Bez rezultata, nema nove tranše MMF-a

Druga tranša kredita Međunarodnog monetarnog fonda za BiH prolongirana je do daljnjeg jer vlasti u BiH nisu ispunile tražene uslove, potvrdio je za RSE Francisco Parodi, rezidentni predstavnik Međunarodnog monetarnog fonda u Bosni i Hercegovini.

Bosna i Hercegovina 09.02.2017 | 14:23
Bez rezultata, nema nove tranše MMF-a
Od 11 postavljenih uslova za dobijanje kredita u iznosu od 553,3 miliona evra, do sada je ispunjeno šest. Kreditni odbor neće zasjedati dok se ne ispune preostali uslovi.

"Prolongiraćemo isplatu druge tranše od oko 76 miliona evra, dok vlasti ne ispune sve ono što smo dogovorili u novembru", poručuje rezidentni predstavnik MMF-a u BiH Francisko Parodi.

Vlasti u BiH su se obavezale da će ispuniti 11 preporuka MMF-a koje bi trebale doprinijeti finansijskoj stabilnosti BiH, podsjeća Parodi. Neke od tih preporuka, poput usvajanja budžeta za ovu godinu do kraja prethodne, te izmjene Zakona o porezu na dobit, su ispunjene. Neke, poput usvajanja seta zakona iz oblasti bankarstva ispunjene su djelimično - usvojila ih je Skupština Republike Srpske, a Parlament Federacije BiH nije.

Dakle, ostalo je još mnogo posla neurađenog, kaže Parodi i dodaje:

"Parlament BiH treba da odobri povećanje akciza na naftne proizvode, uključujući tečni naftni gas i biogorivo za 15 feninga po litru, ali za to je potreban dogovor entitetskih vlada prije nego što to pitanje ponovo dođe u državni parlament".

Takođe, kaže Parodi, od vlasti u Federaciji BiH očekuje se da potpišu ugovore sa međunarodnim savjetnicima za sprovođenje operativne i finansijske dubinske analize za BH Telecom i HT Mostar, s ciljem njihove rekonstrukcije ili prodaje akcija.

"I, naravno, da Parlament Federacije BiH usvoji novi Zakon o bankama i izmjene i dopune Zakona o Agenciji za bankarstvo, te da državni parlament usvoji amandmane na Zakon o osiguranju depozita", navodi Parodi.

Neslaganje entiteta

Prema njegovim riječima, vlasti su se obavezale na primjenu kredibilnog seta mjera koje ne samo da će rezultirati odobravanjem druge tranše kredita, već će biti i od koristi za BiH i pomoći povećanju privrednog rasta i stvaranju radnih mjesta.

Međutim, Parlament BiH već je odbacio mogućnost povećanja akciza na gorivo, jer nije bilo političkog konsenzusa oko ovog pitanja.

Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa Mirko Šarović objasnio je zbog čega je prijedlog odbijen:

"Pitanje akciza zapalo je u ćorsokak ponajviše zbog neslaganja entiteta oko raspodjele ovih sredstava naplaćenih od akciza."

Poslanik Šefik Džaferović iz Stranke demokratske akcije kaže da bez političkog dogovora nema smisla ponovno stavljanje ovog pitanja na dnevni red parlamenta.

"Mislim da se treba vratiti razgovorima u okviru vladajuće koalicije na nivou BiH, razgovorima sa entitetskim vladama i u kratkom periodu reagirati i dobiti rješenje koje će biti prihvatljivo za sve", optimističan je Džaferović.

Parodi podsjeća i da je jedna od preporuka MMF-a smanjenje broja zaposlenih u javnom sektoru, navodeći da BiH ima najveća izdvajanja za plate javnog sektora u regionu, te da javna potrošnja u zemlji iznosi približno 45 posto bruto domaćeg proizvoda.

