Analiza - Đukin sistem: Kome najviše vjeruje, zašto mijenja...?
Koga ne vidi na mapi, ima li sigurnih u prvih 11? Dosadašnji tok sezone pokazao da su rotacije u Partizanu neminovne, samo se dvaput desilo da isti tim odigra dve uzastopne utakmice.
Fudbal 10.11.2017 | 23:00
Ta premijera u kvalifikacijama za Ligu šampiona bila je ponovni Đukićev debi na Topčiderskom brdu, posle devet i po godina, a brojke otkrivaju da je od duela rešenog u korist Parnog valjka (2:0) do ovog poslednjeg u njegovom rodnom Šapcu, kad je pala Mačva (3:1) proverio čak 30 igrača na 27 utakmica. Što u prvenstvu, što u Evropi, što u Kupu Srbije.
Dakle u četiri takmičenja (namerno pišemo četiri, jer je klub iz Humske sezonu počeo u kvalifikacijama za Ligu šampiona, a sad je u grupi Lige Evrope).
Za to vreme, od 11. jula i duela sa Podgoričanima do 5. novembra na stadionu kraj Save, samo dvaput se desilo da Miroslav Đukić na teren pošalje identičnih startnih 11 kao na prethodnom meču. Početnih deset mečeva je redovno rotirao, da bi prvi put prepisao sastav za večiti derbi. Tako je Marakani 27. avgusta suprotstavio Crvenoj zvezdi iste momke koji su u revanšu sa Videotonom izborili plasman u Ligu Evrope:
Stojković - Vulićević, Nemanja R. Miletić, Ostojić, Nemanja G. Miletić - Everton, Radin, Janković, Suma - Tavamba, Đurđević.
Usledila je serija od 14 susreta na kojima bi napravio najmanje jednu izmenu u prvih 11 u odnosu na prethodni duel, da bi u 16. kolu Superlige rešio da isti sastav koji je razoružao Skenderbeg istrči na stadion Mačve:
Stojković - Vulićević, Nemanja R. Miletić, Mitrović, Nemanja G. Miletić - Everton, Jevtović - Tošić, Tavamba, Janković - Ožegović.
Od 30 igrača koje je ubacivao u protokol Miroslav Đukić - pokazuje statistika - najviše veruje Leandreu Tavambi. Snažni Kamerunac je pod vođstvom naslednika Marka Nikolićaigrao na čak 26 od pomenutih 27 utakmica. Od toga je počeo 24, ušao je protiv Bačke i niškog Radničkog, a jedini put nije dobio šansu na gostovanju u Crnoj Gori, protiv Budućnost. To poverenje koje mu je Đukić ukazao Tavamba je na najbolji način vratio učinkom, dao je 13 i namestio osam golova, dokazavši da je najproduktivniji igrač Partizana u ovoj takmičarskoj godini.
Zanimljivo, još samo četvorica igrača su bila starteri na više od utakmica. U pitanju su zamenik kapitena Miroslav Vulićević (21), koji i nema odgovarajuću konkurenciju na desnom beku, zatim novi štoper Nemanja R. Miletić (22), njegov imenjak i prezimenjak na poziciji levog beka (21), kao i Marko Janković (21).
Ostali - manje.
Na rotacije, za koje sam Đukić tvrdi da su neophodne, uticao je veliki broj utakmica, takmičenje na tri fronta, s početka sezne i prodaje nekih od nosilaca igre (Leonarda,Đurđevića, Mihajlovića), kasnije povrede (Kosović, Suma, Tošić), kartoni...
U takvim okolnostima stručni štab Partizana je dao šansu svima. Ili, skoro svima, jer sa spiska licenciranih igrača na debi kod Miroslava Đukića čekaju još mladi štoper Strahinja Bošnjak, često povređivani vezista Alen Stevanović, napadač Dušan Vlahović koji će u januaru da se preseli u Fjorentinu, kao i četvrti golman Nemanja Stevanović.
Još dva podatka su indikativna.
Prvi: iako često osporavan, Sejduba Suma je zasad skupio 14 utakmica kao starter i po tom parametru se našao u idealnom timu igrača koje Đukić najviše bira. Drugi: u najčešćih 11 je i dalje Uroš Đurđević, iako je krajem avgusta otišao u Olimpijakos, ali će se već na narednoj utakmici koju počne stići, a na onoj tamo i prestići Ognjen Ožegović.
A sve ovo pokazuje da sigurnih 11 u prvom timu, praktično, nema!
Izvor: mozzartsport
Komentari / 0
Ostavite komentar