SP: Šta je za Srbiju grupa smrti, a šta poželjna opcija?

Poznati svi učesnici Mundijala u Rusiji.  Žreb za SP 2018: Za Srbiju nema lake grupe! Žreb za Svetsko prvenstvo u Rusije održaće se 1. decembra u Kremlju u Moskvi, a Srbija ga čeka u četvrtom, najslabijem šeširu.

Fudbal 16.11.2017 | 21:45
SP: Šta je za Srbiju grupa smrti, a šta poželjna opcija?
Srbija je ostala u četvrtom šeširu. Naša reprezentacija će žreb grupa za učešće na Prvenstvu sveta 2018. godine sačekati među osam najslabije rangiranih selekcija od 32 koliko će se narednog leta (15. jun- 14. jul) nadmetati u Rusiji.

Takav rasplet je donekle i očekivan, jer Peru nije dozvolio iznenađenje u revanšu internkontinentalnog baraža. Južnoamerikanci su u Limi savladali Novi Zeland (2:0) i posle 0:0 u Velingotonu izborili plasman na Mundijal prvi put posle 1982. Slavlje domaćinu obezbedili su Džeferson Farfan (28) i Kristijan Ramos (65) i na taj način direktno uticali na status Orlova. Poslednja nada da bismo mogli da napredujemo u treći šešir bila je da Novi Zeland slavi u gostima i pogura nas jedan korak napred, međutim...

Ovakvim raspletom nezadovoljni su i Danci, pošto ostaju u trećem, dok je Peru na osnovu bodova na FIFA rang listi zaslužio da se nađe u drugom šeširu.

Žreb mundijalskih grupa biće održan 1. decembra u moskovskom Kremlju od 16 časova. Reprezentacije će biti razvrstane u osam grupa sa po četiri tima, a kao i dosad jedini uslov biće da u jednoj grupi ne mogu da se nađu dve selekcije sa istog kontinenta. Osim, naravno, u slučaju Evrope, koja daje čak 14 predstavnika pa je jasno da  tu mora doći do odstupanja od pravila.

Prvi šešir: Rusija, Nemačka, Brazil, Portugal, Argentina, Belgija, Poljska, Francuska.
Drugi šešir: Španija, Peru, Švajcarska, Engleska, Kolumbija, Meksiko, Urugvaj, Hrvatska.
Treći šešir: Danska, Island, Kostarika, Švedska, Tunis, Egipat, Senegal, Iran.
Četvrti šešir: Srbija, Nigerija, Australija, Japan, Maroko, Panama, Južna Koreja, Saudijska Arabija.

Srbija sigurno ne može da dobije rivale iz četvrtog šešira, a to su Nigerija, Australija, Japan, Maroko, Panama, Južna Koreja, Saudijska Arabija. Sve ostale opcije su u igri. Na prvi pogled čini se da bi za nas „grupa smrti“ bila ako nam zapadnu, na primer, Brazil, Španija i Senegal (Egipat), dok se kao najpovoljnija opcija čini društvo u kome smo sa Rusijom, Peruom i Iran (Tunis).

Poslednja šansa da “orlovi” pređu u treći šešir bila je baraž utakmica Perua i Novog Zelanda I eventualni odlazak gostiju na Mundijal, ali Južnoamerikanci nisu dozvoli iznenađenje (2:0).

Tako je Srbija ostala jedina evropska reprezentacija u poslednjem šeširu i u takvoj situaciji gotovo da je treško izabrati idealnu grupu za “orlove” čak I kada bi nam FIFA dozvolila da to sami uradimo. 

Svetska fudbalska federacija je šešire odredila na osnovu svoje rang liste, ali će na žrebu I dalje poštovati geografski princip, što znači da u istoj grupi ne mogu da budu dve reprezentacije iz iste konfederacije, sa izuzetkom Evrope koja može da ima do dva tima u istoj grupi. 

REPREZENTACIJE KOJE ĆE IGRATI U RUSIJI: 

EVROPA (14) 

Belgija, Hrvatska, Danska, Engleska, Francuska, Nemačka, Island, Poljska, Portugalija, Rusija, SRBIJA, Španija, Švedska, Švajcarska. 

JUŽNA AMERIKA (5) 

Argentina, Brazil, Kolumbija, Peru, Urugvaj. 

AFRIKA (5) 

Egipat, Maroko, Nigerija, Senegal, Tunis. 

AZIJA (5) 

Australija, Iran, Japan, Južna Koreja, Saudijska Arabija. 

SEVERNA, CENTRALNA AMERIKA I KARIBI (3) 

Kostarika, Meksiko, Panama

Nadamo se da Rusi neće na žreb dovesti neku svoju Hajdi Klum, koja je Srbiju I Crnu Goru svrstala u “grupu smrti” 2006. godine, jer grupa od koje bi “orlove” zabolela glava mogla bi da izgleda recimo ovako: Brazil/Argentina, Španija, Egipat/Tunis, SRBIJA. A, mogla bi I ovako: Argentina/Brazil, Engleska/Hrvatska, Senegal, SRBIJA.

Sada ide onaj teži deo “zabave”, a to je napraviti najbolju grupu za Srbiju. Po snazi bi nam Rusi najviše odgovarali iz prvog šešira, ali igrati protiv domaćina na Svetskom prvenstvu nikada nije naivna stvar, u šta su se, na primer, svi uverili 2002. godine kada se igralo u Japanu i Južnoj Koreji, s naglaskom na Južnu Koreju.

U drugom šeširu ruka bi mahinalno krenula ka Peruu, ali protiv Novog Zelanda (bez obzira na ime rivala) pokazali su da za Srbiju i njenu igru, oni uopšte ne bi bili “lak zalogaj”. Nadamo se da bi Iran iz trećeg šešira bio rival po meri.

Svetsko prvenstvo u Rusiji igraće se od 14. juna do 15. jula na 12 stadiona u 11 gradova, a mečevi će biti, zbog velikog broja vremenskih zona u Rusiji, igrani u osam termina, od 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19 i 20 sati.

Koja ja bi vama bila najteža i najlakša grupa za Srbiju?

ŽREB ZA MUNDIJAL

ŠEŠIR 1

Rusija (65. na FIFA rang listi) – DOMAĆIN

Nemačka (1.)

Brazil (2.)

Portugalija (3.)

Argentina (4.)

Belgija (5.)

Poljska (6.)

Francuska (7.)

ŠEŠIR 2

Španija (8.)

Peru (10.)

Švajcarska (11.)

Engleska (12.)

Kolumbija (13.)

Meksiko (16.)

Urugvaj (17.)

Hrvatska (18.)

ŠEŠIR 3

Danska (19.)

Island (21.)

Kostarika (22.)

Švedska (25.)

Tunis (28.)

Egipat (30.)

Senegal (32.)

Iran (34.)

ŠEŠIR 4

SRBIJA (38.)

Nigerija (41)

Australija (43.)

Japan (44.)

Maroko (48.)

Panama (49.)

Južna Koreja (62.)

Saudijaska Arabija (63.)

Izvor: mozzartsport/B92

Komentari / 0

Ostavite komentar