Prva titula za Džumhura!

Damir Džumhur osvojio ATP turnir u St. Peterburgu! Pobjedom nad Fonjinijem, Džumhur je došao do prve ATP titule u karijeri, što će mu donijeti ranking karijere jer ulazi među 40 najboljih tenisera svijeta.

Tenis 24.09.2017 | 18:45
Najbolji bh. teniser, Damir Džumhur, pobijedio je favorizovanog Italijana Fabija Fonjinija u finalu ATP turnira u Sankt Peterburgu.

Džumhur - Fonjini 2:1 (3:6, 6:4, 6:2)

Nakon dva poraza u međusobnim duelima, Džumhur je danas napravio veliki rezultatski preokret i došao do prve pobjede nad trenutno 29. igračem svijeta, a tako i do prve titule u elitnoj teniskoj seriji.

Italijan je u prvom setu bez većih problema oduzeo dva puta servis Džumhuru i poveo sa 6:3, ali u nastavku meča Džumhur podiže igru na viši nivo i osvajanjem dva naredna seta 6:4 i 6:2 ostvaruje istorijski uspjeh za bh. tenis.

Džumhur je pobjedom u finalu turnira sa nagradnim fondom većim od milion dolara osigurao ulazak među 40 najboljih igrača na ATP listi, što mu je ranking karijere.

Džumhur je u finalu savladao 26 mesta bolje rangiranog Italijana Fabija Fonjinija posle preokreta u tri seta, sa 3:6, 6:4, 6:2.

Fonjini je prvi set rešio brejkom već u prvom gemu. Džumhur mu oduzima servis za 3:2 u drugom, ali Italijan odmah uzvraća "ribrejkom".

Teniser iz BiH ne posustaje, pravi novi brejk i dobija drugi set za 6:4 za 1-1. Odmah na startu odlučujućeg seta Džumhur oduzima opet servis Fonjiniju za 2:0, da bi tačku na meč stavio novim brejkom za 5:2.

Fonjiniju je ovo bilo 15. ATP finale u karijeri, a ostao je na pet trofeja. Džumhur je zaradio oko 180.000 dolara, a sa 250 bodova će od ponedeljka biti 40. igrač sveta.

Džumhur je doneo Bosni i Hercegovini prvu ATP titulu.

Izvor: mondo.ba/Anadolija/B92