Đak nije nadmašio profesora - Fener u finalu!
F4: Fener brani titulu u Beogradu, Željko na korak do 10. krune! Ekipa Fenerbahčea plasirala se u veliko finale Evrolige pošto je savladala Žalgiris u prvom polufinalnom meču Fajnal-fora u Beogradu – 76:67. Ekipa Željka Obradovića prvi je učesnik utakmice za titulu! Oni imaju Željka i tačka! Žoc ide ka desetoj tituli, Fener objasnio kako se igra odbrana. Šampion Evrope bolji od Žalgirisa - 76:67.
Košarka 18.05.2018 | 20:15
Fener je vodio od prvog do poslednjeg minuta, imao je u nekoliko navrata i dvocifrenu prednost, ali je tim Šarunasa Jasikevičusa uspevao da se vraća u život i da u samom finišu susreta stigne na samo dva poena zaostatka.
Isto su učinili i pre odlaska na odmor, međutim – poraza ih je koštalo čak 20 izgubljenih lopti, ali i simultanka neverovatnog Bobija Diksona koji je u razmaku od samo nekoliko minuta vezao 12 poena i overio trijumf svog tima.
Sam početak susreta obeležila je čvrsta i tvrda igra na obe strane, uz samo osam poena na obe strane u uvodnih šest minuta. Ipak, turski tim delako se bolje snašao u takvom ritmu i počeo polako da pravi razliku, koja je sredinom druge deonice postala i dvocifrena.
Međutim, tada je usledio prvi pad, odnosno prvi pokušaj povratka tima iz 'Lude šume' za minus šest na poluvremenu. Ključan trenutak susreta dogodio se na pet minuta do kraja, kada je popularni Ali Muhamed dobio odrešene ruke od Žoca i simultankom doneo svom timu nedostižnu prednost vrednu konačnog trijumfa.
Upravo je naturalizovani Turčin bio i najefikasniji pojedinac susreta sa 19 poena (5/5 za dva, 3/3 za tri), a odličnu partiju pružili su i Luiđi Datome sa 16 i Kostas Slukas sa 14 poena i tri asistencije.
Bred Vonamejker imao je devet poena, Nikolo Meli bio je izuzetno važan faktor sa četiri poena, šest asistencija i čak pet ukradenih, dok je Jan Veseli dodao osam poena i tri uhvaćene lopte, ali i izveo možda i najbolji potez celog turnira.
Što se naših internacionalaca tiče, Nikola Kalinić (1/1 za dva, 0/1 za tri) ubacio je dva poena, uz dve asistencije i skok za gotovo 23 minuta u igri, a Marko Gudurić (0/1 za dva, 0/1 za tri) upisao je samo jednu asistenciju za duplo manje vremena na parketu.
U redovima Žalgirisa najviše se istakao Kevin Pangos sa 16 poena (4/6 za dva, 1/2 za tri), pet uhvaćenih lopti i četiri asistneicje, ali je imao i čak pet izgubljenih lopti.
Najbolje ga je pratio Brendon Dejvis sa 12 poena i 11 skokova, dvocifren je bio i Eron Vajt sa 10 poena i šest uhvaćenih lopti, dok je Vasilije Micić meč završio sa pet poena (2/3 za dva, 0/1 za tri), četiri proigravanja, dve krađe, ali i takođe pet 'prodatih' lopti.
Fenerbahče čvrsto drži šampionski pehar i sa njim u rukama u nedelju će ponovo ući u beogradsku Štark arenu!
Ekipa Željka Obradovića plasirala se u svoje treće finale u poslednje tri godine, šampionski mirno i staloženo. "Žocov" tim vodio je kroz čitavo prvo polufinale F4, izazivač iz Litvanije je nalazio način da se vraća u igru, ali puna dvorana, "presvučena" u žuto, nije videla iznenađenje.
Šarunas Jasikevičijus, bivši igrač najtrofejnijeg trenera Evrope, doveo je goste iz Litvanije do polufinala i svog prvog F4 u ulozi trenera. Ipak, posle velike, čvrste borbe čestitao je svom učitelju i kraj terena mu je u kratkom razgovoru verovatno poželeo da osvoji DESETU titulu prvaka Evrope.
Fenerbahče - Žalgiris 76:67 (19:13, 20:20, 15:17, 22:17)
Obradovićev tim dobiće rivala posle drugog polufinala, u kojem će igrati Real Madrid - CSKA (21 čas). Za to vreme, Fener će se odmarati i pripremati za preostali korak, ka kojem ga je snažno pogurao odlični plejmejker, Bobi Dikson.
Kreator igre Fenerbahčea, najefikasniji igrač utakmice, postigao je od kraja treće četvrtine čak 14 od svojih 19 poena i dao ogromnu energiju ekipi kada je to bilo najpotrebnije. Uporni Žalgiris je hvatao lopte u reketu favorita i serijom 11:0 se krajem treće četvrtine primakao na samo dva poena zaostatka (50:48 i 52:50).
Međutim, na žalost "ćoška" Arene obučenog u zeleno, onda je Dikson uzeo stvar u svoje ruke.
Posle pogotka uz zvuk sirene za kraj treće četvrtine, "plej" Fenera je postigao dve uzastopne trojke i tako sačuvao ekipi mir na početku odlučujućeg perioda. Žalgiris je do kraja ostajao na nogama, ali je pred finiš gubio snagu, promašivao važna slobodna bacanja i ostajao bez rešenja za "minijature" Željka Obradovića na obe strane terena.
Jednom takvom akcijom, Fener je u završnici za pet sekundi akcije izveo loptu, pretrčao teren i košem Kostasa Slukasa najavio ulazak u finale. Pouzdani Grk potom je trojkom i stavio tačku na utakmicu kojoj su prisustvovali i srpski NBA igrači - bivši košarkaši Fenerbahčea Bogdan Bogdanović i Nemanja Bjelica.
