“S. Koreja postala nuklearna sila“

Sjevernokorejski lider Kim Džong-Un saopštio je, nakon lansiranja novog tipa interkontinentalne balističke rakete "hvasong-15", da je Sjeverna Koreja "konačno ostvarila veliki istorijski cilj upotpunjavanja svoje nuklearne sile, zbog čega je i gradila raketnu moć".

Svijet 29.11.2017 | 09:22
“S. Koreja postala nuklearna sila“
U saopštenju, koje je pročitala sjevernokorejska televizijska voditeljka, navodi se da je Sjeverna Koreja "uspješno testirala novu interkontinentalnu balističku raketu (ICBM) koja je pala u more u blizini Japana i cjelokupno američko kopno stavila u domet svog nuklearnog oružja", prenosi danas Rojters.

Sjeverna Koreja je sebe opisala kao "odgovornu nuklearnu silu", saopštivši da je svoje strateško oružje razvila kako bi se odbranila od "politike nuklearnog ucjenjivanja i nuklearne prijetnje američkih imperijalista".

Nova raketa "hvasong-15", nazvana po planeti Mars, naprednija je verzija ICBM koja je dvaput testirana u julu, navela je Sjeverna Koreja, a ta raketa dizajnirana je s ciljem da ponese "superveliku tešku bojevu glavu" i ima mnogo više prednosti u svojim taktičkim i tehnološkim karakteristikama u poređenju s ranijim raketama.

Najnovije raketno testiranje Pjongjang je izveo juče, prvi put od polovine septembra, a nedelju dana nakon što je američki predsednik Donald Tramp tu zemlju stavio na američku listu zemalja za koje SAD tvrde da podržavaju terorizam, što Vašingtonu omogućuje uvođenje dodatnih sankcija.

Sjeverna Koreja, koja je u septembru izvela svoju šestu i najveću nuklearnu probu, ispalila je desetine balističkih raketa pod mandatom Kim Džong-Una, prkoseći međunarodnim sankcijama, a u najnovijem testiranju je ispalila raketu koja je dosad najviše i najduže letela.

Pjongjang navodi da je nova raketa dostigla visinu od oko 4.475 kilometara - što je više od 10 puta više u poređenju sa visinom na kojoj se nalazi Međunarodna kosmička stanica - i da je letjela 950 kilometara tokom 53 minuta.

Mnogi nuklearni eksperti navode, međutim, da Sjeverna Koreja tek treba da dokaže da je ovladala tehničkim preprekama, uključujući sposobnost ispaljivanja teške nuklearne bojeve glave na vrhu ISBM, ali da će vjerovatno uskoro i to učiniti.

"To ne mora da nam se dopada, ali ćemo morati da naučimo da živimo sa sposobnošću Severne Koreje da SAD uzmu na nišan svog nuklearnog oružja", upozorio je Džefri Luis, direktor programa za neširenje nuklearnog oružja u istočnoj Aziji na Institutu za strateške studije u Midlberiju.

Na osnovu putanje i udaljenosti, nova raketa verovatno imat domet veći od 13.000 kilometara - više nego dovoljno da stigne do Vašingtona i ostalih delova SAD, saopštio je Savez naučnika sa sedištem u SAD, uz napomenu da je nejasno koliko je punjenje raketa nosila i da li može da nosi veliku bojevu glavu i koliko daleko.

U međuvremenu, američki, japanski i južnokorejski zvaničnici složili su se da je raketa, koja se sletela unutar ekskluzivne ekonomske zone Japana, verovatno ICBM, dok je Pentagon saopštio da ta proba nije predstavljala pretnju po SAD, njihove teritorije niti saveznike.

Tramp je razgovarao telefonom s japanskim premijerom Šinzom Abeom i južnokrejskim predsednikom Mun Džae-inom, a sva tri lidera su potvrdila svoju posvećenost borbi protiv severnokorejske pretnje, pri čemu je Tramp istakao da je "to situacija koja se može rešiti".

Istovremeno, Savet bezbjednosti UN zakazao je za danas hitnu sednicu posvećenu najnovijoj raketnoj probi Severne Koreje, koju je generalni sekretar svetske organizacije Antonio Gutereš snažno osudio kao "jasno kršenje rezolucija SB UN i nepoštovanje zajedničkog stava međunarodne zajednice".

Izvor: Tanjug

Komentari / 3

Ostavite komentar
Name

Koka,

29.11.2017 09:43

zbog cega bi nekome bilo nesto zabranjeno,sto je nekom dozvoljeno

ODGOVORITE
Name

Xx

29.11.2017 10:00

To legendo pobi fašiste nista ti nemogu

ODGOVORITE
Name

Ma da

29.11.2017 10:49

Sad NATO ima na osnovu cega da trazi nove milijarde za rszvoj "odbrambenih" sistema.

ODGOVORITE