AO: Novak kroz bolove i tri seta do osmine finala!

Novak Đoković nastavio je sa veoma dobrim partijama savladavši Alberta Ramos-Vinjolasa u šesnaestini finala Australijan Opena – 6:2, 6:3, 6:3.  Novakova igra na nivou, zabrinula samo povreda! Najbolji srpski teniser bez većih problema savladao Ramosa-Vinjolasa (3:0), a od španskog tenisera navijače je više zabrinula povreda zbog koje je Novak Đoković zatražio medicinski tajm-aut u drugom setu.  Čung izbacio Zvereva i sad ide na idola Đoković! Hjeon Čung režirao je poslednje u nizu iznenađenja na Australijan Openu, najavivši da bi svetski tenis mogao da dobije još jednu mladu zvezdu.

Tenis 20.01.2018 | 12:00
AO: Novak kroz bolove i tri seta do osmine finala!
Novak će za mesto među osam najboljih igrati sa mlađanim Hjeong Čungom, koji je napravio uspeh karijere eliminisavši četvrtog igrača sveta Mišu Zvereva iz Nemačke.

Dvadesetjednogodišnji Južnokorejac napravio je još jedan korak u uspehu karijere, pošto je eliminisao četvrtog nosioca Aleksandra Zvereva i plasirao se u osminu finala – 5:7, 7:6(3), 2:6, 6:3, 6:0.

Momak koji se nalazi na 58. mestu ATP liste boriće za mesto među osam najboljih na Ozi Openu sa Novakom Đokovićem, inače ličnim idolom i uzorom. 

"Igrao sam s Novakom već ovde, pre dve godine na Rod Lejver Areni, ali on mora prvo da pobedi u svom meču. Ukoliko dođe do duela sigurno je da ću uživati na terenu u duelu sa njim", rekao je Čung posle meča. 

U spektakularnom meču na Rod Lejver Areni, koji je trajao nešto manje od tri i po časa, videli smo sjajan tenis, veliku borbu dva mlada igrača, a Korejac je potpuno zasluženo upisao veliki trijumf jer je bio daleko bolji u odlučujućem setu, kada je prosto demolirao rivala iz Nemačke. 

Počelo je napetim setom koji Zverev uspeva da reši u svoju korist, tako što je sačekao pad rivala u ključnom trenutku i iskoristo drugu od tri vezane brejk šanse za vođstvo.

Usledio je deo meča u kome je viđena još veća borba, odnosno jedini taj-brejk – koji dobija Čung pametnijom igrom u poslednjih nekoliko poena, kada na 4:3 pravi dva mini-brejka i potom dolazi do izjednačenja.

Delovalo je da je u prednosti, ali se onda Zverev probudio, značajno podigao nivo svoje igre i za četrdesetak minuta ponovo stigao do prednosti, pošto je još dva puta oduzeo servis rivalu.

Nastavilo se u istom ritmu, pa je sada Hjeong preuzeo kontrolu, a kao ključan ističe se treći gem četvrtog seta. Pošto je prethodno stigao do prednosti, odbio je sve napade Zvereva, spasao dve šanse za ribrejk u maratonskom gemu i tako najavio odlučujući deo susreta.

Očekivala se velika borba, ali se igra Nemca u potpunosti raspala, pa je u petom setu osvojio svega pet poena! Hjeong nije želeo da ga išta izbaci iz fokusa i momentuma, nastavio je da igra svoju igru i potpuno zasluženo na spektakularan način kompletirao preokret za najveći uspeh u karijeri, čime je postao prvi Južnokorejac u osmini finala Australijan Opena u istoriji.

Srbin je zabeležio i petu pobedu u isto toliko duela sa Špancem, koji i dalje nije osvojio ni set protiv našeg šampiona.

Đoković je veoma sigurno ušao u meč, iako nije iskoristio tri vezane brejk šanse već u drugom gemu, ali jeste u šestom, odnosno u osmom za vođstvo u setovima.

Ipak, da sve ne protekne u idealnom tonu 'pobrinula' se nelagodnost u predelu butnog mišića leve noge. Šestostruki šampion Melburna pravio je grimase, istežući nogu posle poena, da bi početkom drugog dela susreta zatražio pomoć lekara. 

Posle masaže, koja je uključivala i donji deo leđa, Đoković je odbio lekove koje su mu doktori ponudili i nastavio meč. 

"Zadovoljan sam nivoom igre, ovde volim da igram, imam neke sjajne uspomene, ali moram da budem skroman s mojim očekivanjima jer dolazim posle duže pauze“, rekao je Novak posle meča.

