Zvezda pred Grobarima "ovjerila" finale!
Zvezda drugi put bolja od Partizana za finale KLS! Košarkaši Crvene zvezde plasirali su se u finale Košarkaške superlige Srbije jer su i u drugoj utakmici savladali večitog rivala Partizan sa 81:73. Crveno-beli će braniti titulu prvaka Srbije, pošto su u revanšu polufinala protiv Partizana nadoknadili "minus osam" iz 29. minuta. Zvezda u finalu, Janković poslao Partizan na raspust! Crveno-beli pobedom u gostima rešili polufinalnu seriju.
Košarka 30.05.2018 | 23:24
Ekipa Milenka Topića je pokazala da u ovom trenutku ipak raspolaže većim kvalitetom, pa sada čeka pobednika drugog polufinala između FMP i čačanskog Borca.
U toj seriji ’Panteri’ vode 1-0.
Utakmica u hali ’Aleksandar Nikolić’ počela je sjajnom šuterskom predstavom Zvezde, koja je pogodila pet od prvih devet šuteva za tri. Međutim, Partizan je igrao solidnu odbranu i osim tih pogodaka, nije dozvoljavao da se rival odlepi.
Na drugoj strani najraspoloženiji je bio Vilijams-Gos koji je u jednom trenutku poveo seriju Partizana od 11:0 kojom je domaćin došao do preokreta, da bi ’crveno-beli’ sredinom drugog perioda ostali bez Ognjena Dobrića.
Njega je kolenom u koleno udario Đorđe Gagić i iznet je sa terena, ali se srećom vratio na parket u nastavku.
Do kraja poluvremena se igralo u egalu, ali je Partizan zahvaljujući Vilijams-Gosu na pauzu otišao sa minimalnom prednošću.
Možda i presudni momenti dogodili su se kada je Partizan otišao na +9 (51:42), pošto je domaći sastav napravio nekoliko grešaka i dozvolio protivniku da se za manje od minuta vrati.
U poslednju četvrtinu ’crno-beli’ su ušli sa pet poena viška, ali tada je proradio Janković, koji je postigao 13 poena i završavao gotovo svaki napad Zvezde.
U samom finišu mu se priključio Ročesti, dok Partizan nije pogađao šuteve sa distance i gosti su uspeli da sačuvaju vođstvo, a ključ trijumfa definitivno je skok jer je gostujući tim imao skoro 20 više uhvaćenih lopti (43:25).
Spomenuti Ročesti opet je bio najefikasniji sa 23 poena (6-8) iz igre, uz 4 asistencije i 3 skoka, dok je Janković dodao 16 i bio prelomni faktor. Davidovac je bio blizu dabl-dabla sa 11 poena i 9 skokova, dok je Dobrić i pored povrede dodao 10 i uhvatio 6 lopti.
S druge strane, Vilijams-Gos je predvodio ’crno-bele’ sa 20 poena, a dvocifreni su još bili Gagić sa 13, odnosno Von sa 12.
Termin prve utakmice finala KLS, koje se igra u tri pobede, biće poznat nakon okončanja serije između FMP i Borca.
Košarkaši Crvene zvezde u dva meča su eliminisali Partizan i u finalu plej-ofa čekaju pobednika serije FMP Železnik - Borac Čačak, u kojoj je trenutno 1:0.
Oslabljeni Partizan dao je sve od sebe da pred oko 4.500 svojih navijača izbori "majstoricu", ali je posle vođstva od 62:54 u 29. minutu dozvolio rivalu da napravi seriju od 12:2.
Meč je ušao u neizvesnu završnicu, u kojoj su dominirali Stefan Janković (11 poena u četvrtoj četvrtini) i Tejlor Ročesti.
Trojka sjajnog Amerikanca tri minuta pre kraja je nagovestila pobednika (70:76), da bi isti igrač sa četiri slobodna bacanja u poslednjih 40 sekundi potvrdio trijumf.
Partizan - Crvena zvezda 73:81 (18:21, 20:16, 24:20, 11:24)!
"Večiti" rivali sastali su se peti put ove sezone, a Partizan je zabeležio samo jednu pobedu, vrednu Kupa Radivoja Koraća. Da je imao u timu povređene Bandžu Sija i Vanju Marinkovića, možda bi u polufinalu uradio nešto više, ali očigledno je i sreća okrenula leđa crno-belima.
Zvezda je u ponedeljak, kao domaćin, trijumfovala rezultatom 87:62.
Slično prvoj utakmici, igralo se žestoko na obe strane, uz mnogo kontakta i ne previše lepih poteza. Izgubljenih lopti nije bilo previše (13:10 za Partizan), ali su često bile iz kategorije "pa, da li je moguće".
Nenad Čanak opredelio se da odigra ceo meč sa samo osmoricom igrača, dok je Milenko Topić koristio njih 11, delimično i zbog toga što je Ognjen Dobrić od 14. do 23. minuta bio na klupi zbog udarca u koleno. Međutim, trener Zvezde takođe se pretežno oslanjao na proveren, iskusniji kadar.
Osim nadahnuća Jankovića i hladnokrvnosti Ročestija, presudan za konačan ishod bio je skok. Zvezda je uhvatila 10 lopti više (43:33), a čitavu tu razliku napravila je u ofanzivnim skokovima - 18:8. Naročito su se istakli Dejan Davidovac sa pet i Matijas Lesor sa četiri skoka u napadu.
