Srbija ima NBA trenera!
Igor Kokoškov novi je šef struke Finiks Sansa! Srbin piše istoriju NBA – Kokoškov glavni trener Finiks Sansa! Finiks Sansi imenovali su Srbina Igora Kokoškova za prvog trenera tima sledeće sezone, saopštio je klub iz Arizone.
Košarka 03.05.2018 | 10:00
Tako je Kokoškov, trenutno asistent u Juti Džez, potao prvi glavni trener nekog NBA tima koji je rođen u Evropi.
Sansi su tekuću sezonu završili sa najgorim skorom u ligi 21-61 pa će na predstojećem draftu imati najviše šansi za prvog (25%) ili jednog od prva tri pika (64,2%).
Kokoškov je zamenio Džeja Trijana koji je bio vršilac dužnosti trenera nakon što je Erl Votson otpušten već posle trećeg meča sezone. Postao je 19. glavni trener u istoriji Sansa.
Ponikao je u mladom timu OKK Beograda, gde je potom bio asistent u prvoj ekipi sredinom 1990-ih, potom je bio trener mlađih kategorija Partizana, da bi 1999. otišao u SAD na univerzitet Misuri, takođe kao asistent.
Kokoškov ima 46 godina, a u NBA je sa prekidima od 2000. godine. Pre Jute bio je asistent u L.A. Klipersima, Detroit Pistonsima, Klivlend Kavalirsima i Orlando Medžiku.
Kao selektor je predvodio Gruziju i Sloveniju s kojom je prošle jeseni postao prvak Evrope. Od juna 2010. je državljanin SAD.
Drugog dana maja 2018. ispisane su nove stranice istorije NBA, ali i srpske košarke.
Srbin, Igor Kokoškov, postao je prvi glavni trener nekog NBA tima, a da nije iz Severne Amerike. Trener koji je prošlog leta napravio senzaciju osvojivši Evropsko prvenstvo predvodeći Sloveniju, potpisao je trogodišnji ugovor sa Finiks Sansima, prenosi ESPN.
Inače, Kokoškov je 2000. započeo NBA karijeru u Los Aneđeles Klipersima kao asistent i tada je postao prvi ne-američki trener u stručnom štabu neke NBA ekipe, a 2006. prvi stranac trener (asistent) na Ol star meču. Bio je u stručnom štabu Istoka.
"Kokoškov, koji je rođen u Srbiji, biće prvi glavni trener u istoriji NBA, a da je rođen i odrastao van Severne Amerike. Novu dužnost preuzeće po završetku aktuelne sezone. Kokoškov je asistent u Juti, koja u polufinalu Zapada gubi od Hjustona 1:0", piše poznata američka mreža.
Generalni menadžer Finiks Sansa Rajan Mekdonah i Igor Kokoškov su se sastali pre nedelju dana u Hjustonu, uoči prve utakmice Roketsa i Džezera, i tom prilikom napravili dogovor. Sansi imaju velike planove za budućnost i cilj im je da naprave respektabilan tim, koji će predvoditi mlada zvezda Devin Buker.
Kokoškov je rođen 17. decembra 1971. godine u Banatskom Brestovcu. Ima srpsko i američko državljanstvo.
Trener je od 1992, a u Srbiji je vodio mlađe kategorije i prvi tim OKK Beograd, kao mlađe kategorije Partizana.
Karijeru na tlu SAD započeo je u Misuriju 2000. godine. U NBA bio je asistent u Klipersima (2000-2003), Detroitu (2003-2008), Finiksu (2008-2013), Klivlendu (2013-2014), Orlandu (2015) i Juti (2015-2018).
Sa Detroitom je osvojio šampionsku titulu 2004. godine.
Od 2004. do 2005. bio je asistent Željku Obradoviću u reprezentaciji Srbije i Crne Gore, a samostalno je vodio Gruziju (2008-2015) i Sloveniju (2016-2017).
Ni Nemac, ni Francuz, i Španac, ni Italijan - prvi evropski trener u NBA ligi je Srbin! Prethodnih dana prenosili smo vesti koje stižu "preko bare" kako je naš Igor Kokoškov glavni kandidat za novog trenera Finiks Sansa, a danas smo dobili i potvrdu. Čovek koji je sa Slovenijom osvojio zlato na prethodnom Evropskom šampionatu pobedivši Srbiju u finalu stiže na kraju sezone u glavni grad Arizone i preuzima Sanse.
Na zvaničnom sajtu NBA lige stoji izjava Rajana Mekdonahjua, generalnog meandžera Finiksa:
"Presrećni smo što vraćamo Kokoškova u Arizonu i to kao prvog trenera. Igor nam donosi pravo bogatstvo značajnog košarkaškog iskustva. Bio je jedan od prvih ljudi koji su rođeni van Amerike, a koji su radili i kao treneri u koledž konkurenciji i u NBA ligi, a nedavno je kao selektor Slovenije osvojio Evropsko prvenstvo 2017, što je za tu zemlju bila prva kontinentalna titula. Kokoškov je uvek imao fokus na razvoju igrača, forsira kreativan stil igre i ima niz uspeha uza sebe", kazao jeMekdonahju.
Kokoškov ima 46 godina, rođen je u Beogradu i punih 18 godina radi u Americi. U Finiksu je bio pet godina, od 2008. do 2013. Asistent glavnih trenera bio je u Orlandu, Klivlendu, Detroitu i Los Anđeles Klipersima. Sa Pistonsima je čak postrao šampion 2004. i tako postao prvi neamerički trener s osvojenim prstenom. Prvi je dobio i stalno radno mesto u NCAA timu - Misuriju, gde je sarađivao sa Kvinom Snajderom, čiji je aktuelni pomoćnik u Juta Džezu.
To što je Kokoškov postao i prvi glavni trener u NBA van Amerike, nekako je logičan sled događaja.
Finiks je aktuelnu sezono završio na poslednjem mestu Zapadne konferencije sa samo 21 pobedom i 61 porazom. To je ujedno i najlošiji učinak u čitavoj ligi ove godine...
Izvor: B92/mondo.rs/mozzartsport
Foto: Action Images

Komentari / 0
Ostavite komentar