Nove takse za bračne parove
Gradska uprava i svadbe ponovo su glavna tema u Trebinju. Nakon različitog predstavljanja podsticaja za sklapanje brakova od strane Gradske uprave ovaj put o svadbama se priča zbog uvođenja nove takse od 500 maraka.
Republika Srpska 29.09.2017 | 22:41
Međutim, sasvim sigurno je da će taj trošak biti uračunat u cijenu iznajmljivanja salona i restorana, ali niko od ugostitelja to nije želio da potvrdi javno, baš kao ni u Gradskoj upravi.
Na drugoj strani u trebinjskoj opoziciji kažu da nisu iznenađeni novom nametom i podjećaju da je samo prije par dana gradonačelnik Trebinja Luka Petrović javno predstavio stimulacije za sklapanje brakova.
"Nije prošla nijedna skupština u gradu Trebinju, od dolaska nove gradske vlasti, da se nije uveo neki namet. Ali, ovaj posljednji namet je pun apsurda.
S jedne strane hvalite se i reklamirate sklapanje brakova i izdvajanje za stimulaciju, a s druge strane uvodite taksu koja će direktno pogoditi te bračne parove prilikm dolaska u svadbeni salon da organizuje svoju svadbu jer će vlasnici salona ispostavljati fakturu za ovu taksu ljudima koji sklapaju brakove", kaže Zoran Anđušić, PDP Trebinje.
A priča sa stimulacijama sklapanja brakova počela je krajem prošlo sedmice i to najavom gradonačelnika da će svaki sklopljeni brak biti nagrađen od strane lokalne vlasti.
"Mi smo zamislili da program za neoženjen i neudate stimulišemo novcem u 18 rata i ako su oboje nezaposleni idu primanja do 650 maraka, a ako je jedno nezaposleno primanja su do 450 maraka, naravno zavisno od njihovih primanja i procijenilo smo da promovišemo i stimulišemo da se neko oženi i uda ne bi li dobili veći broj bračnih parova, a očekujemo time i više djece", rekao je Luka Petrović, gradonačelnik Trebinja (RTRS 24.09.2017)
Međutim dan kasnije i tu je došlo do promjene priče jer je gradonačelnik objasnio da se stimulacija odnosi na samo one koji imaju preko 38 godina.
U isto vrijeme skupštinska većina takođe na posljednjoj sjednici donijela je i odluku da se poveća broj licenci za obavljanje taksi prevoza u gradu Trebinju, a trenutno registrovani taksisti tek iz drugog putu uspjeli su se sastati sa gradonačelnikom i kako saznajemo privremeno obustaviti tu odluku.
Nakon održanog sastanka taksista i Petrovića niko nije želio objasniti u čemu je problem, ali prema našim informacijama licencu je trebalo u dogovoru sa gradskom upravom dobiti jedno privatno preduzeće koje bi sa pet vozila i 15 vozača praktično bilo u puno boljem položaju.
(BN)

Komentari / 23
Ostavite komentarborac
29.09.2017 17:57Sreca mi je pa imam dozivotnu licnu kartu i ona ce biti 200 km para nema a stakora pun kancelarije.
ODGOVORITEBravo
29.09.2017 22:09Bravo Trebinje,kako ste glasali sada tako i žanjete,živio nam solidarni porez,ko ga ne upalti vidjeće šta se sprema.Biće svega,tek predstoje kazne,nameti i zavrtanje ruku ne poslušnim.Bravo Trebinje,živio vam SNSD I Luka još 20 godina na vlasti.
Smijenite
29.09.2017 22:10Uhapsite Šnjegotu.Ko smije u ovoj republici da priča da nije sve med i mlijeko.
Selo
29.09.2017 18:06OVO je bruka ako je laz, a jos visa ako je istina.
ODGOVORITEŽUĆO
29.09.2017 18:14PA ŠTA OČEKIVATI OD OVE VLASTI NEGO NOVE NAMETE ALI NEĆE MOĆI DUGO NI TO NAPLAĆIVATI, OSTAĆE IM SAMO STARI I NEMOĆNI I RS ĆE POSTATI NAJVEĆA GERIJATRIJA U EVROPI
ODGOVORITESrpsko Srce
29.09.2017 18:17Sklope brak djed i baba od 60-tak godina i naplate stimulaciju, sklope brak mladi od 20-tak godina ne dobiju ništa, sramota.