Iako je bilo evidentno da problem i dalje i te kako postoji – nije dozvolio da ga ovo izbaci iz ritma, pa je ponovo brzo rivalu oduzeo servis, a onda i uspeo da spase tri brejk prilike (6/6) u maratonskom gemu u finišu seta.

Kako je to prebrodio, lako je overio velikih 2:0, kada je već bilo jasno da borbeni, ali i svakako manje kvalitetni, Španac bez ikakve šanse za preokret.

Sada je još ranije stigao do brejka prednosti, već u trećem gemu, posle nove velike borbe, a onda sav fokus i koncentraciju prebacio isključivo na svoje servis gemove.

Kada je stigao do 5:3, logično, pustio je ruku i uspeo još ranije da završi ceo posao – napravivši sedmi brejk za overu trijumfa i prolaz u osminu finala.

Novak će za mesto među osam najboljih igrati sa mlađanim Hjeong Čungom, koji je napravio uspeh karijere eliminisavši četvrtog igrača sveta Aleksandera Zvereva iz Nemačke, a taj duel na programu je u noći između nedelje i ponedeljka ili, eventualno, u ponedeljak ujutru.

Tri od tri!

Novak Đoković se plasirao u osminu finala Australijan opena pošto je nakon Janga (3:0) i Monfisa (3:1) ostvario pobedu i nad španskim teniserom Albertom Ramosom-Vinjolasom koji je imao i dobrih trenutaka u ovom meču, ali nije uspeo da uzme niti brejk.

Srbin je tako ostvario petu pobedu u međusobnim duelima sa Vinjolasom, a navijače je više zabrinula povreda leđa i(li) kuka zbog koje je Đoković zatražio medicinski tajm-aut.

Njemu je masaža ukazivana na startu drugog seta i čini se da se nakon toga osećao "ugodnije" na terenu, a nakon dva sata i 23 minuta borbe mogao je da zadovoljno podigne pesnicu i odmah da se okrene južnokorejskom teniseru Čangu koji ga čeka u borbi za četvrtfinale.

ĐOKOVIĆ - RAMOS-VINJOLAS 3:0 (6:2, 6:3, 6:3)

U 14. uzastopnoj pobedi Novaka Đokovića protiv levorukih tenisera na grend slem turnirima još bolje je "radio" servis srpskog tenisera, koji ga je modifikovao u Australiji zbog povrede lakta, forhendi su bili precizni, bilo je i igre na mreži, ništa nije drastično "štucalo" u njegovoj igri.

Na ruku mu je i išlo što je rival odlučio da "igra Novakovu igru" i da se oslanja na udarce sa osnovne linije, pa je većinu dugačkih razmena Đoković rešavao na strpljenje i iskustvo.

Vinjolas je slabo ušao u meč, ali je Novak na brejk čekao sve do šestog gema kada je iskoristio sedmu brejk šansu, a nakon toga se njegov rival nije uspeo da vrati u gem. Jedini problem Novaku je predstavljala povreda, ali ne lakta...

Mučile su ga prvo patike, koje je promenio, pa majica, da bi tokom pauze između gemova masirao i zglob na nozi. Da nešto nije u redu bilo je jasno kada je zatražio medicinski tajm-aut početkom drugog seta, a nakon masaže leđa (i)li kuka - delovao je daleko komfornije.

Brzo je napravio novi brejk, a onda "odbio" ozbiljne nalete Vinjolasa koji je u nekoliko situacija pretio brejkom, ne i dovoljno da bi ugrozio Đokovića.

Nakon dugog trećeg seta (gotovo sat vremena) usledio je znatno kraći od 40-ak minuta u kojima je Novak kontrolisao sva dešavanja na terenu i onda senzacionalnim riternom dobio treći meč od povratka na teren.

U narednom kolu očekuje ga Čung iz Južne Koreje koji je iznenadio Aleksandra Zvereva, a već je izjavio da će "samo uživati protiv Đokovića".

I set

Novak je sjajno otvorio meč, pošto je bez izgubljenog poena stigao do vođstva, da bi onda imao rane tri brejk šanse. Ipak, iako ga servis nije baš najbolje služio, Albert uspeva da se izvuče, naš igrač pravi nekoliko atipičnih neiznuđenih grešaka i tako ostaje bez brejka – 1:1.

