Sjećanja - video: Rođendanska antologija - Zvezdino uništavanje Reala!

"Da imamo ovde Marakanu kao što je ima Rio de Žaneiro, opet bi masa ljudi ostala ispred stadiona", konstatovao je na početku prenosa čuveni Vladanko Stojaković.

Fudbal 04.03.2017 | 15:30
Na dan kada je osnovana Crvena zvezda je odigrala nekoliko velikih utakmica i uglavnom svećice duvala slaveći duplo - i rođendan i trijumf - ali ima jedna utakmica za koju su može reći da spada u one najveličanstvenije u istoriji kluba iz Ljutice Bogdana, a odigrana je baš 4. marta.

"Na tribinama je blizu 90.000 gledalaca, prihod Crvene zvezde samo od ulaznica trebalo bi da iznosi oko 23.000.000.000 stare milijarde".

Tog 4. marta 1987, na Zvezdin 42. rođendan, u Beograd je došao Real Madrid. Prvi meč četvrtfinala Kupa evropskih šampiona. Kraljevski klub je u prethodna tri gostovanja u staroj Jugoslaviji prolazio kao bos po trnju - Partizan ga je '56. tukao 3:0, Zvezda '75. sa 2:0, a Rijeka '84. sa 3:1 - pa su se Madriđani ponadali da je konačno došlo vreme da se omrse u Jugi, ali ništa ni ovoga puta. Crveno-beli koje je sa klupe predvodio partizanovac Velibor Vasović, a na terenu Đurovski stariji, Piksi Stojković, Žare Đurović, Bora Cvetković i ostali veliki asovi toga doba, sampleli su veliki Real. Pogotovo je to ubedljivo u prvom poluvremenu koje je završeno rezultatom 3:0. Beograđani su deset minuta pre kraja imali i prednost od 4:1, da bi Ugo Sančez tri minuta pre kraja postigao, ispostaviće se, ključni gol sa penala.

Slavila se te večeri velika pobeda na nad najvećim klub sveta, no 4:2 nije bilo dovoljno da se prođe u polufinale. Na Bernabeuu domaćin je dobio taman koliko mu je bilo potrebno - 2:0. A Vladanko kao da je sve to predosetio. Dok je 90.000 ljudi na stadionu i još ko zna koliko miliona kraj malih ekrana radosno klicalo crveno-belima, jedan od naših najpoznatijih komentatora ovako je odjavio utakmicu:

"Nikada nije smelo da se dogodi za Crvena zvezda posle onih 4:1 primi još jedan pogodak. To je ono što nije valjalo večeras. Sada nipošto ne sme da u Madridu izgubi sa više od jednog gola razlike. Realu će ova dva gola mnogo, mnogo značiti u revanšu"...

C. ZVEZDA - REAL MADRID 4:2 (3:0)