Evroligaši neće pustiti igrače na kvalifikacije za SP!

Ovu informaciju potvrdio je Đordi Bertomeu, ali i ostavio mali prostor za eventualnu promenu plana.  "Orlovi" bez Jokića, Tea, Bogdana, crveno-belih. . .  Đordi Bertomeu potvrdio je ono o čemu se govori još od kada je FIBA uvela "fudbalske" kvalifikacije. Kako će izgledati reprezentacija Srbije posle Eurobasketa?

Košarka 17.05.2017 | 13:00
Evroligaši neće pustiti igrače na kvalifikacije za SP!
Još od trenutka kada je postalo jasno da će Fibine kvalifikacije za Mundobasket u Kini 2019. godine biti održane, NBA liga stavila je veto i momentalno sprečila svaku mogućnost da igrači iz najjače lige sveta budu deo nacionalnih timova tokom šest prestojećih „reprezentativnih prozora“. Mada se dugo šuškalo, sada je to učinila i Evroliga!

Prvi čovek elitnog klupskog takmičenja Đordi Bertomeu otkrio je u razgovoru za španski radio Kadena Ser da neće biti mogućnost da evroligaši puste svoje košarkaše da nastupaju za svoje reprezentacije. Ponajviše iz razloga što će se kalendar Evrolige poklapati. Ipak, ostavio je minimalni prostor za eventualne izmene.

„Pozicije NBA i Evrolige odavno su poznate. Mi smo još pre godinu i po dana zajednički doneli odluku po tom pitanju, da klubovi iz Evrolige neće biti učesnici tog projekta (čitaj: Kvalifikacija za Mundobasket). Mi i dalje stojimo pri tom stavu. Diskutovali smo o tome, pričaćemo o tome i na završnom sastanku, kada budemo i definitivno odlučivali izgled kalendara za narednu sezonu“, rekao je Bertomeu, a onda prokomentarisao:

„Ako bude moguće mi ćemo pomoći. I to preko Evrokupa. Ali, kroz Evroligu, jako teško. Mi nismo problem, problem su oni koji su postavili kalendar tog apsurdnog takmičenja, u kojem neće igrati najbolji igrači“.

To, praktično, znači, da nijedan reprezentativac iz redova Crvene zvezde neće biti u mogućnosti da se odazove nacionalnim obavezama, što će ponajviše zanimati selektora Aleksandra Đorđevića?

On je zatim govorio i o formatu kvalifikacija.

„Ne možete da prevarite ni amatera. Španski tim je španski tim i zaslužuje mnogo poštovanja. Onog trenutka kada su uvedene kvalifikacije, takmičenje je devalviralo. Nije mi jasno kako će evropski klubovi moći da traže nešto, kada nisu pitali ni NBA. Niko ne razume ovu situaciju. Projekat sam po sebi nema smisla, ali treba ga uzeti u razmatranje. Mi smo četiri godine pričali o tome i nudili alternativna rešenja, ali nismo dobili razumevanje s druge strane“.

Na kraju ono najvažnije pitanje - šta ako bude sankcija za klubove koji ne puste svoje igrače?

„Ne, tako nešto nije pravno moguće. To bi bilo kao kada bismo rekli da ropstvo i dalje postoji. Igrač je radnik i zarađuje platu i ima svoja prava. Niko ne može da ih tera da idu da rade za drugu kompaniju i da budu kažnjeni za to. Ropstvo je nestalo pre dva veka“.

Drugim rečima, ukoliko se do tada ne približe stavovi Evrolige i FIBA, selektorima nacionalnih timova iz svih krajeva Evrope izbor će se svesti na košarkaše koji ne nastupaju u:

NBA ligi
Evroligi
Evrokupu

Ovo važi i za trenere, što se između ostalog tiče i našeg selektora Aleksandra Đorđevića, pre kojeg će biti stavljen ultimatum ukoliko se Bajern Minhen ove sezone vrati među učesnike Evrolige.

FIBA je promenila sistem kvalifikacija pred Svetsko prvenstvo u Kini 2019. godine i one će početi narednog novembra, kada će NBA i evroligaška sezona uveliko početi. Na putu ka Mundobasketu određeno je šest termina u kojima će nastupati reprezentacije, a okupljanja bi trebalo da traju devet dana, što znači da bez pristanka vlasnika klubova Evrolige, ali i Evrokupa, nije za očekivati da reprezentacije igraju u najjačim sastavima.

Od ranije poznato je da vlasnici NBA klubova neće puštati svoje zvezde da se četiri puta u toku sezone 2017/18 odazivaju pozivima selektora.

U našem slučaju to znači da ćemo u borbe za nastup na narednom SP krenuti bez Nikole Jokića, Bobana Marjanovića, Nemanje Bjelice i možda još nekih igrača koji će u međuvremenu otići u NBA ligu, zatim bez svih naših košarkaša koji nastupaju za učesnike Evrolige, što su u ovom trenutku Miloš Teodosić, Bogdan Bogdanović, Nikola Kalinić, Milan Mačvan, Miroslav Raduljica, Nemanja Nedović, Stefan Jović, Marko Simonović i ostali...

I to nije sve - klubovi koji budu nastupali u Evrokupu naredne sezone, takođe, neće moći da daju reprezentativce tokom sezone.

Samo dva od šest termina ne poklapaju se sa klupskom sezonom 2017/18 i to su jun i septembar naredne godine.

Termini kvalifikacija:

20-28. novembar 2017.

19-27. februar 2017.

25. jun - 3. jul 2018.

30. avgust - 18. septembar 2018.

26. novembar - 4. decembar 2018.

18-28. februar 2019.

Da li je na pomolu novi rat u evropskoj košarci?

Izvor: mozzartsport/mondo.rs

FOTO: MN Press

Komentari / 0

Ostavite komentar