SP - plivanje: Pregled osvajača medalja...

Dva zlata za Dresela u pola sata! Kejleb Dresel nova je plivačka zvezda SAD, osvojio je dve zlatne medalje na Svetskom prvenstvu u Budimpešti u samo pola sata. A onda je nadmašio i Felpsa – tri zlata Dresela u jednom danu! Amerikanac Kejleb Dresel (20) ušao je u istoriju plivanja kao prvi takmičar koji je u jednom danu osvojio tri zlatne medalja na Svetskom prvenstvu.  Najpre drugo zlato za Šestrem, slavila i Sibom! Šveđanka Sara Šestrem osvojila je drugo zlato na Svetskom prvenstvu u plivanju u Budimpešti. Nakon toga je Šestrem oborila i svetski rekord, 5. zlato Ledeki! Šveđanka Sara Šestrem zaokružila je sjajan nastup u Budimpešti svetskim rekordom na 50 metara slobodno.

Ostali sportovi 30.07.2017 | 13:30
Nakon trijumfa na 100 metara delfin stilom, bila je najbrža i na upola kraćoj deonici i osvojila treću medalju na SP.

Šestrem je slavila novi rekordom šampionata sa 24,60 sekundi, ispred Holanđanke Ranomi Kromoviđojo i Egipćanke Faride Osman.

Zlatnu medalju u trci na 200 metara leđnim stilom osvojila je Australijanka Emili Sibom.

Ona je trijumfovala ispred Mađarice Katinke Hosu i Amerikanke Ketlin Bejker u vremenu 2:05,68 minuta.

Nakon ovoga Šestrem je oborila i svetski rekord, 5. zlato Ledeki! Šveđanka Sara Šestrem zaokružila je sjajan nastup u Budimpešti svetskim rekordom na 50 metara slobodno.

Ona je do najboljeg rezultata u istoriji stigla u vremenu 23,67 sekundi, čime je nadmašila rezultat Nemice Brite Štefen iz 2009. od 23,73.

Šestrem je rekord oborila nakon što je osvojila drugo zlato na SP, na 50 metara leptir, posle trijumfa na dvostruko dužoj deonici te razočaravajućeg srebra na 100 metara slobodno. Finale je u nedelju od 17:50 časova.

U međuvremenu, Amerikanka Kejti Lekedi je trijumfovala na 800 metara slobodno i osvojila peto zlato u Budimpešti, posle trijumfa na 400m slobodno, 1.500 slobodno i štafetama 4x100 i 4x200 slobodno, dok je na 200m slobodno osvojila srebro.

Dva zlata za Dresela u pola sata! Kejleb Dresel nova je plivačka zvezda SAD, osvojio je dve zlatne medalje na Svetskom prvenstvu u Budimpešti u samo pola sata.

Dresel je prvo trijumfao na 50 metara slobodnim stilom, a potom na 100 metara delfin zamalo oborivši rekord Majkla Felpsa, sa 49,86 sekundi bio je četiri desetinke sporiji od zemljaka.

U prvoj disciplini je bio brži od Brazilca Bruna Fratusa i Britanca Bendžamina Prata, a u drugoj od Poljaka Džozefa Šolnga i Britanca Džejmsa Gaja.

Dresel je u Budimpešti osvojio zlatne medalje i u štafeti 4x100 metara slobodnim stilom, u mešovitoj štafeti na 100 metara, kao i u trci na 100 metara slobodnim stilom.

Top pet 100m delfin svih vremena:

1. Majkl Felps 49,82 sekundi
2. Kejleb Dresel 49,86
3. Milorad Čavić 49,95
4. Milorad Ćavić 50,01
5. Kejleb Dresel 50,07

A potom je nadmašio Felpsa – tri zlata Dresela u jednom danu! Amerikanac Kejleb Dresel (20) ušao je u istoriju plivanja kao prvi takmičar koji je u jednom danu osvojio tri zlatne medalja na Svetskom prvenstvu.

Nakon što je u individualnim trkama osvojio titule na 50 metara slobodno i 100 metara delfin u roku od pola sata, u subotu je do zlata stigao i sa mešovitom štafetom SAD 4x100 slobodno.

Drasel je tako Svetsko prvenstvo u Budimpešti završio sa šest zlatnih medalja jer je prethodno trijumfovao još na 100 metara slobodno te u štafetama 4x100 slobodno i 4x100 mešovito.

Ni najbolji plivač svih vremena Majkl Felps nije uspeo da na jednom SP osvojio tri zlatne medalje u jednom danu, a Dresel mu je zamalo oborio rekord na 100 metara delfin, bio je sporiji sa 0,04 sekunde.