Za razliku od prekaljenog zemljaka u protivničkom taboru, Najdžel Vilijams-Gos potpuno je podbacio kada se utakmica rešavala. Svih 20 poena ubacio je u prvih 30 minuta.
Novica Veličković bio je bez poena u prvom poluvremenu, kada je šutirao iz igre 0/6. Borio se kapiten do poslednjeg sekunda, pokušavao, ali mu je vidno nedostajala svežina za okršaj ovakvog tipa.
Janković ga je nadmašio u okršaju "četvorki", pokazavši da bi sledeće sezone mogao da ima znatno veći doprinos nego u prvoj.
Partizanu je, jednostavno, ponestalo jakih aduta kada je bilo najpotrebnije, Zvezda je imala veći izbor kvalitetnih igrača i zasluženo je slavila. Kao nekada crno-beli, iskoristila je "školovanje" u Evroligi da u domaćem prvenstvu izađe kao pobednik iz uvek najvažnije plej-of serije, bez obzira na to što nije bilo finale.
Crvena zvezda je u finalu Superlige, Partizan je završio sezonu. Crveno-beli su pobedom kao gosti od 81:73 rešili polufinalnu seriju u svoju korist sa 2:0 i imaju šansu da spasu sezonu osvajanjem domaćeg šampionata. A tamo ih čeka bolji iz duela Borca i FMP-a. Partizanu preostaje da malo odmori, pa da smisli plan za narednu sezonu u kojoj će ambicije verovatno biti veće nego u tek završenoj...
Junak Zvezdine pobede bio je Stefan Janković koji je iskočio pravo niotkuda. U poslednjoj četvrtini zatrpavao je Partizanov koš iz svih mogućih pozicija i svaki put kada bi se domaćin ponadao, krilni centar Zvezde bi tu nadu ugasio.
Crveno-beli su definitivno prelomili utakmicu tri minuta pre kraja. Prvo je Janković pogodio sva tri slobodna bacanja, a onda je Ročesti dao još jednu trojku i Zvezda je otišla na plus šest (76:70).Veličković je dao dva plus jedan, a onda je usledila serija prodatih lopti pod oba koša. Promašaj Vona za izjednačujuću trojku i definitivno je označio kraj nada crno-belih i početak radosti za goste.
Partizan je odigrao utakmicu sa osmoricom igrača, jer ovi najmlađi sa klupe nisu osetili barut večeras. Nije ovo baš bila vrhunska košarkaška predstava, ali se ni jednima ni drugima nije mogla osporiti borbenost i želja. U pojedinim momentima bilo je toga i previše, a onda su iz toga proizilazile i greške i nervoza.
Na žalost, ni ovaj put nije moglo da prođe bez vređanja sa tribina, to je kolorit kojim obiluje srpska košarka.Ovaj put na meti dela navijača u nekoliko navrata našla se Vesna Čović.
Kao i u prvoj utakmici crveno-beli su se oslonili u velikoj meri na šut za tri poena. Ruku na srce, ni Partizanova odbrana nije blistala, pa su igrači Milenka Topića samo u prvoj deonici spakovali pet trojki iz devet pokušaja, a to su bili sve šutevi iz čistih situacija.
Pri takvoj postavi stvari nije ni čudo da je Zvezda u uvodu diktirala ritam, a Partizan jurio, na momente delovalo je i bezglavo. Međutim, kako je vreme prolazilo, tako su crno-beli zatezali odbranu. Ispostavilo se da je dobar potez Nenada Čanka bio da stavi Marka Čakarevića da čuva Tejlora Ročestija. Uspeo je krilni igrač crno-belih koliko toliko da smiri odličnog Zvezdinog Amerikanca sa crnogorski pasošem. Iz takve igre proistekla je i Partizanova serija od 11:0 i vođstvo od 32:26.
To se nekako poklopilo i sa povredom Ognjena Dobrića kojem je stradalo koleno u sudaru sa Đorđem Gagićem. Videlo se da je to poremetilo crveno-bele, ali ne zadugo, pošto je Ročesti još jednom dobro solo-partiturom vratio Zvezdu u egal.
I u trećoj deonici videli smo igru na mahove, Partizan je u nekoliko navrata imao plus devet (51:42), a igrao je pre svega na krilima borbenosti kapitena Veličkovića. Ipak, povratnik na teren Dobrić i probuđeni Dejan Davidovac nisu dali Partizanu da se još više odlepi i bilo je jasno da će se pitanje pobednika rešavati u poslednjoj deonici.
PARTIZAN - CRVENA ZVEZDA 73:81
/18:21, 20:16, 24:20, 11:24/
Hala: Aleksandar Nikolić. Gledalaca: 6.500. Sudije: Belošević, Nikolić i Jevtović
PARTIZAN: Vilijams-Gos 20 (3sk, 2as, 5izg), Von 12 (2as, 3ukr, 4izg), Aranitović 5, Jovanović, Veličković 12 (7sk, 4as, 3izg), Pecarski, Gavrilović, Andrić 3, Čakarević 5 (7sk), Brajma, Gagić 13 (5sk), Šalić 3.
ZVEZDA: Čović, Davidovac 11 (9sk), Lazić 4, Radanov, Antić 3 (5as), Dobrić 10 (6sk), Feldin 4 (šut iz igre 1/9, 3as), Janković 16 (3sk, 2blk), Ročesti 23 (trojke 3/3, bacanja 8/9, 3sk, 4as), Omić 6 (6sk), Lesor 4 (5sk), Jovanović.
Izvor: B92/mondo.rs/mozzartsport

Komentari / 0
Ostavite komentar