Osvojio je devet puta, sada je na putu i ka desetoj! Željko Obradović je čovek rođen za uspehe, pravio ih je širom Evrope, pa naravno da nije hteo da propusti šansu u Srbiji, u Beogradu. Njegov Fenerbahče odigrao je strašan meč, Žalgiris Šarunasa Jasikevičijusa je pružio žestok otpor, ali je prvak Evrope stigao do velikog trijumfa i šanse da brani titulu - 76:67
Fantastično polufinale! Koje je između ostalog obeležio Bobi Dikson poenima na kraju treće i početkom četvrte četvrtine. Kada je Žalgiris najviše pretio. Tada je Željko Obradović dao bezgranično poverenje Diksonu koji je punio koš litvanskog tima odakle je stigao. Na kraju je stigao do 19 poena.
Jedna od zastava navijača Fenerbahčea na utakmici polufinala protiv Žalgirisa bila je „Mi imamo Obradovića“. I na kraju se to ispostavilo kao da imate ključnu kartu koja pobeđuje svaku drugu. Kakav god argument protivnik da ima - Fener samo kaže - mi imamo Željka.
Tačka.
Kako je samo „naložio“ svoje pulene Željko, momci u žuto-crnom su bukvalno grizli parket zubima. Odbrana kakva se retko viđa. Fanatizam. Skokovi. Pritisak... Odbrana vredna finala!
I ponovo se pokazalo da Obradovićeve ekipe igraju najbolje kada je najvažnije. Žalgiris je sa druge strane prvu trojku dao na četiri minuta pre kraja treće četvrtine. A to mu je najjače oružje. Morao je mnogo bolje ako ništa u tom segmentu da bi se dočepao finala. Ovako, tu ćemo ponovo gledati Fenerbahče.
Fenerbahče je od starta meča pokušavao da igra unutra, da napada Žalgiris ispod koša gde je realno imao prednost kada se gledaju sastavi. Malo je Obradović iznenadio Jasikevičijusa kada je u prvu postavu stavio Duverioglua. A Vonamejker je prodorima na startu držao Kanarince u prednosti od 7:1.
Bilo je i očigledno da igrači Žalgirisa imaju veliku tremu na početku duela i da im je svima ovo prvi put da igraju ovako važan duel. Prve poene iz igre Zelena šuma je dala u šestom minutu utakmice i imala prosek šuta 1/8. Žalgiris je za prvih 10 minuta dao 13 poena, od toga sedam sa linije slobodnih bacanja, a primio 19.
Treba istaći i da je Fenerbahče na ovoj utakmici praktično igrao na domaćem terenu jer je imao veliku podršku svojih navijača koji su preplavili Beograd zbog Fajnal fora. I to je izabranicima Željka Obradovićadavalo prednost, mada bilo je i Litvanaca u solidnom broju.
U prvom poluvremenu je dosta iskočio Điđi Datome igrom i u odbrani, ali i u napadu. Imao je dosta energije, pogađao je trojke, udarao rampe, skakao, iskustvom je vukao tim unapred i tu se videlo koliko je taj aspekat važan. U prvom poluvremenu Italijan je ubacio 12 poena.
Sve je začinio Veseli sa jednim letom i zakucavanjem i alej-upom pored toga, odbrana Fenera je funkcionisala savršeno, pa nije moglo da se ode na odmor nikako drugačije nego vođstvom Fenerbahčea. Pre svega zbog strašne odbrane ekipe Željka Obradovića koja je izgledala u prvih 20 minuta bolje nego u slučaju cele dosadašnje sezone.
Ali, Žalgiris je pored svega imao prihvatljiv zaostatak na poluvremenu od šest poena - 39:33. Žalgiris je kao litvanski tim imao sam dva šuta za tri poena i oba puta je promašio u prvih 20 minuta!
Početak treće deonice bio je momenat kada je Žalgiris mogao da se vrati u utakmicu, ali je sve vreme Fener uspevao dobrom defanzivom da drži protivnika na sigurnoj udaljenosti. Trojkom VonamejkeraKanarinci su opet otišli na dvocifrenu prednost (48:37).
Žalgiris je zajahao drugi talas i uspeo da se vrati u meč kada je trojkom Kevina Pengosa stigao na samo dva poena zaostatka...
U poslednjih 10 minuta se ušlo sa rezultatom 54:50 za Fener posle dva važna poena Diksona. Koji je na kraju i odlučio ovo polufinale!
FENERBAHČE - ŽALGIRIS 76:67
Dvorana: Štark Arena, Beograd
Gledalaca: 16.967
Sudije: Danijel Jerezuelo (Španija), Sreten Radović (Hrvatska), Olegs Latiševs (Letonija)
FENERBAHČE: Tompson, Meli 4, Mahmutoglu, Vonamejker 9, Slukas 14, Nanali, Gudurić, Veseli 8, Kalinić 2, Dikson 19, Duverioglu 4, Datome 16
ŽALGIRIS: Dejvis 12, Pengos 16, Tupan 6, Udrih 2, Jankunas 4, Šajus, Milaknis, Micić 5, Vajt 10, Kavalijauskas 5, Valinskas, Ulanovas 7.
Fajnal for Evrolige – Beograd
Fenerbahče – Žalgiris 76:67 (19:13, 20:20, 15:17, 22:17)
21:00 CSKA – Real Madrid
nedelja:
17:00 Meč za treće mesto
20:30 Finale
Izvor: mozzartsport/B92/mondo.rs
Foto Star Sport
Komentari / 0
Ostavite komentar