Priča: Pab klub, Fergijeve bebe, kralj čelika i argentinski seljaci!
Oni znaju šta rade! Nemačko čudo u Rumuniji!
Fudbal 09.01.2018 | 22:05
Baš zato vam predstavljamo manje poznate timove, koje usled odlične strategije i pametnog rukovanja finansijskim resursima treba ispratiti.
BILERIKAJ TAUN
Klub se zove Bilerikaj Taun, iz mesta je sa manje od 30.000 stanovnika u Eseksu, nikada nije imao rezultate vredne pomena, ali izgleda da u skorijoj budućnosti hoće. Bilerikaj Taun je progledao od kada je pao u ruke Glena Templina, milionera koji je zaradio mnogo novca poslovima s čelikom. Od preuzimanja tima decembra 2016. bogati gazda – i ujedno trener popularnih Plavaca – uzdrmao je britansku javnost, pošto je u roku od nekoliko meseci uspeo da u redove sedmoligaša angažuje tri premijerligaška imena -Džermejna Penanta, Pola Končeskog i Džejmija O'Haru. Hej, sva trojica u Sedmoj ligi.
Templin za sada uživa u plodovima rada. Njegov tima je prvi u Engleskoj 7 Istok sa četiri meča manje u odnosu na drugoplasiranog, poražen je jedino u prvom kolu prvenstva i odavno je postalo jasno da pripada višem društvu.
FAJLD
Da je Dejvid Hejtornvejt uspeo da kupi voljeni Blekupul, teško da bi se čulo za Fajld. Razočarani biznismen, koji se obogatio u proizvodnji hrane za životinje, odlučio je da pazari klub iz sela nadomak Blekpula. Fajld je bio član 11. lige, i služio je za podsmeh. Dugo je nosio nadimak Pab klub, pošto se glavna tribina stadiona naslanjala na lokalnu pivnicu, ali se sve promenilo 2007. kada je Hejtornvejt ušetao u klupske prostorije, lupio šakom o sto i rekao:
“Do Svetskog prvenstva u Kataru 2022. godine ovaj klub će da igra profesionalni fudbal”.
Deset godina kasnije, tim iz Vešema, malog mesta u Lankaširu je u Petoj ligi. Dakle, samo rang ispod zacrtanog plana. Za to vreme Hejtornvejt je napravio novi stadion, na njemu se umesto 30 sada okuplja i do 500 navijača – od kojih je mnogo razočaranih pristalica Blekpula – koji iza gola imaju zastavu na kojoj je odštampano: “2022: Zaustavite nas ako možete!”. Dobro, teško je očekivati da Fajld ove sezone uđe u Ligu 2, jer zaostaje deset bodova za mestom koje vodi u plej-of. Međutim, svakako ga treba ispratiti…
SALFORD SITI
Kada vas kupe petorica slavnih fudbalera, uz milijardera iz Singapura, onda nemate razloga za brigu. To je priča Salford Sitija, koji je od leta 2014. u vlasništvu bogatašaPitera Lima, kao i nekadašnjih zvezda Mančester Junajteda Rajana Gigsa, Gerija i Fila Nevila, Pola Skolsa i Nikija Bata. Lim je osvedočeni navijač Crvenih đavola, ali to mu nije smetalo da 2010. umalo kupi Liverpul, a potom je četiri godine kasnije na nagovor petorice fudbalera kojima se divio prihvatio da od Salforda napravi Premijerligaša. Da, dobro ste pročitali. Ambicija člana Šeste lige Sever je da se u dogledno vreme odmeri sa najjačima na Ostrvu.
Trenutno, klub iz mesta nadomak Mančestera zauzima lidersku poziciju i na pravom je putu da osigura direktnu promociju. Klub je već postao kompletno profesionalan, kapacitet stadiona je povećan sa 500 na 2.264, a na sve ovo Rajan Gigs je rekao:
“Nismo arogantni. Zaista mislim da možemo da ostvarimo zacrtane ambcije. Uspeli smo kao fudbaleri, možemo i kao funkcioneri”.
AGROPEKUARIO
Sa Ostrva idemo u Južnu Ameriku, gde se pre šest godina pojavio tim sa gazdom koji je rešen da fino odreši kesu, a pritom je i pasionirani ljubitelj fudbala. Upoznajte Agropekuario, tim iz Karlos Kasaresa, predgrađa Buenos Ajresa osnovan 2011. godine, koji je na zimsku pauzu otišao sa bodom manje od lidera drugoligaškog argentinskog karavana, sa mečom manje. Najmlađi profesionalni klub u zemlji postao je zahvaljujući osnivaču i vlasniku Bernardu Grobokopatelu rekorder, pošto je za svega šest godina iz najnižeg ranga stigao do Druge lige:
"Ja sam fudbalski pacijent", izjavio je Grobokopatel, biznismen, poljoprivrednik i jedan od glavnih uzgajivača i izvoznika soje u zemlji Gaučosa.
Primarni ciljevi tima su da u bliskoj budućnosti igrački kadar čine uglavnom momci iz kraja, ali i da klub napravi multifunkcionalan stadion kapaciteta 35.000 mesta. Trenutno, uzgajivači soje - kako glasi nadimak ekipe - imaju trening kompleks koji se prostire na 13 hektara, stadion koji je pod rekonstrukcijom i kroz nekoliko meseci moći će da primi 12.000 ljudi. Sasvim dovoljno razloga da zapamtite Agropekuario.
HERMANŠTAT
Znate već za onu kultnu izreku da je fudbal igra u kojoj uvek pobeđuju Nemci. E, pa zbog toga al i zbog dobrih igara treba u obzir uzeti Hermanštat, koji se takmiči u drugoj ligi Rumunije, a koji su osnovali nemački doseljenici. Klub iz Sibijua, pojavio se na mapi pre samo dve godine, ekspresno je preskočio dva ranga i od ove sezone bije bitku za ulazak u društvo najboljih. Trenutno je drugoplasiran sa bodom manje od lidera, ali je na poziciji koja garantuje Ligu 1.
Iako je dvogodišnjak, verovali ili ne, u proseku njegove mečeve posmatra više od 3.000 duša, što je više od aktuelnog rumunskog šampiona Vitorula. Projekat fudbalskih zaljubljenika iz Sibijua je najzad uspeo, iz trećeg pokušaja, pošto su se prethodno Inter i Vointa ugasili.
“Imamo istoriju, kulturu, tradiciju, industriju. Mi smo grad koji ima budućnost, ali nemamo sport. To će da se promeni”, izjavio je predsednik kluba Teodor Birc.
Da, budimo iskreni, mnogi danas imaju novac, ali ne umeju sa njim. Ovih pet timova nisu na toj listi...
Izvor: mozzartsport
FOTO: Action Images
Komentari / 0
Ostavite komentar