Kazne veće od prosječne plate

Saobraćajna policija u Austriji može na licu mjesta da naplati kaznu, ali ako kazna nije veća od 36 evra. Ukoliko je veća, vozač mora da ostavi depozit policajcu, a preostali iznos da uplati u pošti ili banci.

Bosna i Hercegovina 08.01.2017 | 15:21
Kazne veće od prosječne plate
Zimski odmor će za bh. vozače koji žele da ga provedu u inostranstvu biti poseban test u nekim zemljama EU, jer su kazne za saobraćajne prekršaje poput vožnje u alkoholisanom stanju ili prekoračenja brzine pet do deset puta veće od prosječne plate u Republici Srpskoj i FBiH.

Zato je neophodno da vozači prilikom polaska na put u zemlje EU pored poštovanja saobraćajnih propisa u vozilu imaju važeće dokumente i to pasoš, vozačku dozvolu, međunarodnu vozačku dozvolu, potvrdu o registraciji vozila i zelenu kartu osiguranja. Ako nisu vlasnici vozila kojim upravljaju, moraju imati kod sebe punomoć za upravljanje tuđim automobilom u inostranstvu.

"Ako putuju kroz Austriju vozači treba da znaju da saobraćajna policija može na licu mjesta da im naplati kaznu, ali samo ako kazna nije veća od 36 evra. Ukoliko je veća, vozač mora da ostavi depozit policajcu, a preostali iznos da uplati u pošti ili banci. Kazna za prekoračenje brzine od 10 kilometara na čas u naseljenom mjestu je od 20 do 762 evra, a tačan iznos kazne zavisi od procjene policije koliko je takvim postupkom ugrožena bezbjednost u saobraćaju", rekao je Perica Pećanac, portparol Auto-moto saveza Srpske.

On je istakao da što je prekoračenje brzine veće, kazna se povećava i može iznositi do 2.180 evra. Pećanac kaže da su kazne u Sloveniji niže, ali te sume sigurno ne prijaju džepovima vozača iz BiH.

"Ako prekorači brzinu u Ljubljani i vozi 30 kilometara na čas brže od dozvoljenog, vozač će platiti kaznu minimalno 1.000 evra. Strani državljanin koga policija uhvati u prekršaju i koji nije platio kaznu, to će morati da učini kad bude izlazio iz zemlje. Da li je platio kaznu utvrdiće kontrola prilikom izlaska iz Slovenije, a ako nije, moraće da plati na graničnom prelazu", kaže Pećanac.

U Hrvatskoj praktikuju i oduzimanje pasoša vozaču i zabranu izlaska iz zemlje dok se kazna ne plati. Hrvatski zakon zabranjuje i vožnju u alkoholisanom stanju. Ako se ustanovi da vozač ima 0,5 promila alkohola u krvi, platiće 700 kuna.

Ovaj propust vozača u Austriji može koštati najviše 5.900 evra, a u Italiji čak 6.527 evra. Za ozbiljnije prekršaje u Njemačkoj predviđena je i mjera oduzimanja vozila.

Milenko Jaćimović, predsjednik Udruženja za unapređenje bezbjednosti saobraćaja Republike Srpske, kaže da bh. vozači prije polaska na put treba da se upoznaju sa zakonodavstvom zemlje u koju putuju i informišu o onim kaznama kojih u BiH nema.

"Pored obavezne zimske opreme, treba voditi računa u kojim zemljama su obavezna svjetla po danu", posavjetovao je Jaćimović.

U slučaju saobraćajne nezgode Jaćimović kaže da pored zelenog kartona vozači moraju imati Evropski izvještaj o saobraćajnoj nezgodi, koji dobijaju od osiguravajuće kuće prilikom registracije auta.

Dodaje da, pored atesta, za vozila na plinski pogon ne treba posebna dokumentacija, a u slučaju kvara auta evropske ceste su telefonski i informativno dobro opremljene tako da je lako pozvati šlep-službu. Evo korisnih savjeta i za one koji na putovanje u inostranstvo ili zimski odmor idu sa mališanima...

Milija Radović, direktor Agencije za bezbjednost saobraćaja Republike Srpske, rekao je da je u većini evropskih zemalja propisano da se dijete visoko najmanje 150 centimetara smije voziti na prednjem sjedištu, s tim da mora biti vezano sigurnosnim pojasom.

Dodaje da vozači u Crnoj Gori moraju biti posebno oprezni jer tamo se kažnjavaju i oni koji prekorače brzinu do 10 kilometara na čas, što u Sloveniji nije slučaj.

(Nezavisne novine)
(Foto: Ilustracija)

Komentari / 9

Ostavite komentar
Name

mislim

08.01.2017 14:24

Ne trabunjaj seljace vece su kazne kod nas.

ODGOVORITE
Name

aja

08.01.2017 14:25

Ovaj nema veze sa mozgom u Sloveniji su kazne duplo vece nego u Austriji za sve prekrsaje

ODGOVORITE
Name

PA

08.01.2017 14:38

PJEŠKE JE NAJEFTINIJE

ODGOVORITE
Name

San

08.01.2017 14:50

U donosenju zakona ne ucestvuju vozaci nego cinovnici i birokratija koja za volanom provede samo kad ide vikendom na selo

ODGOVORITE
Name

vozač

08.01.2017 15:04

Neće im ovolike kazne pomoći, sve s urušava svakodnevno. Narod je retardiran i nikad ih se ne bi riješio ali postoje prirodni zakoni. Oni ne djeluju trenutno ali su neizbježni. Mogu kako hoće ali neće dokle hoće!

ODGOVORITE
Name

Milo

08.01.2017 15:52

Samo da ne pocnu gađati na licu mjesta

Name

Gradjanin

08.01.2017 15:26

Udaraju nam na inteligenciju. Za vrijeme Jugoslavije smo imali daleko losija auta, daleko daleko nize kazne pa je sve funkcionisalo. A imali smo i budzet. Jer smo imali drzavu i industriju. A sad imamo bagrove koji misle da mogu ovakvim stvarima pokriti cinjenicu da su sve unistili.

ODGOVORITE
Name

niko

08.01.2017 16:24

A aparat za gašenje požara?

ODGOVORITE
Name

re

08.01.2017 18:25

I merdevine