Ulazimo u 70. minutu i dajemo gol za pobjedu!

Mundijalski džokeri! Nemanja Radonjić i Andrija Živković šest godina posle prvog poziva u reprezentaciju imaju šta da ponude ovog leta.

Fudbal 08.06.2018 | 14:00
Ulazimo u 70. minutu i dajemo gol za pobjedu!
Prvi put se za njih čulo pre šest godina. Na opšte iznenađenje šire javnosti, Siniša Mihajlović je povukao tad rizičan, a sa ove vremenske distance potez koji našoj reprezentaciji i te kako može da koristi. Pod državnu zastavu pozvao je tadašenje kadete Partizana, pod obrazloženjem da želi da ih uključi u proces rada najboljeg tima. Koliko god bio osporavan što je seniorima priključio dečake koji se fudbalski još nisu ispileli, ideja nekadašnjeg levonogog bombardera imala je odjek vizionarske.

U međuvremenu su i Andrija Živković i Nemanja Radonjić prešli sličan put. Bili su talenti, problemi, potpisnici milionskih transfera, oslonci mlade selekcije - Žile čak i prvak sveta u omladinskoj kategoriji - da bi danas postali ono što je Siniša Mihajlović u njima video još s jeseni 2012.

Aduti reprezentacije uoči puta na Mundijal.

Svesni su da nisu u gro planu, međutim, isto tako uvereni da kvaltetom, kad se zalete s krilnih pozicija, mogu da naude svakoj odbrani. Bez obzira na imena.

"Ovde sam među najmlađima. Verovatno ću da budem džoker sa klupe. I Andrija Živković i ja", skromno odgovara Radonjić na pitanje šta od njega može da se očekuje na Mundijaliu, pogotovo posle utiska da je pre samo godinu dana koračao ka stazi "izgubljenih talenata". "Ne želim da se vraćam na to šta je bilo. Gledam samo napred, fokusiran sam na Svetsko prvenstvo".

KAKO SAM SAVLADAO STOJKETA, MOGU I NAVASA

Imajući u vidu dieleme selektora Mladena Krstajića, od kojih je jedna vezana za poziciju levog krila, logično je pretpostaviti da će - pod uslovom da ne bude starter - prvotimac Crvene zvezde biti zadužen da ulaskom u drugom poluvremenu "lomi" odbranu rivala. Baš kao i Andrija Živković sa suprotne strane terena, kad predah bude potreban Dušanu Tadiću.

"Obojica smo ovde da se dokazujemo. Rekoh, među najmlađima smo, ali kad uđemo na terenu zadatak će nam biti da unesemo svežinu u igru".

Ili da udarcem reše meč. Znaju to. Radonjić je potvrdio lepoticama protiv Krasnodara i Partizana, aŽivković na Mundijalitu protiv Meksika, pa u dresu crno-belih u sudaru sa Steauom, Augzburgom, AZ Alkmarom, na primer. Dovoljno da odišu samopouzdanjem.

"Pitate me da li golman Kostarike ima slabosti... A šta da vam kažem o čuvaru mreže Reala koji je uzeo tri uzastopne Lige šampiona? Fenomenalan je Kejlor Navas, međutim, svaki golman ima neke mane. Naravno da možemo da damo gol".

Možda šutom iz kolena, kao kad je Radonjić matirao Vladmira Stojkovića u derbiju?

"Može gol kao Stojketu. A još bolje bi bilo da mu lopta pređe preko noge, pa uđe u mrežu Kostarike",smeje se Radonjić, koji puca od samopouzdanja, pa smo ga podsetili na jesenju izjavu kako "baca peškir u lice Ektoru Beljerinu" iz Arsenala i zapitali se da li može tako hrabar da bude i u Rusiji. "To za Beljerina nisam ni hteo da pričam, nego su me zvali stalno i govorili "čuvaće te Beljerin". E, onda sam namerno rekao da ga izazivam, nisam više mogao da živim od Beljerina. Bilo ko da je preko puta mene, igram isto. Biće tako i na završnom turniru".

Svestan je, ipak, da je pred njim dug put. Uostalom, selektor Mladen Krstajić ga jeste javno pohvalio da je "budućnost srpskog fudbala", ali i opomenuo da "mora da radi na detaljima".

"Zadovoljan sam kako sam odigrao protiv Čilea, s obzirom da mi je ovo bila prva utakmica u ulozi startera za A tim. Došao sam kao najmlađi da se dokazujem, svestan da bi još trebalo da radim. Osećao sam pritisak u početnih 15 minuta dok se nisam opustio. Posle toga sam uživao, a u svlačionici dobio pohvale saigrača i savete da nastavim ovako. Jasno je da kao ekipa moramo bolje nego u ponedeljak. Uz malo sreće, biće dobro na Svetskom prvenstvu", odiše optimizmom Nemanja Radonjić.

MI SMO PONOS NIŠA, PUCAMO OD SNAGE

Dosta toga povezuje Nemanju Radonjića i Andriju Živkovića. Osim što su isto godište (1996) i što su najsnalažljiviji na krilnim pozicijama, zajednički imenitelj im je poreklo. Obojica su iz Niša, pa će imati dodatni motiv da obraduju sugrađane.

"Naravno da smo ponos grada. Predstavljamo Srbiju, pre svega, ali ponosni smo i na grad iz kog dolazimo i daćemo sve od sebe da ispunimo očekivanja", dobro je raspoložen Živković.

Sa pritiskom je davno raskristio. S obzirom kakvu golgotu je prošao dok je bio u Humskoj i da je na Mundijalitu na Novom Zelandu bio možda i glavni protagonista svetske krune, logično je pretpostaviti da može da ponese teret velikih očekivanja u Rusiji.

"Oseća se mala trema. I to pozitivna. Jedan sam od najmlađih u ekipi i jedva čekam da vidim kako izgleda igrati sa A reprezentacijom Svetsko prvenstvo. Mislim da Radonjić i ja možemo da uđemo oko 70. minuta ui prelomimo meč u našu korist.  Kao najmlađi, tu smo da donesemo svežinu, jer smo puni snage. Ispunićemo sve  zadatke koji budu postavljeni pred nas".

Jedan od igrača čiji repertoar nagoveštava razvnovrsnost i nepredvidivost je upravo Živković. Pogotovo što ni sami rivali ne znaju odakle im sve preti opasnost, jer je u Benfiki tokom sezone igrao centrlanog veznog, a iz vremena Partizana i mlade reprezentacije pamtimo ga kao krilo.

"To je skroz druga stvar. Igrao sam u sredini i u omladinskoj školi Partizana, posle čega sam prešao na krilo. Volim i jedno i drugo da igam. Isto mi je".

Naš tim je u Gracu zabrinuo navijače ne samo porazom, nego i igrom protiv Čilea (0:1), pa je red da im se oduže boljim izdanjem u susretu sa Bolivijom, u subotu.

"Nedostajalo nam je mirnoće u organizaciji protiv Čilea. Tu nije štimalo. Moramo što bolje da se spremimo za Kostariku, a nadam se da ćemo sve uskladiti do prve utakmice na Mundijalu. Bolivija je borbena ekipa, dosta trči, daćemo sve od sebe da ostvarimo bolji rezultat nego u ponedeljak. Imamo dobru atmosferu, sjajne momke i stručni štab. Nemamo nikakvih problema. Mi mlađi ćemo da se uklopimo i, verujte, biće sve u redu", ističe Andrija Živković, siguran da može da bude iks faktor na Mundijalu.

Ne bi mu bio prvi put u karijeri.

Izvor: mozzartsport

Foto Star Sport

Komentari / 0

Ostavite komentar