ODGOVORITEгиг
29.09.2017 18:51Тако се подстиче рађање дјеце, да стари ступају у брак.
mili
29.09.2017 18:19Luka Petrovic je neponovljivo tupo-glup covjek koji ima onu jedinu jednu izostrenu sposobnost a to je kokosarenje i laganje kao i njegov mentor Dodik!!
ODGOVORITEMilica
30.09.2017 06:41Mili potpunosi u pravu. Jos bih dodala da preko svojih sluga plasi i ucjenjuje narod. Grad izgleda gori i prljaviji nego ikada, nema nikakvih rezultata pa Laki postaje nervozan. Samo ne znam kakav bolesan um smislja ove novotarije. Fuj!
re Milica
02.10.2017 15:51Pored takvih niko se ne treba ni ženiti ni udavati ni imati djece.
atlas
29.09.2017 18:23SLEDECE CE OPOREZOVATI SAHRANE.
ODGOVORITENaravno
29.09.2017 18:50Svadbe,sahrane,krstenja,kod Bosnjaka sunet,sve to treba oporezovati.
A ti oce
29.09.2017 19:06Oce.Naplacivace i smrt posebno.Ekstra.Popu 500 SNSD 500.Moj brale pa ti crkni.
Apsurd
29.09.2017 18:24Samo za ove preko 38 i uz to se stimuliše rođenje deteta,još jedino stavite uslov,,al da rodi muškarac,,i onda ste doneli baš SNSD-pametni zakon.
ODGOVORITESNSD natalitet
29.09.2017 19:05To je SNSD natalItet.Opet favorizuju LGBT.
ODGOVORITEBanjalučanin
29.09.2017 20:32Ovaj režim je zlo nezapamćeno. Deset metara drva, cjepanice, u BL je 750KM. 1997 godine je isto koštalo 250KM.
ODGOVORITETrebinjac
30.09.2017 05:38Neka je uveo svaka mu cast. Hajde mi recite samo koji ugostitelj prijavi racun od 15ooo maraka. ni fskalni ne dobijes a platis mu pdv.
ODGOVORITE're trebinjac
30.09.2017 11:35Ako Ne izda fiskalni rracun to je ingerencija Poreske uprave.NEMOJ da mijesas babe I zabe .
modricanin
30.09.2017 06:52Oni (snsd) ,navikli na satore pa hoce I da se svadbe odrzavaju pod satorima.Vjerovatno ih neko njihov iznajmljuje.
ODGOVORITEPljacka treceg rajha
30.09.2017 07:15Ja bruke majko mila samo otimaj otimaj otimaj.
ODGOVORITEЛија
30.09.2017 14:06Написао сам коментар који, очито није био усклађен са прилогом. Није ни битно зашто није објављен. То ме толико не брине, колико ме брине пракса цензуре ''неподобних'' коментара. У сваком случају хвала вам што сте дозволили да и ми бични смртници можемо нешто рећи, или ти написати.
ODGOVORITEpunto
30.09.2017 15:38I treba naplatiti tih 500 maraka.Ovi u svadbenim salonima naplate jednu stolicu 12 kmx300 gostiju=3600,a drzavi nista,naplatio bi ja to i vise
ре Пунто
01.10.2017 07:53На истом фону је био и мој коментар, у којем сам још поменуо музичаре, који за једну свадбу, просјечно узму износ новца који си ти поменуо. При томе никоме не плаћају нити једну марку пореза. Ево приједлога, за власт у Требињу. Нека узму таксу али да так новац иде на посебан рачун за стимулисање наталитета и помоћ вишечланим породицама. Исту праксу увести у цијелој Републици Српској. Па и сада је у пракси, у свим општинама, па и у онима гдје је на власти СДС, да се од народа узимају некакве комуналне таксе за одржавање локалне мреже путева, уличне расвјете, за отпадне воде итд. То је устаљена пракса у Граду Источно Сарајево, без обзира што се све ово наплаћује кроз рачуне за утрошак електричне енергоје, воде, одвоза смећа итд.