslednji set trajao je osam časova i 11 minuta.

Još nekoliko puta odigrani su maratoni na trećem grend slemu sezone, uključujući i ove godine, kada je opet Džon Izner bio akter.

Amerikanac je u polufinalu igrao protiv Kevina Andersona iz Južne Afrike šest sati i 35 minuta, što je drugi najduži meč odigran na Vimbldonu svih vremena.

Anderson ga je dobio rezultatom 3:2 (7:6, 6:7, 6:7, 6:4, 26:24), a poslednji set trajao je duže od tri sata.

Ovom promenom uvođenja taj-brejka u odlučujući set, Vimbldon je postao drugi grend slem turnir koji je to uradio posle US Opena. Razlika je u tome što u Njujorku taj-brejk počinje pri rezultatu 6:6.

Izvor: mozzartsport/B92/mondo.rs