Posle izuzetno sigurnog uvodno gema, usledio je prvi manji pad u Srbinovoj igri, ali bez posledica. Imao je Španac prvu šansu da protivniku oduzme servis, međutim Novak to nije dozvolio, a Ramos-Vinjols odogovorio svojim savršenim gemom za novo poravnanje – 2:2.

Đoković je dobro izgledao na terenu na samom početku susreta, ali nije uspevao da zadrži ritam stečen sa nekoliko dobrih servisa, odnosno vinera. Protivnik je koristio gotovo svaku oscilaciju, bio agresivan prilikom udaraca, ipak – to mu je donelo samo još jednu brejk šansu, koju ni ovoga put ne koristi jer Novak nastavlja da 'čisti' linije – 3:2.

Delovalo je da Novak ponovo neće uspeti da kruniše period bolje igre, pošto je Španac još jednom spasao tri vezane brejk lopte. Međutim, šestostruki šampion Melburna dolazi do još jedne, a Ramos-Vinjolas onda šalje lopticu u aut – 4:2.

Lako je potvrdio stečenu prednost, ali i nastavio da napada rivala i u sledećem gemu što mu je donelo novi brejk, odnosno prednost u setovima posle četrdeset minuta igre – 6:2.

II set

Đoković je početkom seta odlučio da zatraži medicinski tajm-aut zbog problema sa levom nogom, dok naš novinar javlja da je odbio lekove, posle masaže koje je dobio u predelu butnog mišića, ali i donjeg dela leđa.

Početak drugog dela susreta obeležila su dva rutinska gema na obe strane, ali i manji problemi za Đokovića sa levom nogom. Ne deluje da je išta ozbiljno, iako je istezao tokom pauze između setova – 1:1.

Ipak, pošto je ponovo, uz manje probleme, stigao do prednosti odlučio se da ništa ne rizukuje, pa je zatražio medicinski tajm-aut kako bi dobio masažu spomenute leve noge i donjeg dela leđa, a deluje da je problem ili prepona ili primicač – 2:1.

Iako je bilo evidentno da problem i te kako postoji, Đoković je odbio da uzme lekove koje mu je doktor ponudio, a to ga nije sprečilo da nastavi u istom ritmu. Preuzimao je kontrolu i bio taj koji završava svaki poen, Albert se trudio da se suprotstavi, ali su Novakovi udarci bili isuviše precizni i snažni da bi imao bilo kakvu šansu – 3:1.

Posle novog rutinskog gema za našeg šampiona gledali smo veliku borbu na servis Španca. Desetak minuta borbe nije donelo nijednu brejk loptu, iako je Đoković imao nekoliko dobrih prilika da možda i ranije završi posao u drugom setu, ali je Ramos-Vinjolas ipak uspeo da se izvuče – 4:2.

Ogromna borba nastavila se i u finišu ovog dela igre, pa smo gledali još jedan maratonski, desetominutni gem, ovoga puta na Novakov servis. Morao je Đoković da spasava nove četiri brejk lopte, ali je bio veoma besan na linijske sudije jer su sve više i više grešile. Nije ga ni to izbacilo iz ritma, pa je došao na gem do velikog vođstva – 5:2.

Sve što je Albert uspeo da uradi jeste da upiše još jedan gem bez izgubljenog poena, pre nego što je Novak na identičan način stigao na set do plasmana među osam najboljih na Ozi Openu – 6:3.

III set

Početak trećeg seta umnogome je podsetio na drugi, pošto smo ponovo videli dva nešto lakša gema na obe strane, pa potom novi maraton. Ovoga puta, Đoković je stigao do prilike da napravi novi, možda i odlučujući, brejk. Nije uspeo iz prvog navrata, ali je bio rešen da to i učini što mu polazi za rukom već iz sledeće prilike – 2:1.

Kao i nekoliko puta ranije tokom meča, bez ikakvih problema i izgubljenog poena potvrdio je osetno vođstvo – 3:1.

Nije se Novak previše zamarao priliko servisa rivala, dok je pametnom igrom i dobrim servisima čuvao vođstvo, pa je kroz pet minuta stigao na dva koraka do konačnog trijumfa – 4:3.

Dominaciju i bolju igru tokom većeg dela meča Đoković je ubrzo pretvorio u praktično gotovo situaciju, da bi potom još jednom oduzeo servis Ramos-Viljolasu i tako stavio takčnu na plasman u osminu finala prvog Grend Slema sezone – 6:3.

Izvor: B92/mondo.rs

Komentari / 0

Ostavite komentar