Ni oko ovog pitanja ne postoji politički konsenzus. Planovi za smanjenje broja zaposlenih u javnoj administraciji se još prave, no male su šanse da će vlasti ukidati radna mjesta stranačkim kolegama ili članovima svoje familije, o čemu smo ranije u nekoliko navrata izvještavali.

S druge strane, male su šanse i za skoro usvajanje seta zakonskih akata iz oblasti bankarstva u Federalnom parlamentu u kojem već mjesecima ne funkcioniše vladajuća koalicija, zbog čega su opozicione stranke zatražile ostavku federalnog premijera Fadila Novalića.

Za kraj treba podsjetiti da je u entitetskim budžetima (čije je usvajanje jedan od rijetkih ispunjenih uslova) već planiran novac od MMF-a, kao i prihodi od povećanja akciza, iako dogovor o tome nije ni na pomolu.

Ekonomisti upozoravaju da će vlade, ukoliko ne dobiju novac od MMF-a, opet posegnuti za zaduživanjem kod komercijalnih banaka, kod kojih su već zadužene više od milijardu evra, i to po znatno nepovoljnijim uslovima - kako bi zakrpili budžetske rupe i kupili socijalni mir, barem do narednih izbora.

(RSE)

Komentari / 15

Ostavite komentar
Name

Bandit u pokušaju

09.02.2017 13:30

Ali pazi ovo "ekonomisti upzoravaju"?!Svi ti takozvani ekonomisti su na "sisi" MMF-a jer kako drugačije objasniti njihovu želju da se država zadužuje?

ODGOVORITE
Name

Mihajlo

09.02.2017 14:19

Milorade lopove sad ti sebi stampaj koliko ti treba.

Name

Piksi

09.02.2017 14:29

Kad bude 5 do 12 dogovoriće se za sat vremena.

Name

Me

09.02.2017 13:56

... I sta sad?? Nema para?? ....

ODGOVORITE
Name

re Me

09.02.2017 14:12

Sada ide zaduživanje kog komercijalnih banaka, trezorski zapisi, emitovanje obveznica, poskupljenja i drugi nameteti Narod je marva

Name

tuzla

09.02.2017 14:01

Nedajte pare lopovima !.

ODGOVORITE
Name

Borac

09.02.2017 14:37

Ko im dadne pare proklet bio on I negovih deset pokolenja. Banda zivi a nikakve koristi narod nema od njih. Vlada ako nije u stanju da vodi drzavu bez zaduzenja-ostavka.Ima ko moze.Lopovi crknite. .

Name

Kiki

09.02.2017 14:03

BiH je toliko bogota drzava da bitrebalo da imaju svi dovoljno za zivot a da ne rade. Ostalo je svega nesto oko 3 miliona ljudi. Krediti nam ne trebaju.

ODGOVORITE
Name

Borac

09.02.2017 14:39

Slazem se.I siguran Sam da nam krediti netrebaju.

Name

Marsal

09.02.2017 14:03

Pare nisu problem para nema. Neka vrate stasu pokrali i netreba kredit. A bilobih viska para za dobar zatvor.

ODGOVORITE
Name

cvijet

09.02.2017 14:04

Kako se oni samo prikrivaju.....druga transa......umjesto druga rata kredita.

ODGOVORITE
Name

bando

09.02.2017 14:22

Nejma para

ODGOVORITE
Name

Bn

09.02.2017 15:50

Pa jel ko misli vratiti to.Neka niko nemisli da ce neko to otpisati,dug je dug.

ODGOVORITE
Name

bivsi

09.02.2017 17:23

Kerditi MMFa godinama sluze za pokrivanje troskova te silne drzavne administracije, enormnih plata ministara, delegata i ostalih politicara. Ako nisu u stanju voditi drzavu bez uzimanja kredita, neka podnesu ostavke. Stoci koja ih je godinama birala, smijesi se blistava buducnost.

ODGOVORITE
Name

Bn

10.02.2017 15:44

I ovaj mmf i ovo je banda gola.

ODGOVORITE