"Separatisti se ugledaju na Ex Yu"
Separatisti se ugledaju na bivšu Jugoslaviju, ali postoje velike razlike jer Kataloniji nedostaje kompaktnost Slovenije, manja je izlaznost na referendumu o nezavisnosti i taj region u Španiji nije dobio podršku moćnih stranih vlada, piše danas Financial Times (FT).
Svijet 29.10.2017 | 18:21
Kada je u pitanju bliža analiza situacije, ujedinjeni front EU prikriva slabu kariku ili dvije, navedeno je u analizi FT, uz navođenje primjera nekadašnje jugoslovenske republike Slovenije.
Dok su katalonski separatisti napredovali sa kampanjom riječi podrške upućene su iz Slovenije. Predsjednik Slovenije Borut Pahor je 1. oktobra, kada je Madrid haotični referendum o nezavisnosti Katalonije proglasio nezakonitim, rekao je da su mnogi Slovenci "srcem" uz narod Katalonije.
Emotivna privrženost Slovenaca prema katalonskim separatistima je razumljiva, navedeno je u članku.
Slovenci su na referendumu 23. decembra 1990. glasali za otcijepljenje od Jugoslavije, a 25. juna 1991. slovenačka skupština je usvojila Temeljnu istinu o samostalnosti i nezavisnosti Slovenije i preuzela kontrolu svojih granica, čime je ta republika izašla iz bivše SFRJ.
Poslije toga je počeo desetodnevni rat, jer jugoslovenska vlast nije priznala slovenačku samostalnost, a koji je završen odlaskom pripadnika JNA iz Slovenije.
"Slovenci porede svoje iskustvo kao malog naroda koji živi pod, kako su tada smatrali, dominacijom Srba u Jugoslaviji, dok je Katalonija pod vlašću Madrida", piše Financial Times.
Kako je navedeno, lider separatista u Kataloniji Karles Pudždemon posjetio je Sloveniju 1991. godine i "divio se mirnim i demokratskim načinima na koje Slovenci postigli svoje ciljeve".
Ipak, stanovnici Katalonije nisu ujedinjeni kada je u pitanju nezavisnost kao što su bili Slovenci. Izlaznost u Sloveniji bila je veća od 90 odsto, a 90 odsto Katalonaca glasalo je za nezavisnost od Španije, ali je u Kataloniji izlaznost bila 43 odsto. Birači koji su bili protiv nezavisnosti bojkotovali su referendum.
Kataloniji nedostaje kompaktnost Slovenije, piše u članku. Prema podacima katalonskih vlasti iz 2013. godine, oko 46 odsto stanovnika Katalonije govori španski kao glavni jezik, 36 odsto govori katalnonski, a 12 odsto oba jezika podjednako.
Dodaje se da je jasno da većina onih koji govore španski jezik žele da njihov region ostane deo Španije.
FT navodi da postoji razlika i kada je u pitanju liderstvo. Može se smatrati da premijer Španije Marijano Rahoj ima "težak" pristup katalonskoj krizi, ali on nije nekadašnji diktator Francisko Franko, niti bivši srpski lider s kraja 20. veka Slobodan Milošević. Španija je demokratija.
Ocjenjuje se da je možda najveća razlika ta što je referendum o nezavisnosti Slovenije dobio podršku moćnih stranih vlada. Katalonija i Kurdistan nisu imali takvu podršku.
Izvor: Beta
Komentari / 9
Ostavite komentarJugosloven
29.10.2017 17:54Zaigrace mecka i kod ostalih u EU Ne mogu oni nama nanijeti zlo a da im se to ne vrati.
ODGOVORITERe Jugi Komunjari
29.10.2017 19:03Samo se ti nacekaj Jugo.Zivot ti prodje u jadu i bjedi dok cekas drugima zlo.A ovamo se zivi dobro i ne ceka si nakakvo zlo nikome.Takve komunjare ko' ti, su krive za sve - da vidimo hocete li od tolikoga sacekivanja jednog dana izumrijeti pa da i na tim prostorima krene bolje.
re Jugi komunjari
30.10.2017 09:59Ocito je, da je tvoja informisanost o Jugi, kao i o ponasanju i suzivotu na nekim prostorima, veoma kompaktna.
Jolpaz
29.10.2017 18:12Otkud to da neko sa Zapada Sloveniju nazove separatistickom republikom?
ODGOVORITEDolpaz
29.10.2017 19:05E moj Jolpazu - pazi se bolje ti je - jel iscuri ti i to malo pameti sto imade!
Ma Dali Je Moguce
29.10.2017 20:58Srbi dominirali nad Slovenijom.Sta ?Srbi se naselili u Sloveniju pa bili vecina,ma daj !
ODGOVORITEРођо
29.10.2017 21:31Нек се угледају на бивше муслимане и Хрвате,они су то мајсторски урадили,срушили онаку државу . Ајд опет Хрвати добро и прођоше,добише државу и пар кантона у Федерацији а ови други само пар кантона
ODGOVORITEKal
30.10.2017 08:16Polako nije kraj.
Re.kal
30.10.2017 09:20U pravu si,dok hrvati uzmu svoje sto im pripada u federaciji,Erdoganu ce biti mnogo lakse da sacuva Aljino nasledstvo