1971. - Zvezda želi kao protiv Karl Cajs Jene!

Davne 1971. godine Crvena zvezda se u četvrtfinalu Kupa evropskih šampiona sastala sa istočnonemačkom Karl Cajs Jenom.

Fudbal 23.08.2017 | 20:00
Kao i danas u prvom meču s Krasnodarom, u plej-ofu za plasman u Ligu Evrope, poražena je na gostovanju u Nemačkoj 3:2.

Posle svog trećeg četvrtfinala kada je Kup evropskih šampiona u pitanju, Crvena zvezda je uspela da se po drugi plasira u polufinale. Međutim, niko posle prve utakmice nije očekivao da će crveno-beli demolirati svog rivala.

Trener Miljan Miljanić je u Nemačkoj izveo sledeći sastav: Ratomir Dujković, Milovan Đorić, Branko Klenkovski, Zoran Antonijević, Miroslav Pavlović, Vladislav Bogićević, Slobodan Janković, Stanislav Karasi, Zoran Filipović, Jovan Aćimović, Dragan Džajić.

Karl Cajs Jena je povela u 15. minutu golom Mihaela Strempela. Samo šest minuta kasnije Nemci su preko Pitera Duktea povisili na 2:0. Zvezda je uspela da u pravo vreme postigne gol – igrao se 42. minut kada je Slobodan Janković zatresao mrežu rivala, i uz postignut važan gol u gostima crveno-beli su nešto raspoloženiji otišli u svlačionice.

U nastavku utakmice naš tim je uspeo da izjednači golom Dragana Džajića u 58. minutu. Nažalost, Crvena zvezda je u samom finišu utakmice ispustila remi. Nemci su u 86. minutu preko Haralda Irmšera došli do pobede, a pred Beograđanima je ostao zadatak da u revanšu u Beogradu nadoknadi jedan gol zaostatka.

Čak 100.000 ljudi se okupilo na beogradskoj Marakani tog 24. marta 1971. godine. Revanš susret privukao je mnogo pažnje, a očekivanja i vera u izabranike Miljana Miljanića nije izostala, iako je tim bio lišen pomoći Dragana Džajića.

U revanš susretu zaigrali su Ratomir Dujković, Milovan Đorić, Branko Klenkovski, Mile Novković, Miroslav Pavlović, Vladislav Bogićević, Slobodan Janković, Zoran Filipović, Jovan Aćimović, Stevan Ostojić.

Domaćin je već posle 15 minuta dobila ono što je želeo – vođstvo. Milovan Đorić je sa bele tačke obradovao stotinu hiljada ljudi na stadionu. Ali, Crvena zvezda se tu nije zaustavila i nije pokušavala da sačuva rezultat, i takav pristup se isplatio. Zoran Filipović je u 30. minutu prelepim udarcem desnom nogom sa desne strane kaznenog prostora povisio na 2:0, i pritom rezultatu se otišlo na odmor.Poslednja četvrtina ovog dvomeča donela je još dva gola za crveno-bele. Stevan Ostojićje u 60. minutu glavom posle centaršuta sa leve strane uspeo da nagovesti rezultatsku katastrofu Nemaca, a tačku na i stavio je Stanislav Karasi posle prodora i prelepog šuta sa oko 20 metara, za konačnih 4:0!

"Verovatno je svaki Zvezdaš pre utakmice verovao da Crvena zvezda može da polufinala najelitnijeg klupskog takmičenja, ali retko ko je očekivao da bez Dragana Džajića crveno-beli mogu ovako ubedljivo da slave protiv tada snažnog nemačkog kluba. Ali, fudbaleri jesu verovali. Vera i samopouzdanje su u sportu veoma bitne stvari, i to je upravo ono što će i izabranicima Vladana Milojevića u četvrtak biti neophodno kako bi nadoknadili minus od jednog gola, kao i generacija Dragana Džajića. Naše je da još jednom napunimo Marakanu jer sa navijačima su i čuda moguća. A u četvrtak, nije nam potrebno čudo; samo odlučnost, hrabrost koncentracija i vera. I istorija će se ponoviti", navodi se na sajtu najtrofejnijeg srpskog kluba.

Odlučujući susret za ulazak u grupe Lige Evrope igra se u četvrtak od 21 čas na još jednom krcatoj Marakani.